Windows 8.1 - instalować czy nie?

Czy Windows 8 jest lepszy od Windows 7? Czy warto przerzucać się na najnowszą wersję systemu Microsoftu, skoro aktualizacja z Windows 7 do 8.1 Professional kosztuje ponad 300 złotych, a w dodatku w 2015 r. czeka nas premiera wersji 10? Poza tym pochłania sporo czasu i pracy związanej z instalowaniem, konfigurowaniem systemu i aplikacji, a także przenoszeniem swoich danych. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania.

Z końcem października 2014 r. oficjalnie zniknęła ze sprzedaży zdecydowana większość wersji Windows 7. O ile rok wcześniej, w październiku 2013 r., wycofano wersje pudełkowe edycji Home Basic, Home Premium i Ultimate, to teraz ich los podzieliły także wersje OEM. Do nabycia jest już tylko edycja Professional w wersji OEM (szczegóły pod tym adresem). Tymczasem Microsoft wzbogacił najnowszą wersję Windows w nowe funkcje i nadał jej nazwę 8.1.

Wielkie zmiany – obsługa i interfejs

Oba wymienione systemy różnią się diametralnie w kwestii wyglądu i obsługi. Podczas gdy Windows 7 zapewnia wieloletnim użytkownikom poprzednich edycji znajome elementy obsługi i interfejs, w Windows 8.1 nadal brakuje menu Start, które zostało usunięte w wersji 8. Za to jest do dyspozycji interfejs Modern UI z kafelkami aplikacji, a także możliwość sterowania systemem poprzez dotykanie elementów palcami – pod warunkiem, że użytkownik ma ekran dotykowy. Wydając pierwszą dużą aktualizację systemu, Microsoft wycofał się z niektórych zmian wprowadzonych w Windows 8. W komputerach, które nie są wyposażone w ekran dotykowy, można przywrócić tradycyjny pulpit jako interfejs widoczny tuż po uruchomieniu systemu (domyślnie jest to interfejs kafelkowy). Przywrócono ponadto przycisk Start i dopracowano metody sterowania systemem za pomocą klawiatury i myszy. Zmniejszono przepaść dzielącą interfejs Modern UI od tradycyjnego pulpitu. Uruchomione aplikacje kafelkowe są widoczne także na pasku zadań przy dolnej krawędzi pulpitu. Producent ułatwił zamykanie i restartowanie systemu, poza tym usunął zbędny podział między różnymi obszarami poszukiwań. Skrót klawiaturowy [Windows X] przywołuje niewielkie okno zawierające często używane elementy nawigacyjne takie jak Panel sterowania czy Eksplorator.

Zobacz również:

Nadal brakuje jednak klasycznego menu Start. Ma powrócić wiosną 2015 r. w kolejnej edycji Windows. W razie potrzeby można odtworzyć je także w Windows 8 i 8.1 za pomocą narzędzia Classic Shell. W artykule „Pulpit Windows – upiększaj i optymalizuj” przedstawiliśmy sposób wykonania tej czynności bez konieczności instalowania dodatkowych programów. Przy użyciu wspomnianej aplikacji można dostosować interfejs systemu tak, aby kafelki i strona Modern UI zeszły na bardzo odległy plan i nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu Windows.

Podczas gdy pakiet Media Center był stałym składnikiem większości edycji Windows 7, brakuje go w Windows 8.1. Można doinstalować go za odpowiednią dopłatą.Kliknij, aby powiększyćPodczas gdy pakiet Media Center był stałym składnikiem większości edycji Windows 7, brakuje go w Windows 8.1. Można doinstalować go za odpowiednią dopłatą.

