Internet LTE bez limitów?

LTE determinuje obecność operatora na rynku mobilnych usług internetowych. Kto nie ma w ofercie tej technologii, ten się nie liczy. Dostawcy konkurują teraz zmniejszaniem różnych limitów i ograniczeń. Czy te promocje są prawdziwe, czy funkcjonują może jedynie na papierze?

Mobilny internet bez limitów transferu danych staje się rzeczywistością. Najlepsze oferty można było znaleźć wtedy na stronach Polsatu i Plusa. Użytkownicy dostawali tam największe transfery, najmniejsze limity danych, technologię o najlepszych parametrach. Inni operatorzy dopiero zaczynali swoją przygodę z LTE i ich propozycje były trochę zachowawcze. Dziś oferty wyrównały się i choć technologia Polsatu i Plusa nadal daje największe możliwości, to i tak w praktyce nie udaje się zbliżyć do jej granic. Tym razem na topie nie są szybkości ale braki limitów w różnych ofertach, które, przynajmniej na papierze, zbliżają internet mobilny do rozwiązań kablowych. Praktyka pokazuje jednak, że wyobrażenie klienta o braku limitów mija się z rzeczywistymi rozwiązaniami stosowanymi przez dostawców.

W ofercie operatorów ostatnio zmieniło się niewiele. Ugruntowanie standardu LTE spowodowało jedynie podwyższenie szybkości do granic technologicznych poszczególnych dostawców i zniesienie niektórych ograniczeń. Różnice widać głównie w Orange i Play. Pierwszy z nich podniósł limity pobieranych danych w każdym ze swoich abonamentów, jednocześnie jednak zwiększył opłaty. Drugi zlikwidował sztuczne ograniczenia szybkości pobieranych danych i zwiększył limity transferu. Korzystniejsze są w tym przypadku także ceny w najtańszym abonamencie. Wszystko odbyło się kosztem długości trwania umowy ale jeżeli oferta jest dobra nikt przecież nie przejmie się standardowym 24 miesięcznym okresem jej trwania. Z letargu nadal nie obudził się T-mobile. Taryfy LTE tego operatora były dostępne już poprzednio ale od ostatniego zestawienia nie zmieniły się nawet o przecinek. Te same abonamenty, ceny modemów, limity szybkości i ilości danych. Żadnych promocji, ofert „bez limitu” czy prób wykorzystania szerszych w stosunku do technologii 3G możliwości LTE.

Zobacz również:

„LTE bez limitu danych” Czy można to pomylić z szybkością?Kliknij, aby powiększyć„LTE bez limitu danych” Czy można to pomylić z szybkością?

Internet mobilny bez limitu

Możliwości technologii LTE są na tyle duże, że większość operatorów zdecydowała się znieść niektóre limity związane z mobilnym dostępem do internetu. Oczywiście hasła reklamowe obiecują znacznie więcej, niż jest w rzeczywistości ale nie można powiedzieć też, że operatorzy ukrywają specjalnie szczegóły swoich ofert. Nielimitowane LTE oznacza zwykle brak ograniczeń w ilości pobieranych danych. Nie ma nic za darmo, więc użytkownik musi liczyć się ze zmniejszeniem szybkości po wyczerpaniu abonamentowej paczki dostępnych bajtów i rozpoczęciu pakietu nielimitowanego lub (albo i) poniesieniem dodatkowych kosztów. Nie jest to jednak regułą. W tym przypadku na tle pozostałych ofert wyróżnia się propozycja Orange. Ten operator nie limituje w ogóle szybkości i nie żąda żadnych (!) opłat za ściąganie dodatkowych danych. Dla niższych abonamentów promocja taka obowiązuje do końca marca 2015 roku, a dla najwyższego jest bezterminowa. Jedynie w opcji za 69,90 pojawia się ograniczenie do 10 Mbit/s ale nadal brak limitu danych jest bezpłatny. Dodając do tego darmowe, nielimitowane noce otrzymujemy bardzo atrakcyjną ofertę przebijającą konkurencję. Jeżeli ktoś jest w zasięgu dobrego sygnału LTE Orange to wybór wydaje się oczywisty.

