Najlepsze programy antywirusowe 2015 - jaki antywirus wybrać?

Bitdefender i Kaspersky to najlepsze pakiety zabezpieczeń dla użytkowników domowych – wynika z najnowszego badania AV-Test. Wśród rozwiązań dla firm i korporacji najwyższą łączną notę uzyskały Bitdefender z konsolą zarządzania w chmurze oraz produkty Symantec i Trend Micro przeznaczone do ochrony punktów końcowych.

Aktualizacja: Laboratorium AV-Test opublikowało nowe wyniki badań oprogramowania zabezpieczającego, wykonanych w marcu/kwietniu 2015 r. Tym razem dotyczą one produktów przeznaczonych dla użytkowników domowych i korporacyjnych korzystających z 32-bitowego systemu Windows 7. Wyniki podzielone zostały na trzy sekcje: ochrona, wydajność i użyteczność. W porównaniu do poprzednich, prezentowanych niżej, wyników bez zmian pozostały tylko czołowe dwa miejsca: najlepsze ponownie okazały się programy antywirusowe Bitdefender i Kaspersky, które uzyskały 18 na 18 możliwych do zdobycia punktów. Niewiele ustąpiły im kolejne trzy antywirusy w zestawieniu, z których każdy zdobył 17,5 punktu: Avira (strata 0,5 pkt w zakresie wydajności), ZoneAlarm (strata 0,5 pkt w zakresie wydajności) i Symantec Norton (strata 0,5 pkt w zakresie użyteczności). Na szarym końcu rankingu antywirusów uplasował się Microsoft Security Essentials (11,5 punktu; ochrona wręcz tragiczna), który wygrał jedynie z ThreatTrack Vipre (10 punktów, ale za to znacznie lepsza ochrona).

Jeżeli chodzi o pakiety dla firm i korporacji pierwsze miejsca w rankingu zajęły Bitdefender, Kaspersky i F-Secure (poprzednie podium wyglądało następująco: Bitdefender, Symantec i Trend Micro). Najgorszy ponownie okazał się antywirus Microsoft System Center Endpoint Protection, który pod względem zapewnianej ochrony nie zasłużył nawet na 0,5 punktu.

Zobacz również:

--

Niemiecki AV-Test regularnie publikuje wyniki badania aplikacji zabezpieczających dla stacji roboczych i laptopów. W ostatnim teście wykonanym w pierwszych miesiącach tego roku na 64-bitowej platformie Windows 8.1 analizie poddano 29 pakietów zabezpieczeń przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz 9 rozwiązań skierowanych dla firm i korporacji.

Test skuteczności AV-Test daje odpowiedź, czy pakiet ochronny w pełni zabezpiecza komputer przed aktualnymi zagrożeniami w sieci. W ostatnim badaniu AV-Test w tej kategorii najwyższe noty uzyskały programy antywirusowe firm F-Secure, Kaspersky, Symantec, Bitdefender, Trend Micro oraz Avast. Oprogramowanie tych producentów w pełni (99–100% skuteczności) poradziło sobie z wykrywaniem i blokowaniem ataków typu 0-day (przeanalizowano 208 próbek) oraz 12 207 próbek malware’u.

Kliknij, aby powiększyć

To znakomity wynik, biorąc pod uwagę fakt, że średnia ochrony przed nieznanymi atakami (0-day) dla wszystkich 27 objętych badaniem produktów wyniosła 97% oraz 99% w odniesieniu do szkodliwego oprogramowania, które pojawiło się w sieci w ostatnim czasie. Niechlubnym wyjątkiem w zestawieniu okazał się Microsoft Windows Defender, czyli darmowy program antywirusowy instalowany na komputerach z Windows. Aktualna wersja 4.6 zapewnia skuteczność ochrony na poziomie 69–77%, co jest wynikiem skrajnie nieakceptowalnym. To najważniejszy powód, przez który antywirus Windows Defender jako jedyny nie uzyskał certyfikatu AV-Test.

Wyniki badania AV-Test. Styczeń - luty 2015. Pakiety dla użytkowników indywidualnych.Kliknij, aby powiększyćWyniki badania AV-Test. Styczeń - luty 2015. Pakiety dla użytkowników indywidualnych.

Oprogramowanie zabezpieczające ma negatywny wpływ na wydajność komputera. Im starsze urządzenie, tym spadek wydajności bardziej odczuwalny dla użytkownika. I nie mamy tutaj na myśli jedynie sytuacji, w której program wykonuje aktualizację bazy sygnatur lub zaplanowane skanowanie całego systemu. Silnik antywirusowy działa w tle i skanuje każde uruchomienie aplikacji oraz próby dostępu do pliku pod kątem złośliwego oprogramowania, które mogłoby wyrządzić szkodę w systemie. Badanie AV-Test analizuje wpływ modułu zabezpieczającego na wydajność komputera w trakcie codziennego korzystania z niego, a więc przeglądania stron WWW, pobierania plików, instalowania i uruchamiania plików oraz kopiowania danych. W badaniu AV-Test w tej kategorii najlepiej wypadły pakiety Bitdefedner i Kaspersky; najgorzej Windows Defender.

Dobry, a właściwie użyteczny pakiet zabezpieczeń to taki, który zapewnia pełną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, a przy tym nie generuje nadmiernej liczby fałszywych alarmów. Innymi słowy, niedopuszczalne, aby skaner antywirusa blokował pliki i aplikacje, które nie zawierają złośliwego kodu, ale także niepotrzebnie ostrzegał użytkownika przez możliwością zainfekowania komputera wirusem, którego nie ma. Badanie AV-Test obejmuje cztery niezależne testy użyteczności, w których trakcie zliczana jest liczba fałszywych ostrzeżeń i blokad wygenerowanych przez program antywirusowy w trakcie przeglądania stron internetowych, skanowania komputera oraz instalowania i używania oprogramowania.

Jak wygląda to w praktyce? Żaden z 14 ujętych w tabeli pakietów zabezpieczeń nie wygenerował fałszywego alarmu przy próbie otwarcia każdej z 500 wiarygodnych stron internetowych. Drugi test polegał na przeskanowaniu ponad 525 tysięcy próbek „czystych” aplikacji i sprawdzeniu, czy oprogramowanie antywirusowe nie oznaczy którejś z nich jako szkodliwej. W tej kategorii najwyższą notę uzyskały produkty Kaspersky Lab (brak ostrzeżeń i blokad) oraz Windows Defender, choć odnosząc się do skuteczności wykrywania wirusów, wynik programu udostępnionego przez Microsoft należy interpretować z dużą ostrożnością. Najwięcej fałszywych alarmów wywołały natomiast aplikacje Panda Free Antivirus (10), Trend Micro (8), F-Secure (5 razem). Cóż, czasem nadgorliwość szkodzi.

Aktualizacja: 28 maja 2015 13:29

Do tekstu dodano informacje o wynikach testu laboratorium AV-Test z marca/kwietnia 2015 r., badającego skuteczność programów antywirusowych w 32-bitowym środowisku Windows 7.

Aktualizacja: 05 maja 2015 10:17

Treść artykułu zaktualizowano o informacje dotyczące programu Qihoo 360 i zarzutów pod adresem producenta o manipulowanie wynikami testów.