Windows 10 - aktualizacje gwarantowane przez 10 lat

Nowy system operacyjny Microsoftu jeszcze nie zadebiutował, a przed jego oficjalną premierą pojawia się wiele niejasności i wątpliwości. Wyjaśniamy, jak będą wyglądały aktualizacje Windows 10 do nowszych wersji.

Windows 10 zadebiutuje 29 lipca 2015 roku. Microsoft wielokrotnie powtarzał, że to ostatnie duże, samodzielne wydanie systemu operacyjnego Windows, które będzie już tylko cyklicznie uaktualniane. Sprawdzamy co to dokładnie oznacza i jak dokładnie ma wyglądać cykl aktualizacji Windows 10 dla użytkowników indywidualnych i klientów biznesowych.

Windows 10 nie doczeka się bezpośredniego następcy

Windows 10 będzie miał premierę 29 lipcaKliknij, aby powiększyćWindows 10 będzie miał premierę 29 lipca

Do tej pory Microsoft co kilka lat prezentował światu zupełnie nowy system operacyjny. To się kończy wraz z Windows 10. Najnowsza wersja oprogramowania będzie oczywiście uaktualniana, ale nowe poprawki będą dystrybuowane poprzez mechanizm Windows Update.

Zobacz również:

Nie licząc pomniejszych łatek, pierwsza duża aktualizacja Windows 10 ma pojawić się jeszcze przed końcem obecnego roku, a w przyszłym roku mają pojawić się trzy większe uaktualnienia. Microsoft zapowiedział już, że duże uaktualnienia Windows 10 będą pojawiać się co cztery miesiące.

Nowy Windows 10 trzy razy do roku?

W kwietniu tego roku Microsoft zapowiedział czteromiesięczny cykl aktualizacji. Wygląda jednak na to, że daty udostępniania kolejnych wersji nie są jeszcze ustalone, a Microsoft nie będzie ściśle trzymał się z góry określonego kalendarza.

Jeśli będzie to możliwe, to Microsoft może wydać aktualizację wcześniej. Z kolei jeśli zajdzie potrzeba przedłużenia prac, uaktualnienie może się opóźnić. Docelowo jednak kolejne wersje Windows 10 mają trafiać na rynek średnio właśnie co cztery miesiące.

Windows 10 z aktualizacją jeszcze w tym roku

W Windows 10 wróci Menu StartKliknij, aby powiększyćW Windows 10 wróci Menu Start

Nowy system Microsoftu pojawi się 29 lipca, najpewniej od razu z patchem. Na kilka miesięcy później przewidziana jest premiera pierwszej poprawionej wersji Windows 10, a tym samym byłaby to najszybsza duża aktualizacja systemu operacyjnego w historii Microsoftu.

Windows 10 ma utrzymać pierwsze duże uaktualnienie do końca roku. Wcześniej firmie z Redmond przygotowanie takiego uaktualnienia z Windows 8.1 do Windows 8.1 Update zajęło pół roku od października 2013 do kwietnia 2014 roku.

Konsumenci to króliki doświadczalne

Microsoft wyraźnie zaznacza, że Windows 10 zainstalowany w firmach nie będzie instalowany w tym samym czasie, co Windows 10 u użytkowników domowych. Jeśli testerzy nie wykryją usterek, to w pierwszej kolejności dotkną one użytkowników prywatnych, co nie narazi biznesu na straty.

Użytkownicy Windows 10 Home będą otrzymywali takie uaktualnienia automatycznie w ramach Windows Update. Taka najnowsza edycja Windows 10 będzie nazywana w nomenklaturze Microsoftu “Current Branch” (CB) co można tłumaczyć po prostu jako ścieżkę aktualnej wersji.

Windows 10 Home i Windows 10 Pro - różnice

Ścieżki aktualizacji Windows w ramach WSUSKliknij, aby powiększyćŚcieżki aktualizacji Windows w ramach WSUS

Dla użytkowników Windows 10 Pro, czyli głównie przedstawicieli firm, przygotowano ścieżkę aktualizacji o nazwie Current Branch for Business (CBB). Windows 10 Pro nie będzie otrzymywać aktualizacji ze ścieżki CB, tylko właśnie CBB. Skutkuje to kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Użytkownicy Windows 10 Pro będą mogli zapisać się do programu aktualizacji z Windows 10 Home. Skorzystają z tego pewnie świadomi użytkownicy domowi korzystający z Windows 10 Pro, a firmy nie będą się spieszyć do aktualizacji.

Windows 10 - oprócz ścieżek będą pierścienie

Sprawę komplikuje fakt, że nie dla każdej ścieżki aktualizacje będą udostępniane zawsze w tym samym momencie. Członkowie CB i CBB będą podzieleni na grupy nazwane pierścieniami.

Komputery przypisane do szybszego pierścienia w ramach CB i CBB otrzymają aktualizacje nieco wcześniej, a członkowie wolniejszego pierścienia - później. Nie wiadomo jeszcze, ile pierścieni się pojawi.

Użytkownicy biznesowi dostaną aktualizację w 2016 roku

Różne ścieżki aktualizacji Windows 10Kliknij, aby powiększyćRóżne ścieżki aktualizacji Windows 10

W pierwszej kolejności każda aktualizacja Windows 10 trafi najpierw do członków programu Insider, potem do konsumentów w ramach CB, a dopiero na końcu z opóźnieniem do użytkowników biznesowych w ramach CBB.

Nie wiadomo jeszcze, o jakim dokładnie opóźnieniu mowa, ale jeśli dopiero pod koniec roku zadebiutuje pierwsza aktualizacja Windows 10 dla konsumentów, to użytkownicy biznesowi zobaczą ją najpewniej w marcu lub w kwietniu.

Aktualizacja: 20 lipca 2015 10:07

Dodano informację o tym, jak długo Microsoft ma zamiar wspierać Windows 10.