Programy do laptopa. 11 świetnych, bezpłatnych aplikacji

Musisz mieć właściwe programy do laptopa, aby wyciągnąć z niego więcej. Większa wydajność, szybsza transmisja danych w sieci WLAN i dłuższy czas pracy na akumulatorze – przedstawiamy najlepsze narzędzia dla zaawansowanych użytkowników i radzimy, jak z nich korzystać.

Do uzyskania maksymalnych osiągów w laptopie są potrzebne specjalne programy. W komputerze przenośnym nie powinno zabraknąć, rzecz jasna, najlepszego antywirusa ani aplikacji do przeprowadzania porządków. Jednak wbrew pozorom nie stosuje się w nim tych samych narzędzi optymalizujących, których używa się w modelach stacjonarnych. Gdy zechcesz podnieść częstotliwość taktowania procesora w wersji do laptopa, zmniejszyć hałasy dobywające się z wentylatora, wydłużyć czas pracy na baterii lub zwiększyć prędkość transmisji danych w sieci bezprzewodowej, nie obejdziesz się bez programów przeznaczonych do optymalizowania podzespołów laptopa. W poniższym materiale przedstawiamy najlepsze oprogramowanie tego typu i objaśniamy sposób jego stosowania.

Programy do laptopa – podstawowe czynności optymalizacyjne

Pierwszy krok na drodze do zwiększenia wydajności laptopa prowadzi przez aktualizację wersji BIOS-u i najnowsze wersje sterowników. W zdobyciu ich pomagają narzędzia zainstalowane fabrycznie. Prawie każdy producent dostarcza oprogramowanie, które sprawdza dostępność nowszych wersji sterowników lub przywołuje witrynę internetową, z której można ją pobrać. Jeśli jednak nie znajdziesz takiej aplikacji w laptopie, musisz na własną rękę szukać poszczególnych sterowników w dziale pomocy technicznej na stronach internetowych producenta.

Zobacz również:

Jeszcze świeższe wersje sterowników można zazwyczaj otrzymać bezpośrednio od producenta chipsetu, wbudowanej karty graficznej lub karty WLAN. Aby wydobyć większą wydajność z laptopa, trzeba poznać dokładne nazwy podzespołów, w które jest wyposażony. Pełne zestawienie składników sprzętowych komputera uzyskasz za pomocą narzędzia HWiNFO. Po uruchomieniu tego programu pojawia się domyślnie rubryka System Summary. Znajdziesz w niej podstawowe parametry procesora i pamięci RAM. Oprócz nazwy i funkcji jednostki CPU ujrzysz minimalną i maksymalną częstotliwość taktowania, a także częstotliwość w trybie Turbo Boost.

W odrębnym oknie niewielkich rozmiarów HWiNFO podaje na bieżąco częstotliwość taktowania procesora, która (tak samo jak jego napięcie robocze) zależy od chwilowego obciążenia komputera. W rubryce Sensors aplikacja zdradza więcej przydatnych informacji o konfiguracji sprzętu – chociażby maksymalną, minimalną i średnią częstotliwość taktowania procesora, jego temperaturę i tzw. thermal throttling (software'owe obniżanie częstotliwości taktowania w celu zapobiegania przegrzaniu sprzętu). Przy maksymalnej częstotliwości taktowania powinna być podana częstotliwość procesora w trybie Turbo Boost. Programowe zmniejszanie częstotliwości procesora (throttling) nie powinno mieć miejsca. Wówczas masz pewność, że system odprowadzania ciepła jest w stanie sprostać zadaniu, a procesor może pracować z pełną wydajnością.

Nawet jeśli nie można przetaktować procesora twojego laptopa, warto uruchomić narzędzie Intel Extreme Tuning Utility, bo podaje ciekawe informacje takie jak temperatura jednostki CPU i częstość wymuszania niższego taktowania (throttling).Kliknij, aby powiększyćNawet jeśli nie można przetaktować procesora twojego laptopa, warto uruchomić narzędzie Intel Extreme Tuning Utility, bo podaje ciekawe informacje takie jak temperatura jednostki CPU i częstość wymuszania niższego taktowania (throttling).

Aktualizacja BIOS-u. Aby zoptymalizować działanie laptopa, należy przede wszystkim zaktualizować BIOS. Nowsza wersja tego oprogramowania może umożliwić laptopowi lepsze wykorzystanie funkcji wpływających na wydajność i oszczędność energii. Producenci dostrajają ponadto sterowanie wentylatora za pośrednictwem BIOS-u. Wgrywając nowszą wersję, możesz więc wyciszyć zbyt szybko obracający się wentylator. Pliki aktualizacyjne BIOS-u są dostępne w dziale pomocy technicznej na internetowej stronie producenta laptopa. Zwróć jednak uwagę na wersję BIOS-u – powinna być odpowiednia do konkretnego modelu laptopa. Informacja, która wersja BIOS-u jest obecnie zainstalowana w laptopie, widnieje w sekcji System Summary programu HWiNFO.