Podrasuj swój smartfon - najlepsze gadżety mobilne

Wprawdzie smartfony to nadzwyczaj uniwersalne i funkcjonalne narzędzia, lecz wyposażając kieszonkowego asystenta w pewne gadżety i/lub aplikacje, możesz zamienić go w szwajcarski scyzoryk na każdą okazję.

Choć na rynku roi się od gadżetów do smartfonów, wiele z nich okazuje się bezużytecznych. Dlatego postanowiliśmy oddzielić ziarno od plewy, przedstawiając najciekawsze i najbardziej przydatne akcesoria. Za pomocą sprytnych usprawnień przeobrazisz swój smartfon w hybrydowy aparat fotograficzny lub długodystansowca, który nie wyczerpie zasobów energii nawet podczas długiej podróży. Korzystając z odpowiednich aplikacji, możesz wykonywać zadania biurowe prawie jak w zwyczajnym pececie lub zadbać o swoje zdrowie pod okiem wirtualnego trenera fitnessu.

Zestaw gadżetów sprzętowych

Przeobraź smartfon w aparat fotograficzny

Za pomocą bezkorpusowego aparatu Sony SmartShot DSC-QX30 lub ILCE-QX1 przeobrazisz swój smartfon z systemem Android lub iOS w pełnowartościowy aparat hybrydowy. Podczas gdy model DSC-QX30 jest wyposażony (tak jak jego poprzednicy QX10 i QX100) w stały obiektyw, w aparacie QX1 można nawet stosować wymienne obiektywy z mocowaniem Sony E (E-Mount) od swojej hybrydy.

Zobacz również:

QX30 dysponuje 30-krotnym zoomem optycznym, stabilizatorem obrazu Optical SteadyShot i matrycą o rozdzielczości 20,4 megapikseli. Zasada działania aparatu jest taka sama jak w poprzednich modelach. Wystarczy zaczepić na tylej ścianie smartfona, nawiązać połączenie bezprzewodowe (poprzez WLAN) i już można fotografować. Podgląd fotografowanych motywów widać w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona. Wprawdzie telefon ma przecież wbudowany aparat fotograficzny, jednak tym zewnętrznym modelem można robić zdjęcia znacznie wyższej jakości – dorównuje pod tym względem aparatom kompaktowym z wyższych segmentów cenowych. Bezkorpusowiec, o którym mowa, kosztuje 1300 zł.

Bezkorpusowe aparaty (tu: Sony ILCE-QX10) pozwalają przeobrazić smartfon w wysokiej jakości aparat hybrydowy.Kliknij, aby powiększyćBezkorpusowe aparaty (tu: Sony ILCE-QX10) pozwalają przeobrazić smartfon w wysokiej jakości aparat hybrydowy.

Najnowszy model, ILCE-QX10, to kropka nad i wśród aparatów działających w połączeniu ze smartfonem. Producentowi udało się zmieścić cały aparat w urządzeniu o wielkości niewielkiego obiektywu. Na dodatek wyposażono go w bagnet Sony E, więc pozwala podłączać obiektywy aparatów hybrydowych. Przetwornik obrazu APS-C o rozmiarach 23,2 x 15,4 milimetra i rozdzielczości rzędu 20 megapikseli zapewnia wysoką jakość zdjęć. Urządzenie pozwala nawet zapisywać fotografie w formacie RAW. W połączeniu ze smartfonem QX1 tworzy aparat, który rozłoży na łopatki każdy wbudowany model. Za to trzeba sporo wydać na zakup takiego gadżetu. Sam korpus kosztuje niespełna 1300 zł, zaś w zestawie ze zmiennoogniskowym obiektywem 16-50 mm z elektryczną regulacją zoomu ok. 1950 zł. Przewaga nad zwyczajnym aparatem kompaktowym polega na tym, że opisywane modele pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Oba potrafią także rejestrować materiał wideo. Jest zapisywany w formacie MP4. Maksymalna rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli (model ILCE-QX10: 30 klatek/s, DSC-QX30: 60 klatek/s).

Bezkorpusowe aparaty (tu: Sony DSC-QX30) pozwalają przeobrazić smartfon w wysokiej jakości aparat hybrydowy.Kliknij, aby powiększyćBezkorpusowe aparaty (tu: Sony DSC-QX30) pozwalają przeobrazić smartfon w wysokiej jakości aparat hybrydowy.

Pressy – dodatkowy przycisk w smartfonie

Projekt Pressy, który zyskał ogromny odzew na platformie finansowania społecznościowego Kickstarter, to prosty, lecz przydatny wynalazek. Niewielki sztyft wsuwa się do gniazda słuchawkowego smartfona (wymagany jest model z systemem Android), aby wyposażyć go w dodatkowy przycisk funkcyjny. Domyślnie Pressy obsługuje trzy funkcje. Pojedynczym naciśnięciem włączysz latarkę, dwukrotnym zrobisz zdjęcie przez wbudowany aparat. Gdy przytrzymasz naciśnięty przycisk dłuższą chwilę, smartfon przełączy się w tryb uśpienia. Jedną z największych zalet nowego przycisku jest możliwość jego przeprogramowania, aby inicjować nim inne czynności – np. nagrywanie dźwięku, przywoływać ustawienia smartfona lub uruchamiać dowolną aplikację. Gdy pobierzesz i zainstalujesz aplikację sterującą Pressy - The Almighty Button!, możesz dowolnie konfigurować działanie przycisku. Sztyft jest dostarczany z etui w postaci poręcznego breloczka, w którym można go chować, gdy do smartfona są podłączone słuchawki. Wówczas jego funkcję może przejąć jeden z przycisków na pilocie. Pressy jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych (czarna, niebieska, biała i czerwona) i kosztuje 27 dol.

Ten gadżet wyposaży twój smartfon w dodatkowy przycisk, którym możesz przywoływać trzy najczęściej używane funkcje.Kliknij, aby powiększyćTen gadżet wyposaży twój smartfon w dodatkowy przycisk, którym możesz przywoływać trzy najczęściej używane funkcje.