Windows 10 - fakty i mity

Mamy 29 lipca, a to znaczy, że dziś premiera Windows 10. Nowy system Microsoftu będą mogli pobrać pierwsi użytkownicy. Od momentu pierwszej zapowiedzi nowego systemu operacyjnego Microsoftu narosło wokół niego wiele mitów, z którymi postanowiliśmy się rozprawić.

Najnowszy system operacyjny Microsoftu dostępny był od niedawna dla członków programu Windows Insider, a od dziś jest dostępny w formie aktualizacji posiadaczom komputerów z Windows 7 SP1 i Windows 8.1. W związku z premierą postanowiliśmy wyjaśnić kilka kwestii dotyczących Windows 10. Sprawdzamy, czy krążące na temat tego systemu informacje mają potwierdzenie w rzeczywistości.

Czy członkowie programu Windows Insider mają już pełną wersję Windows 10?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom oczywista - Windows 10 build 10240 nie ma bowiem statusu RTM. Ale tę wersję systemu, jaka trafiła do członków programu Windows Insider na dwa tygodnie przed premierą, można traktować jako finalną, gdyż jej całokształt nie odbiega zasadniczo od aktualizacji z 29 lipca. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zainstalowanie Windows 10 po środzie 29 lipca, dostaną tę samą wersję co członkowie programu Insider i tzw. patcha Day1.

Zobacz również:

Fakt: Windows 10 będzie wspierany przez 10 lat

Windows 10 będzie wspierany przez twórców przez ponad 10 lat od premiery - podobnie jak Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. W przypadku najnowszego systemu okres wsparcia będzie zresztą o kilka miesięcy dłuższy niż w przypadku poprzednich systemów. Wsparcie rozwojowe polegające na wprowadzaniu nowych funkcji zakończy się 13 października 2020 roku.

Pięć lat dłużej, bo aż do 14 października 2025 roku, będą udostępniane poprawki związane z bezpieczeństwem. Oczywiście aby wsparcie było dostępne dla konkretnej maszyny musi je zapewnić też producent sprzętu. Do poprawnego działania systemu potrzebne będą bowiem sterowniki (do touchpada, karty dźwiękowej itp.) za przygotowanie których Microsoft nie jest odpowiedzialny.

Windows 10 to bezpośredni następca Windows 8.1Kliknij, aby powiększyćWindows 10 to bezpośredni następca Windows 8.1

Mit: 10 lat wsparcia Windows 10 będzie liczyć się od momentu zakupu lub instalacji

Wbrew krążącym po sieci informacjom długość wsparcia Windows 10 nie będzie liczona od momentu zakupu licencji lub instalacji systemu na komputerze. Wsparcie nowego systemu będzie realizowane podobnie jak w przypadku poprzednich, w tym Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 i zakończy się tego samego dnia dla wszystkich użytkowników - niezależnie od tego, kiedy zdecydują się kupić i zainstalować system. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy pojawią się kolejne wersje systemu Windows, dla których okres wsparcia będzie dłuższy.

Fakt: Microsoft będzie wymagał od użytkowników częstszego aktualizowania systemu

Windows 10 będzie miał przyspieszony cykl aktualizacji w porównaniu do poprzednich wersji. Microsoft będzie niejako wymuszał na użytkownikach domowych szybsze instalowanie nowych aktualizacji rozwojowych, bo w przeciwnym razie nie dostaną nowych łatek związanych z bezpieczeństwem. W przypadku użytkowników biznesowych czas na zainstalowanie aktualizacji rozwojowych będzie wydłużony. Administratorzy w przedsiębiorstwach będą mieli dużą kontrolę nad tym, czy i kiedy aktualizacje zostaną zainstalowane na maszynach pracowników.

Fakt: możesz zainstalować (piracki) Windows 10 build 10240 i korzystać z niego bez podawania klucza

Nie wiadomo jeszcze, jak długo będzie można korzystać z takiego systemu, ale jak na razie Windows 10 build 10240 można zainstalować bez konieczności wpisywania klucza produktu. Prawdopodobnie w przyszłości będzie można zalegalizować taki system podając klucz produktu pobrany z np. MSDN lub kupić własny klucz i aktywować za jego pomocą system.

Windows 10 będą mogli zainstalować posiadacze komputerów z Windows 7 i Windows 8.1Kliknij, aby powiększyćWindows 10 będą mogli zainstalować posiadacze komputerów z Windows 7 i Windows 8.1

Mit: można bezpłatnie uzyskać aktualizację do Windows 10 Pro nie mając licencji na starszy system w wersji Pro

Windows 10 Pro nie będzie dostępny bezpłatnie dla posiadaczy Windows 7 SP1 Home Basic/Premium, Windows 8.1 Home (Core) lub Windows 8.1 z Bing. To, że można bezpłatnie zaktualizować system z Windows SP1 7 Home Basic lub Home Premium, Windows 8.1 (często nazywanym Home lub Core albo Windows 8.1 z Bing do Windows 10 Pro jest często powtarzanym w internecie mitem jest to. Niestety, w praktyce dla użytkowników tych systemów dostępna będzie wyłącznie wersja Windows 10 Home. Aby uzyskać dostęp do Windows 10 Pro trzeba będzie zapłacić za aktualizację z Windows 10 Home do Windows 10 Pro.

Microsoft poinformował, że użytkownicy będą mogli po 29 lipca przez rok zaktualizować legalną kopię Windows 7 SP1 lub Windows 8.1 do Windows 10 bez podawania klucza produktu aż do 29 lipca 2016 roku. Wersje Home starszych systemów dostaną aktualizacje do wersji Windows 10 Home, a wersje Pro do Windows 10 Pro. Po aktualizacji można zresetować system do ustawień fabrycznych, co będzie skutkowało stworzeniem "czystej" instalacji Windows 10. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie się ona różnić od tego, jak wyglądałby system po zainstalowaniu go z płyty lub innego nośnika.

Mit: Windows 7 i Windows 8 będzie można zaktualizować bezpośrednio do Windows 10

Prawdą jest, że posiadacze komputerów z Windows 7 i Windows 8 będą mogli wykonać bezpłatną aktualizację do Windows 10. Nie będzie to jednak tak prosty proces, jak mogłoby się wydawać. Aktualizację do Windows 10 będzie można wykonać tylko z maszyn, na których zainstalowany jest Windows 7 SP1 (Service Pack 1) lub Windows 8.1 Update 1. Użytkownicy systemu Windows 7 bez Service Packa lub Windows 8 bądź Windows 8.1 bez wgranego Update 1 będą musieli najpierw zainstalować odpowiednie aktualizacje, a dopiero potem będzie można rozpocząć proces wgrywania Windows 10.