Windows 10 – przegląd wersji

Windows 10 będzie dostępny w kilku odmianach. Poszczególne edycje różnią się między sobą pod względem wyposażenia i są kierowane do odmiennych grup użytkowników. Dlatego każdy powinien znaleźć odpowiednią wersję do własnych potrzeb.

Wprowadzając Windows 10, Microsoft chce zapewnić jeden główny system operacyjny, który sprawdzi się we wszystkich obszarach zastosowań – od komputerów stacjonarnych, przez laptopy i urządzenia hybrydowe, po smartfony i tablety. Jednak, tak jak miało to miejsce w wypadku Windows 7, 8 i 8.1, nowa wersja systemu będzie dostępna w kilku odmianach przystosowanych do określonych platform i celów. Łączna liczba edycji sięgnie ośmiu, zatem użytkownicy będą mieli w czym wybierać.

Home, Pro, Enterprise i Education

Windows 10 Home skierowany przede wszystkim do użytkowników prywatnych, Windows 10 Pro stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach i Windows 10 Enterprise dla użytkowników biznesowych to trzy podstawowe odmiany systemu przeznaczonego do komputerów i tabletów z procesorami architektury x86/x64. Dodatkowo wprowadzono Windows 10 Education, wersję, której odbiorcą mają być szkoły, uczelnie i inne placówki edukacyjne. Kluczowe funkcje Windows 10 takie jak spersonalizowane menu Start, opcja Continuum do przełączania między trybem stacjonarnym i trybem tabletu, asystent Cortana z rozpoznawaniem mowy, nowa przeglądarka internetowa Edge, logowanie biometryczne Microsoft Hello, pulpity wirtualne, powiązanie z konsolą Xbox One i domyślne aplikacje są dostępne we wszystkich czterech odmianach systemu.

Zobacz również:

Różnice między poszczególnymi edycjami rzucają się w oczy, gdy spojrzeć na elementy potrzebne do zastosowań komercyjnych w przedsiębiorstwach. W tym kontekście wyróżnia się przede wszystkim odmiana Home, bo brakuje w niej większości składników przeznaczonych do celów biznesowych. Windows 10 Enterprise i Education są wyposażone we wszystkie dostępne funkcje, zaś użytkownicy wersji Pro muszą obyć się bez niektórych funkcji stosowanych przede wszystkim w korporacjach. Edycja Windows 10 Home nie jest wyposażona (tak jak Windows 8.1 Home) w funkcję BitLocker do szyfrowania dysków twardych. Ponadto brakuje w niej możliwości przyłączania komputera do domeny, dostępu do Azure Active Directory i dostępu do nowego Windows Business Store.

Oprócz tego nie można zarządzać systemem za pośrednictwem lokalnych zasad grupy. Wprawdzie możliwe jest sterowanie zdalnego komputera z poziomu peceta wyposażonego w Windows 10 Home, lecz nie można sterować zdalnie urządzeniem z tą wersją systemu. Możliwość taką zapewniają odmiany Pro, Education i Enterprise. Przeglądarka internetowa Edge wchodzi w skład wszystkich edycji Windows 10, lecz wersję Home zubożono o Internet Explorer z trybem Enterprise Mode. Ten tryb zgodności wstecznej został zaprojektowany z myślą o użytkownikach komercyjnych, aby mogli korzystać z witryn i aplikacji internetowych, które stworzono pod kątem Internet Explorera, bez konieczności ich dostosowywania. Jednak, mając do dyspozycji wydajną przeglądarkę Edge, użytkownicy Windows 10 zapewne nie odczują braku Internet Explorera.

Cechy szczególne edycji Education i Enterprise

W wersji Home na próżno szukać funkcji przydzielania dostępu, która pozwala administratorom systemu definiować prawa dostępu poszczególnych użytkowników do uniwersalnych aplikacji. Przydaje się np., gdy nienadzorowany komputer lub tablet w pomieszczeniu dla klientów ma oferować tylko aplikację danej firmy. Inne funkcje, w które wyposażono tylko odmiany Education i Enterprise, to nadzorowanie urządzeń i zainstalowanych w nich aplikacji, ochrona danych przedsiębiorstwa i zdalny dostęp do firmowej sieci lokalnej.

To samo dotyczy funkcji Windows To Go, która pozwala uruchamiać Windows 10 z kieszonkowej pamięci USB. Również tryb rozproszonej lub hostowanej pamięci podręcznej (usługa BranchCache) wprowadzono tylko w odmianach Education i Enterprise. Za jego pomocą Windows może korzystać z lokalnego bufora danych, aby odciążać łącze WAN. W okrojonych edycjach Windows nie znajdziesz też dostępu do platformy Business Store zapewniającej grupowe licencje na aplikacje, możliwość zwracania niepotrzebnych licencji i mechanizm automatycznego rozdzielania aplikacji. Kolejnym dodatkiem wersji Education i Enterprise są lokalne zasady grupy w zakresie ekranu startowego, za pomocą których można personalizować zachowanie ekranu logowania (poprzez edytor ww. zasad).

