Jak zwiększyć prędkość internetu? – sprawdź, co obciąża łącze

Możesz mieć łącze o prędkości pobierania do 100 Mb/s, a w praktyce korzystać z 30 Mb/s, w dodatku nie z winy operatora. Podpowiadamy jak zwiększyć szybkość internetu i wyjaśniamy kiedy masz podstawy, aby złożyć reklamację u swojego dostawcy.

Korzystanie z wolnego łącza internetowego może być frustrujące. Kiedy jednak płacisz abonament za szybkie łącze, a otrzymujesz znacznie wolniejsze, wtedy poziom irytacji sięga zenitu! Nie możesz przesyłać strumieniowo filmu z telefonu do telewizora, ponieważ obraz nie wyświetla się płynnie? Tablet nie chce połączyć się z routerem? Odtwarzanie wideo w jakości HD/Full HD na YouTube przypomina pokaz slajdów zamiast filmu? Dowiedz się jak zwiększyć prędkość internetu.

Z ubiegłorocznego raportu opracowanego przez Komisję Europejską wynika, że w Europie rzeczywista prędkość pobierania wynosi 75,6 proc. prędkości reklamowanej przez dostawców. Jeśli więc masz łącze do 100 Mb/s, w rzeczywistości nie powinno cię dziwić, jeśli prędkość będzie wynosić 70-75 Mb/s. W raporcie czytamy, że największa różnica pomiędzy zapewnieniami dostawcy a rzeczywistą prędkością internetu przy technologii xDSL jest we Francji, gdzie wynosi ona niemal 45 proc., czyli dużo poniżej średniej. Polska z kolei uzyskała stosunkowo dobre wyniki - 86,32 proc. Na pierwszym miejscu jest natomiast Słowacja, gdzie można liczyć na 91,13 proc. deklarowanej przez dostawcę prędkości internetu, co w rezultacie nie powinno być powodem do składania reklamacji.

Zobacz również:

Zanim zaczniesz!

Zanim wprowadzisz zmiany w systemie i routerze, aby zoptymalizować sieć Wi-Fi, sprawdź czy rzeczywiście masz ku temu możliwość. Postaw laptop tuż obok routera i przeprowadź test szybkości internetu za pomocą narzędzia SpeedTest.net. Jeżeli uzyskane wyniki są o wiele wyższe niż w miejscu, gdzie na co dzień używasz komputera (np. gabinet, podczas gdy router stoi w salonie), jest to powód, że możesz spróbować zoptymalizować połączenie i zwiększyć prędkość.

Jeśli twoje łącze jest wolniejsze niż powinno być, to zanim zdecydujesz się na złożenie reklamacji u dostawcy usług internetowych, sprawdź czy wina nie leży po twojej stronie. Często okazuje się, że dostawca zapewnia szybkość łącza zgodną lub tylko nieznacznie odbiegającą od wartości z deklarowanej w umowie, za to przyczyną wolnego internetu jest źle skonfigurowany router, brak najnowszego oprogramowania sieciowego, czy też problemy w systemie operacyjnym. Podpowiadamy jak zdiagnozować przyczyny wolnego łącza i jak im zaradzić.

Jak zwiększyć prędkość internetu: test szybkości internetu

Niektórzy dostawcy udostępniają na swoich stronach testy prędkości internetu. Narzędzia takie znajdziemy m.in. na stronach Netia, UPC, Orange, czy też Vectra. Z naszych testów wynika, że zapewniają one podobne wyniki - nie zdarzyło się, aby np. różnica w pobieraniu danych była wyższa niż kilka Mb/s. Mimo to największą popularnością oraz rekomendacjami niezależnych pracowników z działów wsparcia technicznego lokalnych dostawców internetu cieszy się SpeedTest.net.

Podobnie jak inne testy, SpeedTest.net sprawdza ping (opóźnienie), a także pobieranie (download) i wysyłanie (upload) danych. Dostawcy internetu w umowach najczęściej informują o prędkości pobierania, która zawsze jest o wiele wyższa niż prędkość wysyłania - przykładowo w umowie może widnieć zapis, że pobieranie jest "do 100 Mb/s", a wysyłanie "do 10 Mb/s". Należy zwrócić na to uwagę przy teście prędkości.

SpeedTest.net to usługa internetowa, która zapewnia bezpłatną analizę parametrów łącza internetowego i występuje także w wersji mobilnej na smartfony (limit prędkości pobierania maks. 50 Mb/s). SpeedTest powstał w 2006 r. i został opracowany przez firmę Ookla. Jak podają twórcy narzędzia, użytkownicy przeprowadzili już ponad 7 mld testów szybkości internetu w samym SpeedTest.net.

Prędkość internetu przed optymalizacją.Kliknij, aby powiększyćPrędkość internetu przed optymalizacją.

Wyniki uzyskane po wprowadzeniu zmian opisanych w artykule. Na testowym komputerze i łączu do 100 Mb/s udało uzyskać się prędkość pobierania ok. 75 Mb/s. Komputer nie znajdował się blisko routera - był w innym pomieszczeniu. Kliknij, aby powiększyćWyniki uzyskane po wprowadzeniu zmian opisanych w artykule. Na testowym komputerze i łączu do 100 Mb/s udało uzyskać się prędkość pobierania ok. 75 Mb/s. Komputer nie znajdował się blisko routera - był w innym pomieszczeniu.

Zasada działania rozwiązania Ookla nie jest skomplikowana. Jeśli chodzi o test prędkości pobierania, który ma zwykle największe znaczenie dla użytkownika, komputer pobiera niewielkie pliki binarne z serwera do klienta, a następnie ocenia szybkość tego zadania. Usługa jest w stanie ocenić, jak dużo danych zostało pobranych, koncentrując się na pierwszych 10 sekundach od nawiązania połączenia z serwerem. Taki czas jest wystarczający, aby przygotować precyzyjny wynik, a jednocześnie użytkownik nie musi długo czekać na rezultaty. Żeby pomiar był dokładny, SpeedTet.net używa czterech osobnych wątków HTTP, a zebrane próbki danych segreguje na 20 porcji. Następnie usługa uśrednia wynik, odrzucając 10 proc. najszybszych rezultatów i 30 proc. najwolniejszych. W ten sposób uzyskujemy obiektywny wynik końcowy. O tym, jak przeprowadzić test prędkości piszemy w ramce "SpeedTest.net - najlepszy tester szybkości internetu".

Kiedy przeprowadzisz test łącza i okaże się, że uzyskany wynik znacząco odbiega od wartości, która znajduje się w umowie z dostawcą, możesz przeprowadzić kilka prostych kroków, dzięki którym łącze powinno przyspieszyć.