Karta graficzna za 500-900 zł. Co wybrać?

Jeżeli masz się za prawdziwego "gamingowca" i poważnie podchodzisz do kwestii tego, jaki układ odpowiada za przetwarzanie grafiki w twoim pececie, przeczytaj nasz przegląd. Dowiedz się, jaka karta graficzna zapewni ci najlepsze wrażenia w czasie rozgrywki.

Przyjęło się, że osoba szukająca karty graficznej, w domyśle jest mniej lub bardziej zainteresowana grami 3D. W sprzedaży dostępnych jest kilkaset, a nawet kilka tysięcy GPU (Graphics Processing Unit) różnych producentów wykorzystujących w głównej mierze chipsety AMD i Nvidia. Dla osoby, która jest laikiem w sferze sprzętowej, wybór odpowiedniego modelu karty niekoniecznie może okazać się łatwym zadaniem. Zawsze należy go rozpocząć od przyjrzenia się zasilaczowi. Nadal, niewiele osób zdaje sobie sprawę jak bardzo ważny jest to podzespół komputera. Zakup lub posiadanie nieodpowiedniego modelu może skutkować wieloma negatywnymi zjawiskami np.: chwilowym brakiem stabilności czy możliwością jego trwałego uszkodzenia. Jeśli więc myślisz o kupnie nowej karty, zawsze pamiętaj o zasilaczu. Wybieraj produkty znanych marek, takich jak be quiet!, Corsair, CoolerMaster, Chieftec lub Seasonic. Pamiętaj o oszacowaniu realnego poboru mocy przez podzespoły – pozwoli Ci to uniknąć niemiłych wpadek po zakupie nowej karty graficznej.

Procesor? Istotny jak nigdy dotąd

Nie od dziś wiadomo, że karta graficzna to tylko jeden z elementów komputera gwarantujący wysoką wydajność w grach z trójwymiarową grafiką. Podczas pokonywania kolejnych lokacji w ulubionych tytułach możecie nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo uzależniona jest ona od osiągów procesora. Wyobraźcie sobie sytuację, w której to do dwurdzeniowego procesora dokupujecie kartę o wartości 1500 zł. Zbędny wydatek? Niestety, ale tak. Od kilku lat, silniki graficzne debiutujących na rynku gier są w stanie wykorzystać moc drzemiącą w wielordzeniowości CPU (Core Processing Unit). W podanym przykładzie, połączenia np.: Intel Pentium z AMD Radeon R9 290 bylibyście świadkami powstania tzw. ograniczania karty graficznej przez procesor. Jest to bardzo złożone zjawisko, którego występowania zależy od danej gry, jej silnika graficznego, a nawet badanej lokacji. Problem dotyczy nie tylko jednostek o ograniczonej liczbie rdzeni, ale także procesorów których czasy świetności już dawno minęły m.in. pierwszych Quadów firmy Intel.

Zobacz również:

Monitor o niskiej rozdzielczości? Czym prędzej go wymień!

Są na pewno wśród nas osoby, które nadal pracują na monitorach o rozdzielczości porównywalnej do tej, którą dzisiaj stosuje się w średniej klasy smarthphone’ach. W dzisiejszych czasach, gdy nawet karta graficzna za 500 zł. jest w stanie poradzić sobie z płynnym wyświetlaniem gier w rozdzielczości 1080p, pojawia się pytanie o sens posiadania tak mało komfortowego wyświetlacza. Zważając na to, że zakup monitora nie jest już takim wydatkiem jak kiedyś – przyzwoite 22 calowe modele z matrycą VA/IPS można otrzymać w kwocie 400 zł. – warto wziąć go pod uwagę przy chęci wymiany karty graficznej. Uczulamy w tym punkcie posiadaczy starych monitorów o niskiej rozdzielczości, którzy myślą o doposażeniu swojego komputera w kartę za kilkaset złotych. Jeżeli zdecydujecie się na taki ruch, to bądźcie świadomi, że nie będą to najlepiej wydane pieniądze na sprzęt komputerowy w Waszym życiu.

