Android M vs. iOS 9 - pojedynek na nowości w systemach mobilnych

Przygotowaliśmy zestawienie porównujące zapowiedziane na drugą połowę bieżącego roku mobilne systemy operacyjne. Sprawdzamy jakie zmiany wprowadzone zostaną w iOS 9 i Androidzie M.

W drugiej połowie bieżącego roku możemy spodziewać się premiery dwóch nowych mobilnych systemów operacyjnych. Apple pracuje właśnie nad iOS 9, a inżynierowie Google rozwijają Androida M. Oba systemy zostały udostępnione już w wersji poglądowej, dzięki czemu można porównać postępują prace w obu firmach.

Ile kosztują systemy operacyjne Apple i Google?

Za aktualizację systemu operacyjnego do smartfonów producenci nie pobierają opłaty. Oba systemy udostępnione zostaną za darmo. Na iOS 9 mogą liczyć wszyscy użytkownicy korzystający w tej chwili z iOS 8.

Zobacz również:

W przypadku Androida M nie udostępniono jeszcze pełnej listy urządzeń, które doczekają się bezpłatnej aktualizacji. Z wersji rozwojowej mogą skorzystać jak na razie użytkownicy urządzeń Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 i Nexus Player i niektórych sprzętów z rodziny Sony Xperia.

Android M: skrót do mikrofonu na ekranie blokadyKliknij, aby powiększyćAndroid M: skrót do mikrofonu na ekranie blokady

iOS 9 i Android M: premiera

Nie są znane dokładne daty udostępnienia obu systemów. W przypadku systemu Apple spodziewamy się premiery jesienią bieżącego roku. Od lat to właśnie w okolicach września prezentowane są nowe wersje oprogramowania - na kilka dni przed premierą nowego iPhone'a. W przypadku Androida M też nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, ale wiemy że system pojawi się razem z nowym urządzeniem z rodziny Nexus.

W tym roku ma pojawić się nowy telefon Nexus, a spodziewany termin premiery urządzenia i nowej wersji systemu to październik lub listopad. Trzeba pamiętać, że premiera systemu nie oznacza, że od razu wszyscy będą mogli go zainstalować. Można przewidywać, że w pierwszej kolejności aktualizacja zostanie udostępniona posiadaczom starszych urządzeń z rodziny Nexus, a urządzenia z nakładkami dostaną uaktualnienie na początku 2016 roku.

Android M: wersje poglądowe

Udostępnianie systemów operacyjnych użytkownikom w wersji beta to dość nowa praktyka. W przypadku Androida rozpoczęło się to od Androida L, który był pierwszą wersją systemu Google zaprezentowaną na długie miesiące przed ukończeniem.

W przypadku Androida M zdecydowano się na taki sam ruch. Androida M mogą przetestować posiadacze urządzeń Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 i Nexus Player oraz wybranych sprzętów z rodziny Sony Xperia. W nadchodzących tygodniach może pojawić się wsparcie innych sprzętów.

iOS 9: kalendarzKliknij, aby powiększyćiOS 9: kalendarz

iOS 9 w wersji beta będzie dostępny publicznie

W przypadku iOS do tej pory możliwość testowania systemu zaprezentowanego w trakcie konferencji WWDC mieli zarejestrowani deweloperzy aplikacji. Za konto deweloperskie trzeba było zapłacić

W tym roku przy iOS 9 gigant z Cupertino zdecydował się na publiczne betatesty, które mają ruszyć już niedługo. Można zapisać się na nie na stronie beta.apple.com i nie trzeba uiszczać żadnej opłaty.

iOS 9: kompatybilność

W przypadku starszych smartfonów i tabletów Apple które dostaną iOS 9 niektóre funkcje nie będą dostępne ze względu na ograniczenia sprzętowe. Dla przykładku Apple Pay nie zadziała na smartfonie bez chipu NFC, tak samo jak nie da się autoryzować transakcji w AppStorze wykorzystujac odcisk palca bez Touch ID.

Użytkowników smartfonów i tabletów o niewielkiej pojemności pamięci flash ucieszy to, że nadchodzący iOS 9 będzie zajmował 1,3 GB zamiast 4,6 GB jak w przypadku iOS 8. Jeśli mimo to zabraknie miejsca aby przeprowadzić uaktualnienie, to na czas instalacji system usunie część aplikacji i pobierze je znów z sieci po zakończeniu procesu.

iOS 9: interfejs systemuKliknij, aby powiększyćiOS 9: interfejs systemu

Android M: kompatybilność

Apple odpowiada zarówno za przygotowanie systemu operacyjnego, jak i produkcję urządzenia na których on jest uruchamiany. Google z kolei dostarcza wyłącznie system operacyjny swoim partnerom, którzy sami produkują sprzęt. Jedyne urządzenia przy których na proces aktualizacji ma wpływ Google to smartfony i tablety z rodziny Nexus.

Nexusy są przygotowywane przez Google we współpracy z takimi firmami jak Asus, Samsung, LG, Motorola i HTC. Na takich smartfonach i tabletach instalowany jest czysty system operacyjny bez dodatków producenta. W przypadku telefonów z nakładkami to od producenta zależy, czy przygotuje uaktualnienie, a w telefonach sprzedanych razem z abonamentem aktualizacje musi dodatkowo zatwierdzić operator.