Firefox - powrót króla? Polemika redakcyjna

Firefox bił rekordy popularności i stanowił dla wielu użytkowników wzór przeglądarki internetowej do czasu pojawienia się Google Chrome’a. Teraz role się odwróciły – wydaje się, że program Mozilli chude lata ma już za sobą, a dzięki poprawkom w kodzie i stagnacji konkurencji znów wysuwa się na czoło najbardziej innowacyjnych programów do przeglądania sieci. Czy to powrót króla? Zdania na ten temat są podzielone, nawet w redakcji „PC Worlda”.

Pamiętacie, jak to było siedem lat temu, gdy debiutowała przeglądarka Google Chrome? To było coś niesamowitego – obok fatalnego Internet Explorera, przyzwoitego, acz momentami dramatycznie powolnego Firefoksa i niszowej Opery pojawiło się nowe narzędzie do przeglądania stron WWW, nie tylko szybkie i proste w obsłudze, ale i przyjemne dla oka. Niestety, przez ten czas wiele się zmieniło, a Chrome rozwinął się chyba nie do końca tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Firefox też się zmienił, ale tak, że nie będzie przesadą obwieszczenie zasygnalizowanego w tytule „powrotu króla” (bo co do tego, że Firefox swego czasu był królem przeglądarek, nie ma chyba wątpliwości). Dzisiejszy Firefox z pewnością nie ustępuje Chrome’owi pod względem możliwości, a jednocześnie bije go na głowę w kwestii szybkości działania i uruchamiania, „zasobożerności” i szeroko rozumianej lekkości. Czyżby nadszedł czas na powrót do Firefoksa?

7 powodów, dla których Firefox zasługuje na drugą szansę

  • nowy, znacząco odświeżony (i odchudzony) interfejs;
  • startuje i działa wyraźnie szybciej niż Chrome (w podobnej konfiguracji);
  • jest przeglądarką w pełni open source, nie kontroluje jej żadna firma;
  • chroni dane użytkowników (jako pierwsza wprowadziła funkcję „Do not track”);
  • doskonała obsługa rozszerzeń;
  • pełna zgodność ze standardami webowymi;
  • łatwy import ustawień i zakładek z innych przeglądarek.

Firefox - trudne początki

Antoni Steliński: Przed premierą Chrome’a sytuacja na rynku przeglądarek była prosta: jeśli pracowałeś w dużej firmie, korzystającej z aplikacji webowych, musiałeś korzystać z Internet Explorera (co nie było specjalnie przyjemne – był powolny, dziurawy i przestarzały). A jeśli miałeś choć trochę swobody w wyborze przeglądarki, najprawdopodobniej używałeś rozwijanego przez Fundację Mozilla Firefoksa – rozbudowanej, nowoczesnej aplikacji stworzonej w modelu open source i posiadającej kluczową funkcję (jak mawiają anglojęzyczni – killer feature): obsługę rozszerzeń, dzięki którym każdy mógł wyposażyć swój program w dziesiątki dodatkowych funkcji. Dla użytkowników, którzy przez długi czas skazani byli na zgrzebnego i ubogiego w funkcje Internet Explorera, to był jak łyk świeżego powietrza. Firefox nie dość, że działał znacznie lepiej niż IE, to na dodatek każdy użytkownik mógł go dopasować do władnych potrzeb i preferencji, eliminując konieczność instalowania w systemie kilku czy kilkunastu dodatkowych, samodzielnych aplikacji (a pamiętamy doskonale, jak królujący wówczas Windows XP znosił instalowanie w nim zbyt wielu programów). Podsumowując: Firefox w roku 2007 to było naprawdę coś.

Zobacz również:

Przy całej sympatii dla tego programu nie dawało się tylko zignorować faktu, że, przeładowany wtyczkami bywał ślamazarny, a poza tym miał denerwującą tendencję do zawłaszczania całej dostępnej pamięci RAM (którą później bardzo niechętnie oddawał innym aplikacjom). Wśród twórców oraz fanów trwały spory, czy to właściwie zamierzone działania, czy po prostu klasyczny „wyciek” pamięci. Jednak zwykłych użytkowników nieszczególnie to obchodziło – oni po prostu chcieli, by program normalnie działał. Niestety, nie działał. Doskonale pamiętam, że pod koniec poprzedniej dekady Firefox z wcale nieprzesadnie pokaźnym zestawem wtyczek potrafił na przyzwoitym „pececie” startować nawet około minuty. Czyli zdecydowanie zbyt długo. Ale wyboru specjalnie nie było, więc powszechnie uważano go za przeglądarkę „prawie idealną”.

Tak wyglądał Firefox w wersji 3.5.Kliknij, aby powiększyćTak wyglądał Firefox w wersji 3.5.

Robert Szyszka: Fakt, Internet Explorer nie był wtedy idealną przeglądarką, co spowodowane było chyba totalną dominacją na rynku i wynikającą z tego niechęcią do wprowadzania zmian przez jego autorów. Twierdzenie jednak, że każdy, kto miał wybór, używał Firefoksa, jest mocno przesadzone. Był to wówczas młody i mocno niedojrzały produkt, działał równie wolno jak IE, po dłuższym, a często nawet krótszym używaniu potrafił zużyć całą pamięć operacyjną, a pamiętajmy, że w tamtych czasach nie było jej zwykle zbyt wiele, i miał jedną kluczową, ale niezmiernie irytującą funkcję: obsługiwał wtyczki. Oznaczało to, że osoba, która chciała normalnie korzystać z programu, musiała spędzić godziny na szukaniu, wybieraniu, ściąganiu (!) i instalowaniu różnych dodatków. Bez nich przeglądarka nie potrafiła wykonać zadań wykraczających poza proste wyświetlanie stron ukrytych pod wpisywanymi adresami. I działo się tak po każdej reinstalacji programu czy systemu operacyjnego, które to operacje też były znacznie częstsze niż dziś. Koszmar.

Dlatego też nie określiłbym Firefoksa mianem „rozbudowanego”. Przeglądarka stawała się taka dopiero po dodaniu niezliczonej liczby mniej lub bardziej przydatnych, oryginalnych czy dublujących się plug-inów. Nie była to jednak konstrukcja, używając architektonicznego określenia, pięknego, dużego, nowoczesnego i funkcjonalnego gmachu, a raczej niewyróżniającej się niczym prostej szopki z mnóstwem przybudówek, nadbudówek, przeróbek i dostawek.

A czy na przestrzeni kolejnych lat Firefox stał się królem przeglądarek? Z pewnością utrzymywał przez pewien czas palmę pierwszeństwa w liczbie użytkowników, ale nie pobił rekordu ani pod względem „czasu panowania” (góra trzy lata) ani pod względem liczby „poddanych” (nigdy więcej niż 50% populacji). Ot, zwykłe książątko.

Nigdy też nie zrozumiem nadmiernej egzaltacji otwartym kodem. Open source z reguły przedstawiane jest jako zaleta. Zwłaszcza gdy trudno znaleźć inne. A to po prostu jeden z modeli oprogramowania mający jak każdy swoje plusy i minusy. Z mojego punktu widzenia ważne, żeby program działał, był stabilny, bezpieczny, dbał o moją prywatność i wszystko mi jedno, czy jest otwarty czy zamknięty na dziesięć spustów. Korzystając z narzędzi komercyjnych, wiem przynajmniej, do kogo mieć pretensję, gdy coś działa nie tak, jak powinno.