Jeśli bardzo zależy ci na pełnowartościowym menu Start, uzbrój się w cierpliwość i poczekaj na kolejną wersję systemu, Windows 10. Choć nie jest jeszcze do końca znana funkcjonalność, ani tym bardziej wydajność następcy Windows 8.1, w wersjach deweloperskich Technical Preview, które pojawiają się raz po raz, coraz wyraźniej zarysowuje się tendencja scalania interfejsu kafelkowego z tradycyjnym. Aplikacje Modern UI mają być uruchamiane także z poziomu pulpitu. Menu Start pojawi się w odświeżonej wersji z polem wyszukiwania, a także możliwością przypinania aplikacji i innych kafelków. Pasek zadań zostanie wyposażony w nowy przycisk Task view do przywoływania listy uruchomionych w danej chwili programów. Funkcja Snap Assist pomoże grupować okna aplikacji na ekranie, co jest szczególnie przydatne podczas korzystania z kilku monitorów. Wprowadzono zapowiadaną wcześniej obsługę ekranu dotykowego gestami wykonywanymi za pomocą trzech palców, a konsola tekstowa doczekała się możliwości bezpośredniego kopiowania i wklejania poleceń ze Schowka. To tylko kilka najważniejszych spośród wielu udoskonaleń w Windows 10. Nie sposób wymienić wszystkich – nie ma też pewności, jakie nowinki trafią do ostatecznej wersji systemu, której premiera ma być jeszcze w 2015 r. (wersja demonstracyjna Build jest zapowiedziana na kwiecień). Nowy Windows ma takie same wymagania sprzętowe co wersja 8.1, jednak zapowiadany DirectX 12 ma podnieść wydajność systemu.

Różnice w funkcjonalności poszczególnych wersji

Nie ulega wątpliwości, że Windows 7 nie nadaje się do obsługiwania dotykiem. Choć zasadniczo obsługuje ekrany dotykowe, jednak rozwiązanie to nie sprawdza się w praktyce, bo tradycyjne aplikacje mają zbyt małe przyciski, aby można było wygodnie naciskać je palcami. W Windows 8 i 8.1 jest zupełnie inaczej.

Pomijając jednak ten jeden aspekt, różnice między wspomnianymi generacjami Windows nie są ogromne. Windows 8.1 zdobywa dodatkowe punkty w kwestiach bezpieczeństwa. Oferuje w pełni funkcjonalny skaner antywirusowy i obsługuje funkcję Secure Boot, która w nowoczesnych płytach głównych z UEFI uniemożliwia uruchamianie się niepodpisanych programów rozruchowych. Secure Boot ma chronić komputer przed potencjalnymi szkodnikami, lecz jednocześnie stanowi pewne ograniczenie. Większość płyt głównych pozwala jednak wyłączyć w razie potrzeby tę funkcję.

Windows 8.1 okazuje się innowacyjnym systemem także pod kilkoma innymi względami. Na przykład za pomocą funkcji Miejsca do magazynowania (Storage spaces) można tworzyć napędy wirtualne scalające kilka dysków fizycznych pod jednym oznaczeniem literowym – jest to możliwe nawet z zewnętrznymi dyskami twardymi podłączanymi do portu USB. Eksplorator potrafi wyświetlać zawartość obrazów ISO i VHD. Funkcja Historia plików zachowuje samoczynnie starszą wersję pliku, gdy użytkownik zapisuje bieżącą. System zapewnia macierzystą obsługę interfejsu USB 3.0. Funkcja odświeżania komputera pozwala zainstalować od nowa cały system operacyjny wraz z aplikacjami bez ryzyka utraty dotychczasowych ustawień i plików użytkownika.

Niektóre funkcje są dostępne tylko w 64-bitowym wariancie Windows – na przykład wirtualizowanie Hyper V w Windows 8.1 Pro.Kliknij, aby powiększyćNiektóre funkcje są dostępne tylko w 64-bitowym wariancie Windows – na przykład wirtualizowanie Hyper V w Windows 8.1 Pro.

Nie należy także zapominać o obsłudze pamięci RAM. Windows 7 Home Premium potrafi zaadresować maksymalnie 16 GB, zaś Home Basic tylko 8 GB pamięci operacyjnej (w obu wypadkach mowa, rzecz jasna, o 64-bitowej architekturze systemu). Windows 8.1 jest w stanie zaadresować co najmniej 128 GB.

Z drugiej strony Microsoft próbuje zaoszczędzić na czymś innym. W obecnej wersji systemu brakuje kodeka MPEG-2, który jest konieczny do odtwarzania płyt DVD. Można go zdobyć tylko w edycji Pro, doinstalowując Media Center Pack (przybliżona cena wynosi 45 zł). W przeciwnym razie trzeba korzystać z zewnętrznych narzędzi – np. bezpłatnego odtwarzacza VLC Media Player (dostępny w wersji 32-bitowej i 64-bitowej). Najnowszą wersję systemu okrojono także z pakietu Media Center, który wchodzi w skład większości edycji Windows 7. Pozostaje jeszcze kwestia Eksploratora, który w najnowszej wersji dysponuje wstążką, w starszych zaś oferuje tradycyjny pasek menu. Wybór jednego z nich to rzecz gustu.