Nielimitowana oferta Play. Tym razem bez niedomówieńKliknij, aby powiększyćNielimitowana oferta Play. Tym razem bez niedomówień

Co na to pozostali? Tandem Plus i Polsat nie zmienił w swoich taryfach praktycznie nic (brak limitów to hasło obecne również w poprzednim zestawieniu). Rozbudował jedynie zakres tak zwanych klas usług, na podstawie których nadaje priorytety dostępu do sieci w przypadku nadmiernego wzrostu jej obciążenia. Według niezależnych testów, oferta tych dwóch operatorów jest najbardziej zaawansowana, zasięg wspólnej sieci jest imponujący, a osiągane szybkości pobierania danych największe. Często większe niż maksimum technologiczne pozostałych dostawców. Jeżeli więc ktoś oczekuje najlepszej wydajności, znajduje się w odpowiednim miejscu i nie planuje przekraczać limitów określonych w abonamentach, to właśnie oferta dla niego. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w tańszych pakietach, trzeba liczyć się z dość drastycznym, w porównaniu do możliwości sieci, ograniczeniem szybkości. Dla poszczególnych wariantów to 1, 5, 10, 20 i 30 Mbit/s. Poprzednio najdroższy pakiet nie miał tego limitu. Miesięczny koszt usług „bez limitu” to dziesięć złotych.

Limit szybkości po przekroczeniu abonamentu w zależności od jego wersjiKliknij, aby powiększyćLimit szybkości po przekroczeniu abonamentu w zależności od jego wersji

Brak limitów to także aktualne hasło Playa. Dostawca zwiększył już maksymalną przepustowość swojej sieci do 70 Mbit/s i to bez względu na wariant abonamentu. Przyzwoity jest także limit 30 GB danych z podstawowej oferty. Przydałoby się jeszcze zróżnicowanie szybkości transferu dla ofert „nielimitowanych” i podniesienie jej w droższych pakietach. Dwa megabity na sekundę nie zachęca. Konstrukcja oferty tego operatora jest jednak trochę dziwna bowiem koszt przesłania jednego gigabajta danych jest najmniejszy w najniższym abonamencie, a nie jak to zwykle bywa, w najwyższym. Parametry każdego wariantu abonamentu są takie same, a różnice w opłatach wynikają z proponowanego użytkownikowi sprzętu. Raz jest to najprostszy modem, w innym przypadku przenośny ruter, w jeszcze innym, najdroższy ruter stacjonarny. Nielimitowany dostęp do danych w nocy nie jest obciążony żadną dodatkową opłatą ale nielimitowane usługi w ciągu dnia obciążone są najwyższą opłatą. Za brak ograniczeń trzeba zapłacić dwa razy więcej niż w Plusie czy Polsacie.

Na zniesienie jakichkolwiek ograniczeń nie zdecydował się T-mobile. Ten dostawca nie reaguje na posunięcia konkurentów i trzyma się cały czas tradycyjnych rozwiązań przyjętych dla internetu mobilnego. Z zestawienia wypadła natomiast Netia. Zastanawialiśmy się ostatnio, czy nie zamierza zrezygnować z rozwiązań mobilnych i chyba taka sytuacja ma właśnie miejsce. Operator promuje swoje rozwiązania kablowe i rozszerza ofertę telewizyjną.

Zasięg LTE w Play. Znacznie gorzej jest gdy weźmie się pod uwagę jedynie sygnał dostępny wewnątrz budynkówKliknij, aby powiększyćZasięg LTE w Play. Znacznie gorzej jest gdy weźmie się pod uwagę jedynie sygnał dostępny wewnątrz budynków

Mimo, że limity szybkości określone przez operatorów dla poszczególnych abonamentów są nieporównywalnie większe niż w przypadku sieci 3G to i tak zapisy regulaminowe każdego z nich pozwalają interweniować, w razie gdyby użytkownicy pobierali dane bez opamiętania. Po przekroczeniu określonego transferu albo po istotnym wzroście obciążenia sieci, wpływającego na jej integralność, szybkość przesyłania danych może zostać ograniczona w znaczącym stopniu, dużo ponad wartości określone w poszczególnych abonamentach. Niejasne jest tu pojęcie integralności. Brak precyzyjnej definicji pozwala właściwie limitować szybkość w dowolnej sytuacji. A to ważne, bowiem ten rodzaj limitu oznacza „zakręcenie kurka” do poziomu 16 czy 32 kbit/s czyli w praktyce brak połączenia.

Zestawienie ofert mobilnego internetu na kartęKliknij, aby powiększyćZestawienie ofert mobilnego internetu na kartę