Narzędzia Windows 7 i Windows 8 - mało znane, bardzo cenne

Środowisko Windows oferuje wiele narzędzi, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Przedstawiamy zbiór programów pokładowych Windows, które przydają się w codziennym użytkowaniu komputera.

Przeglądając zestawienie aplikacji, które pojawia się po kliknięciu ikony ze strzałką w dół na stronie startowej Windows 8, odkryjesz zapewne niejedną nigdy wcześniej nie używaną funkcję Windows. Także w podkategoriach menu Start w Windows 7 można znaleźć ciekawe akcesoria, które ułatwiają korzystanie z komputera. Tymczasem to jeszcze nie wszystkie narzędzia pokładowe systemu, bo niektórym z nich producent nie przydzielił wpisu w menu Start. Te ostatnie uruchamia się z poziomu konsoli tekstowej. Poniżej przedstawiamy listę bardzo mało znanych wewnętrznych programów Windows, które warto znać.

Sprawdzanie zdarzeń krytycznych w systemie i aplikacjach

Gdy niezawodność komputera pozostawia wiele do życzenia, a system niekiedy zawiesza się i wyświetla niespodziewane komunikaty alarmowe, warto sprawdzić, co wpływa na niestabilność Windows, i zbadać, czy wszystko działa, jak należy.

Zobacz również:

Rozwiązanie. Aby zapewnić użytkownikowi możliwość ustalania, kiedy miały miejsce problemy z działaniem systemu, jakiego były rodzaju i jak często zdarzały się, Windows bezustannie nadzoruje niezawodność swoich składników i uruchomionych aplikacji, starannie protokołując wszystkie zdarzenia krytyczne. Na podstawie zebranych w ten sposób danych system oblicza indeks stabilności, który odzwierciedla niezawodność komputera na skali od 1 do 10.

Zarejestrowane rezultaty prezentuje oddzielny moduł, który producent ukrył w Centrum akcji w obrębie Panelu sterowania systemów Windows 7 i 8. Wyświetla w postaci wykresu zdarzenia krtyczne, które miały miejsce w systemie na przestrzeni ostatnich dni lub tygodni. Na osi pionowej jest podany wspomniany indeks stabilności. Klikając jedną z kolumn, uzyskasz szczegółowe informacje o danym zdarzeniu i dowiesz się, która aplikacja lub funkcja systemu je spowodowała.

Aby przywołać przedstawiony moduł w Windows 8, wystarczy wpisać historia niezawodności i kliknąć wpis Wyświetl historię niezawodności na liście rezultatów wyszukiwania. W Windows 7 wpisz historia niezawodności w polu wyszukiwania menu Start i potwierdź klawiszem [Enter].

Ten moduł systemu Windows podpowie ci, kiedy miały miejsce krytyczne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na stabilność działania systemu.Kliknij, aby powiększyćTen moduł systemu Windows podpowie ci, kiedy miały miejsce krytyczne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na stabilność działania systemu.

Zapisywanie zawartości ekranu w pliku

Zapewne niekiedy zdarza ci się przychwytywać zawartość ekranu – chociażby po to, aby coś udokumentować albo mieć podpowiedź, gdy trzeba coś zapamiętać. Domyślnie naciska się w tym celu klawisz [PrintScreen], a następnie wkleja zrzut ekranu w dowolnej aplikacji skrótem klawiszowym [Ctrl V]. Nie chcesz instalować w systemie nowych narzędzi, a jednak zależy ci na wygodniejszym wykonywaniu zrzutów ekranu.

Rozwiązanie. Program Snipping Tool w Windows 7 i 8 potrafi przechwytywać całą zawartość pulpitu, a także pojedyncze wycinki ekranu. Aby go przywołać, trzeba wpisać narzędzie wycinanie na stronie startowej Windows 8 lub w polu wyszukiwania menu Start w Windows 7, a następnie kliknąć znaleziony wpis. Na ekranie pojawi się niewielkie okno. W lewym górnym narożniku ujrzysz przycisk Nowy, a po jego prawej stronie drobną strzałkę. Kliknij ją i wskaż żądany tryb przechwytywania. W trybie Wycinek dowolny możesz zaznaczyć dowolny fragment ekranu, przytrzymując naciśnięty przycisk myszy. W trybie Wycinek prostokątny wybierzesz prostokątny obszar, który chcesz przechwycić jako zrzut ekranu. W obu wypadkach narzędzie przykrywa cały ekran białą, półprzezroczystą warstwą, aby bardziej uwydatnić zaznaczany obszar. Ponadto narzędzie potrafi przechwytywać bieżące okno lub cały ekran.

Gdy zwolnisz przycisk myszy, przechwycony obszar pojawi się w oknie aplikacji. Teraz możesz zaznaczyć w nim ważne miejsca. Masz w tym celu do wyboru zakreślacz fluorescencyjny i kolorowe pisaki. Program zapewnia także gumkę, którą można usuwać zaznaczenia, nie naruszając przechwyconej zawartości ekranu. Wspomniane mazaki, marker i gumka są dostępne na pasku narzędzi i w menu Narzędzia. Warto wskazać menu Narzędzia | Pióro | Dostosuj i skonfigurować kolor i grubość pisaka zależnie od potrzeb. Jeśli przeszkadza ci wspomniana półprzezroczysta powłoka widoczna podczas zaznaczania zrzucanego obszaru ekranu, kliknij menu Narzędzia | Opcje i usuń zaznaczenie pola wyboru Pokaż nakładkę ekranu, gdy narzędzie Wycinanie jest aktywne.

Gotowy zrzut możesz zapisać w formacie JPEG, GIF lub PNG poprzez menu Plik | Zapisz jako. W razie potrzeby umieścisz go wyjątkowo łatwo w wiadomości e-mail. Kliknij w tym celu ikonę z kopertą. Aplikacja uruchomi program, który w Windows jest zdefiniowany jako domyślny klient pocztowy, utworzy nową wiadomość i wklei do niej twój zrzut. Jeśli to się nie powiedzie, wskaż menu Plik | Wyślij do | Adresat poczty e-mail (jako załącznik). Możesz też, rzecz jasna, wykonać wszystko ręcznie – zapisać zrzut na dysku, uruchomić żądany program pocztowy i wstawić plik graficzny do wiadomości pocztowej.

Narzędzie Wycinanie pozwala zaznaczać ważne obszary przechwyconego ekranu.Kliknij, aby powiększyćNarzędzie Wycinanie pozwala zaznaczać ważne obszary przechwyconego ekranu.