Jak wykryć infekcję w sieci lokalnej? Użyć BotHuntera

Za pomocą BotHuntera zaawansowani użytkownicy mogą poszukiwać w sieci lokalnej komputerów zarażonych złośliwym kodem. Przedstawiamy bezpłatną aplikację uruchamianą w wirtualnej maszynie i objaśniamy krok po kroku, jak z niej korzystać.

Program BotHunter dostępny w bezpłatnej wersji podstawowej i komercyjnej (o większym zakresie funkcji) pozwala wykrywać w sieci lokalnej oznaki zainfekowania komputerów złośliwym kodem. Ponadto jest aplikacja przystosowana do uruchamiania w maszynach wirtualnych tworzonych za pomocą oprogramowania VMware. Administratorzy sieci (np. w przedsiębiorstwach) mogą wplatać ją w środowisko rozproszone VMware vSphere lub używać z poziomu oprogramowania VMware Workstation/Player. Także wspomniana aplikacja jest dostępna bezpłatnie. Maszyna wirtualna została stworzona w linuksowej dystrybucji CentOS.

Na swojej stronie internetowej MetaFlows podaje ciekawe dane statystyczne – liczbę ataków sieci komputerowych na sekundę w ciągu ostatniej doby, a także typy najczęściej pojawiających się zagrożeń.Kliknij, aby powiększyćNa swojej stronie internetowej MetaFlows podaje ciekawe dane statystyczne – liczbę ataków sieci komputerowych na sekundę w ciągu ostatniej doby, a także typy najczęściej pojawiających się zagrożeń.

W poniższym materiale objaśniamy, jak w błyskawiczny sposób przebadać swoją sieć za pomocą takiej maszyny wirtualnej na obecność botów, nie ponosząc żadnych kosztów. Jeśli wersja bezpłatna przypadnie ci do gustu, możesz utworzyć dodatkowe czujniki w internetowej witrynie producenta i skonfigurować rozszerzone parametry wyszukiwania. Wiąże się to jednak z koniecznością uiszczenia opłat.

Zobacz również:

W menu opcji zaawansowanych na koncie portalu MetaFlows administratorzy mogą szczegółowo skonfigurować parametry wykrywania złośliwego kodu.Kliknij, aby powiększyćW menu opcji zaawansowanych na koncie portalu MetaFlows administratorzy mogą szczegółowo skonfigurować parametry wykrywania złośliwego kodu.

BotHunter – przygotowania i pierwsze kroki

BotHunter nie skanuje pojedynczych komputerów w sieci, próbując wykryć w nich ewentualne wirusy lub trojany, lecz bada cały ruch w sieci lokalnej pod kątem podejrzanej aktywności. Rejestruje komunikację w obu kierunkach poprzez kartę sieciową w trybie nasłuchiwania (tzw. promiscuous mode), a następnie analizuje ją i bada zależności między zapytaniami i odpowiedziami. Aby przeprowadzić takie badania w swojej sieci, nie trzeba więc nic instalować. Wystarczy wprząc aplikację w swoją infrastrukturę wirtualizacyjną lub uruchomić ją z poziomu oprogramowania VMware Workstation/Player. Następnie trzeba dokonać rozruchu maszyny wirtualnej i zalogować się w niej jako użytkownik root. Jako hasło wpisz metaflows. W razie potrzeby możesz później zmienić w menu konfiguracyjnym to hasło domyślne. Służy do tego opcja 5. Set new root password w menu głównym. Pamiętaj o tym, że wirtualna maszyna powinna być podłączona zarówno do sieci lokalnej, jak i do internetu.

Naciskając klawisz [1], zainicjujesz działanie czujnika badającego ruch w sieci lokalnej. Na ekranie pojawi się kolejne menu. Możesz w nim wybrać typ sieci, którą chcesz poddać analizie. Masz możliwość odpłatnego skorzystania z komercyjnego konta w portalu producenta lub wybrać wariant bezpłatnego skanowania sieci. Poniżej opisujemy krok po kroku sposób stosowania drugiej z wymienionych opcji. Warto nadmienić, że wybór nie jest ostateczny. W dowolnym momencie można zmienić ustawienia, aby skorzystać z zaawansowanych funkcji skanowania. Nie są jednak konieczne do przebadania swojej sieci lokalnej.

Po zalogowaniu się w maszynie wirtualnej wyposażonej w aplikację BotHunter, możesz nią sterować z poziomu prostego menu w trybie tekstowym.Kliknij, aby powiększyćPo zalogowaniu się w maszynie wirtualnej wyposażonej w aplikację BotHunter, możesz nią sterować z poziomu prostego menu w trybie tekstowym.