Odmiany Windows 10 i ich wyposażenie.Kliknij, aby powiększyćOdmiany Windows 10 i ich wyposażenie.

Zmiany w aktualizowaniu systemu

Znaną z poprzednich wydań funkcję aktualizowania systemu rozszerzono w Windows 10 Pro, Education i Enterprise o kilka opcji dystrybuowania poprawek. Aktualizacje decydujące o bezpieczeństwie są zawsze pobierane automatycznie (jak w Windows 7 i 8.1). Nie można jednak wyłączyć funkcji Windows Update, jak było to możliwe dotychczas. O tym, kiedy Windows 10 pobierze i zainstaluje nowe funkcje systemu operacyjnego, będą decydowały tzw. kręgi lub pierścienie (rings). Obecnie jest sześć takich kręgów.

Już w wersji demonstracyjnej Technical Preview zaprezentowano procedurę pozyskiwania nowych funkcji znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Dla użytkowników z kręgu 1 (fast) były dostępne natychmiast, zaś dla osoby z kręgu 2 (slow) otrzymały je z niewielkim opóźnieniem. Jako standardowy cykl dystrybuowania funkcji w Windows 10 przyjęto Ring 3. Wedle tych ustaleń użytkownicy będą mogli pobierać nowe funkcje systemu dopiero wtedy, gdy Microsoft zaklasyfikuje je jako dopracowane. Użytkownicy odmian Pro, Education i Enterprise mają do wyboru dwa dodatkowe cykle aktualizowania – Windows Update for Business (Ring 4) i Current Branch for Business (Ring 5). Korzystając z nich, mogą wgrywać aktualizacje ze znacznym opóźnieniem. W ten sposób uchronią się przed skutkami błędów w poprawkach lub niezgodności z aplikacjami, które w najgorszym wypadku mogłyby sparaliżować setki komputerów w całym przedsiębiorstwie. Windows 10 Enterprise jest jedyną odmianą systemu wyposażoną w cykl Long Term Servicing Branch (Ring 6), który wgrywa automatycznie tylko aktualizacje mające wpływ na bezpieczeństwo, a z aktualizowaniem funkcji systemu czeka na zgodę administratora.

Windows 10 Mobile i inne wersje systemu

Windows 10 Mobile stanie się systemem operacyjnym do urządzeń przenośnych, w których dotychczas instalowano Windows Phone – pod warunkiem, że smartfony spełnią wymagania sprzętowe. Windows 10 Mobile Enterprise jest przeznaczony do firm, które zechcą rozdawać urządzenia przenośne z Windows 10 pracownikom, więc są im potrzebne odpowiednie zabezpieczenia i funkcje do zarządzania. Windows 10 IoT Core to system do niewielkich, tanich urządzeń z obsługą internetu. Skrótowiec IoT odnosi się do pojęcia Internet of Things (internet rzeczy). Przecież Windows 10 działa także w konsoli gier Xbox One. Oddzielna edycja Windows 10 dostosowana do tego urządzenia ma pojawić się przypuszczalnie w końcu 2015 r., jednak producent nie podał jeszcze konkretnego terminu.

Windows 10 – cena systemu

Ceny edycji Home i Pro kształtują się na poziomie sugerowanych cen Windows 8.1. Odmiana dla użytkowników domowych ma kosztować 119 euro, zaś odmiana dla zaawansowanych 279 euro. Jednak zakup Windows 10 może zainteresować tylko użytkowników, którzy nie mają jeszcze żadnego systemu Windows lub korzystają ze starszych wydań (Windows XP lub Vista). Użytkownicy Windows 7 lub 8.1 są uprawnieni do bezpłatnego uaktualnienia systemu przez cały rok od daty premiery. Ponadto ma właściciele edycji Home otrzymają możliwość zaktualizowania systemu do wersji Pro na preferencyjnych warunkach. Kupując wersję OEM systemu Windows 8.1, użytkownicy Windows XP lub Visty mogą stosunkowo tanio zdobyć Windows 10. Zainstalowanie i aktywacja Windows 8.1 w wersji OEM upoważnia do bezpłatnego uaktualnienia do Windows 10. Jednak zwróć uwagę na to, aby nabyć nową licencję, aby można było aktywować Windows 8.1 także w trybie online. Unikaj produktów z dopiskiem używany lub aktywacja tylko przez telefon.