Karty pamięci SDXC - test 15 modeli

Karty pamięci SD mocno potaniały – za ok. 130 zł kupisz bardzo przyzwoity nośnik o pojemności 64 GB. Jeżeli nosisz się z zakupem takiej karty, zapoznaj się z wynikami naszego testu 15 nośników o pojemności 64–128 GB.

Karty Secure Digital są obecne na rynku już od 15 lat. Pierwsze modele mogły pomieścić maksymalnie 2 GB materiału (choć pojawiło się kilka wyjątkowych nośników o pojemności 4 GB). Rosnące zapotrzebowanie na gigabajty spowodowało konieczność modyfikacji standardu. Opracowano wówczas nośniki obsługujące system plików FAT32, dzięki czemu możliwe stało się zwiększenie pojemności kart do 32 GB. Nowy standard SD oznaczono jako SDHC (High Capacity). Niestety nie było możliwe zachowanie kompatybilności wstecznej, zatem nowe nośniki nie mogły być obsługiwane w urządzeniach przystosowanych do zapisu i odczytu kart SD pierwszej generacji. Apetyt na duże pojemności nie ustał i dość szybko się okazało, że 32 GB to jeszcze nie szczyt marzeń. Szczególnie dla tych, którzy wykorzystują nośników SD w kamerach wideo. W 2009 roku ogłoszono zatem kolejną generację kart SD, oznaczonych tym razem jako SDXC (od eXtended Capacity). Ten standard zapewnia już pojemność do 2 TB i obsługuje system plików exFAT. Przewidujemy, że jego możliwości jeszcze przez dobrych kilka lat zaspokoją potrzeby użytkowników, szczególnie tych, którzy używają kart SD w aparatach fotograficznych.

Karty Secure Digital są już bardzo szeroko stosowane w urządzeniach konsumenckich. Gniazdem SD dysponuje niemal każdy laptop i wiele telewizorów. Aby zgrać zdjęcia czy przeglądać je na dużym ekranie, wystarczy użyć karty pamięci – nie ma już konieczności czynienia tego z urządzenia rejestrującego. Odpada przymus łączenia urządzeń przewodami. Nowoczesne nośniki SD coraz częściej wykorzystuje się także w sprzęcie przeznaczonym dla profesjonalistów, głównie kamerach wideo, chociaż takich użytkowników znacznie trudniej jest zadowolić – potrzeby standardu Ultra HD (4K) nie są małe i nawet nośnik o pojemności 2 TB można się stosunkowo szybko zapełnić. Także rejestracja filmów Full HD przy zastosowaniu profesjonalnych kodeków i niskiej kompresji materiału jest bardzo pamięciożerna. Jednym z pierwszych modeli kamer, która rejestruje filmy na kartach SD jest półprofesjonalny Panasonic X1000. Co ciekawe, kamera ta nagrywa na kartach SDXC materiał wideo w rozdzielczości 4K. Konkurencyjny model Sony (AX1) używa do tego celu specjalistycznych nośników XQD, kosztujących co najmniej kilkakrotnie więcej od odpowiedników w formacie SD tej samej pojemności. Jedna z najnowszych i najpopularniejszych kamer profesjonalnych Sony: PXW-P70 również zapisuje już filmy na kartach SD.

Zobacz również:

  • Recenzja: Crucial BX200

A jeszcze kilka lat temu można było mówić o „wojnie“ formatów kart pamięci. Sony intensywnie rozwijało swój standard Memory Stick, na rynku istniał jeszcze, lansowany głównie przez Olympusa, nieudany nośnik xD, który zastąpił w aparatach tego producenta delikatne i powolne karty Smart Media. W 2011 r. udział kart SD w rynku w 2009 wynosił 87% i prognozowano wówczas, że w 2014 osiągnie 96 %. Nie dysponujemy najnowszymi statystykami, ale obserwując segment sprzętu foto-wideo szacujemy, że około 99% współczesnych aparatów i kamer wideo wykorzystuje standard SD (SDHC/SDXC). Nośniki Secure Digital po prostu zdominowały rynek – są bardzo wydajne, niewielkie i stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne (niektóre modele Panasonica z serii Gold, m.in. testowany RP-SDU64G, wykazują nawet wyjątkowo dużą odporność na zamoczenie i temperaturę). Co prawda, w urządzeniach Sony nadal można używać kart Memory Stick Duo, ale chyba każdy obecnie oferowany na rynku model tego producenta pozwala także na użycie nośnika SD – nawet Sony ostatecznie musiało w swoich urządzeniach porzucić monopol własnego standardu. Ze względu na spore wymiary coraz rzadziej stosuje się też wydajne nośniki Compact Flash (można je obecnie spotkać prawie wyłącznie w profesjonalnych lustrzankach).

Karty pamięci SDXC, które wzięły udział w naszym teścieKliknij, aby powiększyćKarty pamięci SDXC, które wzięły udział w naszym teście

Karty pamięci SDXC. Optymalny wybór

Do testów wybraliśmy 15 modeli kart SDXC o pojemności 64 i 128 GB. Takie nośniki to optymalny wybór, zarówno ze względu na cenę, jak i ich użyteczność w aparatach fotograficznych. Rejestrowane przez współczesne aparaty zdjęcia JPEG „ważą” 7–10 MB. Jeśli używasz formatu RAW, objętość pliku sięga 30 MB. Karta o pojemności 64 GB pomieści przeszło 6 tysięcy JPEG-ów i ponad dwa tysiące RAW-ów. Takiej ilości zdjęć większość użytkowników nie zrobi nawet w ciągu całego urlopu. Karty o tej pojemności dobrze sprawdzają się także w kamerach wideo rejestrujących filmy w rozdzielczości Full HD. Kamery 4K są już znacznie bardziej wymagające – w nich 64 GB pojemności nośnika to minimum.

Najtańsza testowana przez nas karta o pojemności 64 GB kosztuje 135 zł, najtańsza 128-gigabajtowa – o 100 zł więcej. W sprzedaży znajdziesz też modele jeszcze tańsze: 64-gigabajtowe modele SDXC kosztują nawet 80-90 zł (np. Hama SDXC HS GOLD 64GB), a najtańszy oferowany obecnie na rynku nośnik o 128 GB kosztuje niespełna 177 zł (Kingston SDX10V/128GB). Różnice w cenie nie są wielkie, dlatego naszym zdaniem warto rozważyć zakup nośnika o jak największej potwierdzonej w testach wydajności albo najbardziej korzystnej relacji wydajności do ceny.