MU-MIMO – rewolucja w Wi-Fi

Technologia MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output) jest próbą rozwiązania problemu rosnącej ilości danych wymienianych w sieciach bezprzewodowych. Dzięki MU-MIMO przepustowość sieci Wi-Fi ma być w końcu efektywnie wykorzystana, a użytkownicy otrzymają możliwość wymiany danych z prędkościami liczonymi w gigabitach na sekundę.

Technologia MIMO (Multiple Input Multiple Output) wkroczyła do świata IT w 2007 roku, wraz z pojawieniem się na rynku standardu IEEE 802.11n. Jej główną zaletą była możliwość zwielokrotnienia szybkości przesyłania danych między takimi urządzeniami, jak routery i punkty dostępowe a urządzeniami końcowymi, z użyciem kilku, działających jednocześnie, anten. Przy spełnieniu wszystkich wytycznych zdefiniowanych w standardzie IEEE 802.11n (kanał 40 MHz, modulacja 64 QAM, szyk antenowy 4x4, pasmo 5 GHz) można było teoretycznie uzyskać w warstwie fizycznej przepływność 600 Mb/s.

Wraz z pojawieniem się założeń specyfikacji 802.11ac znacznie poprawiły się parametry radiowe i techniczne nowego standardu. Bazuje on wyłącznie na paśmie 5 GHz, które charakteryzuje się wysoką jakością transmisji (ograniczeniem jest tu odległość między nadajnikiem a odbiornikiem, wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienność sygnału) i jest zdecydowanie mniej zatłoczone od wysłużonego pasma 2,4 GHz. Wartość kwadraturowej modulacji amplitudowo-fazowej (QAM) podniesiono z 64 do 256, co zwiększyło przepływność, ale nałożyło również ostrzejsze wymagania technologiczne na urządzenia (im większa wartościowość modulacji, tym większe ryzyko błędu transmisji). Poszerzono również kanał radiowy (nawet do160 MHz) oraz umożliwiono zdefiniowanie do ośmiu jednoczesnych strumieni danych (8x8). Przy wykorzystaniu Multi-User MIMO pozwala to na osiągnięcie przepływności do 6,9 Gb/s w warstwie fizycznej.

Zobacz również:

  • Jak zmienić router w repeater?

Zestawienie specyfikacji standardów IEEE 802.11n i IEEE 802.11acKliknij, aby powiększyćZestawienie specyfikacji standardów IEEE 802.11n i IEEE 802.11ac

Takie założenia zostały określone przez specjalistów organizacji IEEE. Jednak podobnie jak w poprzednich standardach producenci i dostawcy sprzętu wyprzedzili prace inżynierów IEEE i zaczęli wprowadzać na rynek rozwiązania obsługujące część zdefiniowanych założeń. Tak powstał obecny już standard 802.11ac Wave 1, który pozwala na przesyłanie danych z szybkością do 1,3 Gb/s w warstwie fizycznej (przy konfiguracji anten 3x3).

Największą wadą 802.11ac Wave1 jest wykorzystanie niezmienionej od 2007 roku technologii MIMO (SU-MIMO; Single-User Multiple Inplut Multiple Output). SU-MIMO pozwala w jednostce czasu przesyłać dane z maksymalną szybkością wyłącznie do jednego użytkownika. Łatwo można sobie wyobrazić, jak mało efektywna jest to metoda. Wiele routerów (lub punktów dostępowych) 802.11ac Wave1 może pracować w trybie 3x3. Tymczasem smartfony czy tablety zwykle mają tylko jedną antenę, więc mimo technicznych możliwości router jest w stanie wysłać dane z maksymalną przepływnością 433 Mb/s, a pozostałe 867 Mb/s zostaje niewykorzystane.

Tę technologiczną lukę wypełnia standard 802.11ac Wave2, który jest w pełni kompatybilny z rozwiązaniem MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output). Dzięki MU-MIMO przykładowe 867 Mb/s jest jednocześnie dostępne dla innych użytkowników (w tej samej jednostce czasu). W ten sposób znacznie wzrasta efektywność wykorzystania dostępnego pasma i przepustowości sieci.

W 802.11ac Wave2 zdefiniowano nową szerokość kanału (80 MHz–160 MHz) i liczbę jednoczesnych strumieni danych (do 4x4), co daje w warstwie fizycznej możliwość osiągnięcia przepływności do ok. 3,5 Gb/s.

Coraz więcej danych

Niesłabnący pęd ku unowocześnianiu sieci Wi-Fi, poprawianiu ich wydajności i przepustowości nie jest podyktowany wyłącznie naturalnym rozwojem technologii. Według danych zawartych w „Cisco VNI: Forecast and Methodology, 2014–2019” w 2019 roku liczba urządzeń podłączonych do sieci IP aż trzykrotnie przekroczy liczbę mieszkańców Ziemi. Każde z tych urządzeń będzie generowało ruch, który trzeba będzie obsłużyć, dbając o jakość i szybkość połączeń. Prognoza Cisco wskazuje również, że w ciągu pięciu analizowanych lat prędkość przesyłania danych w łączach szerokopasmowych wzrośnie ponad dwukrotnie (ze średniej ok. 20 Mb/s w 2014 roku do 42,5 Mb/s w 2019 roku).