3M H10

Pierwszy projektor 3M z panoramicznymi panelami LCD, którego obudowę zaprojektowali styliści Pininfarina.

Pierwszy projektor 3M z panoramicznymi panelami LCD, którego obudowę zaprojektowali styliści Pininfarina.

3M miało w swojej ofercie projektory, które stosunkowo dobrze nadawały się do stosowania w kinie domowym. Pracowały cicho i zapewniały dobry jakościowo obraz. Nie były to jednak produkty przeznaczone dla wymagających kinomanów, którzy poszukują urządzeń wyświetlających obraz w kinowych proporcjach 16:9. H10 to pierwszy projektor 3M wyposażony w panoramiczne przetworniki obrazu. Panele te pozwalają także na uzyskanie współczynnika kontrastu o wiele wyższego niż oferują projektory biurowe. W przypadku omawianego projektora jest to 800:1, czyli wynik może nie oszałamiający, lecz w tej grupie cenowej całkiem przyzwoity. Stylistycznie projektor prezentuje się niezwykle ciekawie. Przypomina olbrzymią lornetkę. Można ulec złudzeniu, że wyposażono go w dwa obiektywy. W rzeczywistości optyka jest pojedyncza, a drugi "okular" zawiera układ chłodzący panele LCD pracujące z rozdzielczością WVGA.

Pilot - Mało atrakcyjny wygląd, ale umożliwia wygodne sterowanie projektorem. Brak podświetlania klawiszy.

Pilot - Mało atrakcyjny wygląd, ale umożliwia wygodne sterowanie projektorem. Brak podświetlania klawiszy.

Jeśli chodzi o głośność pracy, to 3M wywiązało się z zadania wyciszenia jednostki na medal. Szum wentylatorów jest bardzo cichy. Lampa projekcyjna, w zależności od trybu pracy, wytrzymuje 2000-3000 godz. Ta ostatnia wartość możliwa jest do uzyskania w trybie pracy ekonomicznej ze zmniejszoną jasnością do 560 ANSI lumenów. Ukłonem w stronę polskiego użytkownika jest całkowite spolszczenie bogatego w opcje menu. W nim znajdziemy m.in. możliwość uruchamiania progresywnego skanowania (wyraźnie poprawia stabilność, spójność i detaliczność obrazu), zaawansowaną regulację gamma oraz barw (temperatura, proporcje kolorów podstawowych), a także kilka trybów proporcji ekranu (w tym bardzo interesujące dla obrazu z komputera - 15:9 i 32:15). Panel gniazd przyłączeniowych obejmuje gniazdo komponentowe, VGA oraz S-Video i kompozyt. Taki zestaw powinien wystarczyć w prostszych systemach kina domowego. Kolory proponowane przez H10 są bardzo naturalne. Radzimy poświęcić jednak trochę czasu i precyzyjnie dostroić balans bieli. Fabryczne ustawienia dają biel przesuniętą w stronę zielonej barwy. Korzystając z dostępnych regulatorów, uzyskamy biel o neutralnym odcieniu.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 7300 zł

Dystrybutor 3M

http://www.3m.pl

Wymiary 32,9 x 10,7 x 24,3 cm

Waga 3,1 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, progresywne skanowanie, tryb pracy ekonomicznej

Złącza S-Video, kompozytowe, VGA, komponent, control

Trwałość lampy do 3000 godz.

Kontrast 800:1

Głośność 28 dB

Główni rywale

Epson EMP-TW10 - 5999 zł

Solidnie wykonany projektor LCD, który może stanowić podstawę niedrogiego kina domowego.

Mitsubishi HC3 9760 zł

Dobra jakość obrazu, umiarkowana cena. Ubogi zestaw gniazd przyłączeniowych, nieco za głośna praca.


Zobacz również