Pomyśl o obiegu powietrza we wnętrzu obudowy

Niektórym osobom, obudowa kojarzy się tylko i wyłącznie z elementem tworzącym szkielet komputera. Gdy wspominamy im o odbywającej się w niej wnętrzu cyrkulacji powietrza nagle nabierają wody w usta. Ale jak to? To jednak ma ona jakieś znaczenie? Jak się okazuje w wielu przypadkach niebagatelne. Rynek kart graficznych wypełniają modele z niereferencyjnymi układami chłodzeń (patrz. grafika). Większość z nich jest tak skonstruowana, by gorące powietrze pochodzące z ich nagrzewających się rdzeni było przekazywane do wnętrza obudowy, a nie zaś poza jej obszar – tak jak robią to chłodzenia referencyjne o układzie turbinowym (patrz grafika). W takiej sytuacji, masy podgrzanej atmosfery kumulują się w obudowie, która pozbawiona odpowiedniego obiegu powietrza nie pomaga karcie doprowadzić do ustabilizowania temperatur na jej rdzeniu. Pamiętajcie że: czym większe TDP karty, tym większe zapotrzebowanie na moc - czym większe zapotrzebowanie na moc, tym większe straty energii i wreszcie: im większe straty energii tym wyższe temperatury samej karty. Dokonując jej zakupu nie zapominajcie, by zapewnić wokół niej choćby minimalny obieg powietrza.

Karta z referencyjnym układem chłodzenia. AMD zastosowało w modelach R9 290/R9 290X turbinowy system chłodzenia, który okazał się największą wadą tych kart. Kliknij, aby powiększyćKarta z referencyjnym układem chłodzenia. AMD zastosowało w modelach R9 290/R9 290X turbinowy system chłodzenia, który okazał się największą wadą tych kart.

Jakie cechy karty graficznej należy rozpatrywać przed jej zakupem?

Obiektywnie rzecz ujmując, zawsze na pierwszym miejscu będziemy stawiać osiągi danego modelu na tle pozostałej reszty. To podstawowy determinant wyboru GPU do komputera „gamingowca”. Następnie należy wziąć pod uwagę ceny poszczególnych modeli kart – czy czasami Sapphire nie jest tańszy od Asusa i odwrotnie. Trzecią najistotniejszą cechą kart jest kultura pracy ich systemów chłodzenia. Chyba każdy zgodzi się z nami, że praca przy tak głośnej karcie jaką jest referencyjny Radeon R9 290 na dłuższą metę wyjątkowo da się we znaki. Wreszcie na czwartym miejscu wskażemy pobór mocy. Schody zaczynają się w momencie, gdy liczycie się z wyglądem karty graficznej, jej potencjałem podkręcania rdzenia i pamięci, a nawet przywiązaniem do marki. Należy tę ocenę traktować jako pewne uogólnienie trendów zaobserwowanych na forach internetowych. W końcu mogą znaleźć się wśród Was takie osoby, które będą stawiać na pierwszym miejscu sentyment do producenta karty graficznej nie zważając na jej stosunek cena/wydajność.

Karty graficznej z drugiej ręki? Dlaczego nie!

Ci którzy nie boją się ryzyka, powinni spędzić wolną chwilę na wyszukaniu karty graficznej z tzw. drugiego obiegu. Popularność krypto walut na przełomie 2013/14 roku napędziła ogromny popyt na zakup Radeonów serii R9. W chwili, gdy „kopanie” BTC stało się mniej opłacalne te same karty powróciły na rynek w formie wtórnej. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Jednym z aspektów naszego porównania jest wgląd na opłacalność kart w danym przedziale cenowym. Jeżeli karta używana, często objęta okresem gwarancyjnym kosztuje 20-30% mniej od modelu znajdującego się na półce sklepowej, to dlaczego nie należy jej traktować jako poważnej alternatywy wobec tradycyjnego sposobu dokonywania zakupów? Zazwyczaj w cenie nowego modelu otrzymamy używany, który w hierarchii producenta zajmuje od niego wyższe miejsce. Dla lepszego zobrazowania sytuacji podamy przykład Radeona R9 280, którego cena kształtuje się na poziomie 800 zł. Za dokładnie taką samą kwotę, na portalu aukcyjnym jesteście w stanie nabyć używaną R9 280X – oczywiście objętą długoterminową gwarancją producenta.

Skoro już wiecie, jakie są warunki zakupu nowej karty graficznej, to zapraszamy Was do opisu wszystkich siedmiu kart biorących udział w naszym przeglądzie. Specjalnie z myślą o Was przygotowaliśmy porównanie najczęściej wybieranych kart graficznych z przedziału cenowego 500-900 zł. Przyjrzyjmy się ich cenom, architekturze i specyfikacji technicznej.