Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Jeżeli podejrzewasz, że twój tablet lub smartfon ma wirusa, nie ma powodu do niepokoju - da się go łatwo usunąć. Oto krótki przewodnik, jak tego dokonać.

Wirus na systemie Android pobierany jest pod postacią aplikacji. W większości przypadków taka "apka" pochodzi spoza Google Play, więc najlepiej unikać pobierania apek ze stron innych, niż oficjalny sklep. Ostatnim głośnym szkodnikiem, który pojawił się na wielu urządzeniach (również działających pod systemem iOS) jest Gunpowder - użytkownicy używali go, myśląc, że instalują emulator Nintendo. Co więcej - musieli zapłacić, aby móc korzystać z emulacji gier, więc sami zapłacili za zainfekowanie swoich urządzeń! Aby tego uniknąć, warto upewnić się, że nie zainstalujesz aplikacji spoza Google Play. W tym celu wejdź w Ustawienia, a następnie opcje Bezpieczeństwa. Jest tam opcja Nieznane źródła - należy upewnić się, że nie jest zaznaczona. Jeżeli jest - należy ją odznaczyć.

Nieznane źródła - odznaczKliknij, aby powiększyćNieznane źródła - odznacz

Usuwanie wirusa

Zmień tryb działania urządzenia na Bezpieczny. Powstrzyma to aplikacje firm trzecich (w tym szkodniki) od działania. Na większości urządzeń należy w tym celu wejść w opcje zasilania i przytrzymać przycisk Power. Podczas działania w trybie bezpiecznym informacja o tym powinna być wyświetlona w lewym, dolnym rogu ekranu. Wejdź w Ustawienia i przejdź do Aplikacji, a następnie zakładki Pobrane. Jeżeli nie wiesz, jakie szkodnik zagnieździł się w systemie, przejrzyj listę i gdy zobaczysz aplikację, której pobierania lub/i instalowania nie możesz sobie przypomnieć, jest duża szansa, że to właśnie ukryty szkodnik.

Zobacz również:

Lista pobranych aplikacjiKliknij, aby powiększyćLista pobranych aplikacji

Wybierz taką aplikację i na okienku z informacjami o niej wskaż opcję Odinstaluj. W większości przypadków to wystarczy, jednak może zdarzyć się, że opcja deinstalacji nie jest aktywna. Zachodzi to w przypadku, gdy szkodnik dał sobie status administratora. W takim przypadku idź do Ustawień, a tam opcji Bezpieczeństwa i Administratora. Zobaczysz listę aplikacji mających status admina. Odznacz okienko z podejrzaną apką, a następnie wybierz opcję jej wyłączenia. Teraz wróć do listy aplikacji - opcja Odinstaluj powinna być dostępna do użycia.

Opcja usunięcia aplikacjiKliknij, aby powiększyćOpcja usunięcia aplikacji

Po usunięciu szkodliwej aplikacji zrestartuj urządzenie i uruchom w normalnym trybie. Teraz wszystko powinno działać jak należy.