Router jako regenerator sygnału – jak rozszerzyć zasięg sieci WLAN

W twoim mieszkaniu są na pewno miejsca o marnym odbiorze sygnałów WLAN. Jeśli masz na zbyciu niepotrzebny router, prawdopodobnie uda ci się rozwiązać problem. Poniżej objaśniamy, jak przeistoczyć router w regenerator sygnałów, którym zwiększysz zasięg domowej sieci bezprzewodowej.

Zależnie od powierzchni mieszkania, układu pomieszczeń i zastosowanych materiałów budowlanych zapewne znajdziesz w nim zaułki, do których nie dochodzą sygnały WLAN lub w których wydajność sieci pozostawia wiele do życzenia. Największą przeszkodą dla sygnałów przesyłanych bezprzewodowo są grube ściany (np. ściany nośne) i duże odległości. Niektórzy użytkownicy chcą korzystać z sieci nawet poza budynkiem – np. w ogrodzie, altanie czy pobliskim biurze. Być może lubisz przechadzać się po działce z tabletem lub smartfonem w dłoni, dopóki nie wyjdziesz poza zasięg swojej sieci bezprzewodowej.

Możesz rozszerzyć zasięg sieci WLAN na wiele sposobów. Jeden z nich polega na zastosowaniu regeneratora sygnału (zwanego także wzmacniakiem lub replikatorem). Jego rolę może przejąć drugi router WLAN.

Zobacz również:

Nie można zagwarantować, że przedstawiona metoda zadziała w każdych warunkach. Niektórzy dostawcy internetu blokują dzierżawiony sprzęt, aby nie można było korzystać z niego do takich celów. Jednak zdecydowana większość routerów nabytych w sklepie doskonale sprawdza się jako wzmacniak. Możesz podłączyć starszy model do nowszego, a nawet użyć routerów różnych producentów. Poniżej zamieszczamy szczegółowy opis czynności.

Najpierw trzeba sprawdzić konfigurację połączenia w sieci lokalnej.Kliknij, aby powiększyćNajpierw trzeba sprawdzić konfigurację połączenia w sieci lokalnej.

Etap 1. Najpierw musisz zdobyć kilka podstawowych informacji o swoim routerze – łącznie z numerem kanału, na którym odbywa się transmisja danych, i rodzajem stosowanych zabezpieczeń.

Przywołaj Panel sterowania w dowolnym komputerze, który jest podłączony do twojej sieci lokalnej. Kliknij dwukrotnie kategorię Sieci i Internet. W Windows XP kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia, które służy do komunikowania się z routerem (poprzez sieć bezprzewodową lub ethernetową), po czym wskaż polecenie Stan. Na karcie Obsługa ujrzysz bieżącą konfigurację sieci lokalnej.

W Viście, Windows 7 lub 8 przywołaj Centrum sieci i udostępniania i kliknij polecenie Zmień ustawienia karty sieciowej przy lewej krawędzi okna. Kliknij ikonę danego połączenia prawym przyciskiem myszy, wskaż polecenie Stan i kliknij przycisk Szczegóły.

Na ekranie pojawi się okno, w którym odczytasz m.in. adres bramy domyślnej i adres IP swojego komputera. Zanotuj adres bramy domyślnej, bo stanowi adres twojego głównego routera. Powinien być podany w postaci takiej jak 192.168.1.1 lub podobnej.

W dalszej kolejności przywołaj przeglądarkę internetową i wpisz w polu adresu zapisany uprzednio ciąg liczb. Na ekranie powinien pojawić się interfejs konfiguracyjny routera. Może poprosić cię o wpisanie nazwy użytkownika i hasła. Jeśli znasz te dane, wprowadź je. W przeciwnym razie poszukaj tych informacji – powinny być na naklejce przylepionej do routera lub w dokumentacji dołączonej przez dostawcę internetu. Alternatywnie możesz znaleźć domyślne loginy i hasła w internecie, podając model routera. Gdy uzyskasz dostęp do okna konfiguracyjnego routera, ujrzysz menu do przedstawionego na ilustracji.

Tak wygląda typowe menu konfiguracyjne routera.Kliknij, aby powiększyćTak wygląda typowe menu konfiguracyjne routera.