Jak obniżyć rachunki za prąd

Radzimy jak sprawdzić zużycie prądu przez działające w domu urządzenia elektroniczne, i jak je obniżyć. Wymieniamy głównych pożeraczy energii i wskazujemy błędy popełniane przez użytkowników, które przyczyniają się do wyższych opłat za prąd. Temat oszczędzania prądu jest ważny zwłaszcza obecnie, gdy panują upały i związane z tym ograniczenia dostaw energii.

Przez wysoką temperaturę może dochodzić do utrudnień w przesyle prądu. Niektóre zakłady musiały ograniczyć zużycie energii. Jak informowały Polskie Sieci Energetyczne kilka dni temu, "niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej". Kiedy dochodzi do sytuacji, że zapotrzebowanie na prąd zbliża się możliwości wytwórczych, ogłaszane są "stopnie zasilania". To komunikat do dużych odbiorców energii (powyżej 300 kW), który mówi, że w zależności od stopnia należy ograniczać się z poborem prądu. Im wyższy stopień, tym wyższe ograniczenie. Stopień 10 oznacza, że nie większego problemu, każdy kolejny to już ograniczenia, a najwyższy - stopień 20 - oznacza, że dany zakład może pobierać tylko tyle energii, żeby bezpiecznie funkcjonować. Z kolei upały powodują, że włączamy klimatyzacje, przez co tworzy się problem – choć produkcja energii elektrycznej jest mniejsza, to zapotrzebowanie na nią jest bardzo duże. Czy jako pojedynczy użytkownik możesz coś zrobić? Na pewno możesz oszczędzać prąd ze względu na własne korzyści – niższe rachunki za elektryczność.

Aż 10 mld dol. jest marnowanych każdego roku na wampiry energetyczne, czyli urządzenia działające w trybie czuwania. Wartość ta, jak podaje Environmental Protection Agency (EPA), dotyczy zaledwie Stanów Zjednoczonych. Każdego roku oddajesz mnóstwo pieniędzy za to, że urządzenia są tylko gotowe do użycia. Niektóre z nowszych sprzętów mogą wyłączać się automatycznie, gdy nie są wykorzystywane, jednak obecnie wciąż wiele telewizorów, komputerów, czy konsol do gier pobiera energię elektryczną nawet wtedy, gdy ich nie używasz.

Zobacz również:

To, ile wydajesz na prąd, bardzo zależy od apetytu poszczególnych urządzeń. Dla przykładu, jeśli codziennie używasz telewizora przez 5 godzin, to za użytkowanie nowoczesnego modelu LED możesz zapłacić ok. 30 zł na rok. Dla porównania, korzystanie z 50-calowego telewizora plazmowego może wynieść cię o wiele więcej, bo nawet 450 zł na rok. Pomijamy teraz aspekt jakości obrazu i możliwości multimedialnych tych telewizorów - bardziej chodzi o wskazanie różnicy w poborze prądu. Telewizory LED są o wiele bardziej energooszczędne niż plazmy, które zresztą zostały wycofane ze sprzedaży m.in. ze względu na duże zużycie prądu.

Według organizacji Energy Saving Trust komputery stacjonarnego, drukarki i laptopy odpowiadają za ok. 15 proc. zużycia energii elektrycznej w każdym domu. Laptopy zużywają ok. 85 proc. mniej prądu niż komputery stacjonarne, przez co są bardziej energooszczędnym wyborem. Do 2020 r. urządzenia do domowej rozrywki, komputery oraz gadżety elektroniczne mają odpowiadać za 45 proc. zużycia prądu w każdym domu. I w przeciwieństwie do zmywarek czy lodówek, które korzystają z oficjalnych oznaczeń dot. energooszczędności, komputery stacjonarne czy laptopy nie mają takich symboli i wiele osób nie wie ile energii pobiera ich sprzęt.

Na zdjęciu miernik zużycia prądu BX11 (cena: ok. 90 zł).Kliknij, aby powiększyćNa zdjęciu miernik zużycia prądu BX11 (cena: ok. 90 zł).

Chcąc obniżyć rachunki możesz zacząć od sprawdzenia poboru prądu w swoich urządzeniach. W tym celu zaopatrz się w miernik prądu. To niewielkie urządzenie kosztuje ok. 70 zł (taniej znajdziesz je w serwisie aukcyjnym) i należy umieścić je pomiędzy gniazdkiem a wybranym sprzętem - np. przewodem z zasilacza laptopa. Po podłączeniu urządzenia do miernika od razu zobaczysz aktualne zużycie prądu, a używając przedłużacza możesz sprawdzić zużycie prądu kilku urządzeń jednocześnie. Mierniki wyświetlają zużycie w czasie rzeczywistym, a często mają też funkcję wskazywania zużycia maksymalnego. Przydaje się ona zwłaszcza w przypadku urządzeń, które mogą pobierać więcej prądu w zależności od ustawień czy zastosowania. Przykładowo - monitor komputerowy pobiera ok. 25-30 proc. więcej prądu, gdy ustawisz na nim maksymalną jasność.

Znając zużycie prądu urządzeń możesz sprawdzić, ile zapłacisz za prąd w ciągu roku. W tym celu skorzystaj z jednego z dostępnych kalkulatorów prądu (np. http://kalkulor.pl/zuzycie-energii). Kalkulatory działają zwykle na podobnej zasadzie: należy podać moc urządzenia (W), czas pracy (w godzinach) oraz cenę energii (kilowatogodzina). Ceny prądu to ceny pobranej energii, która wyrażona jest w złotych na jedną kilowatogodzinę, czyli1 kWh to 1000W pobieranych przez 1 godz. Informację o tym, ile płacisz za prąd, najlepiej odszukaj na fakturze lub bezpośrednio u swojego dostawcy prądu. Znając cenę energii będziesz mógł łatwo przeprowadzić wszystkie obliczenia. Dla przykładu, jeśli twój telewizor pobiera 250W, używasz go przez 4 godz. dziennie, a cena kilowatogodziny to 0,55 zł, kalkulator obliczy, że zapłacisz w ciągu roku 200,75 zł za samo użytkowanie telewizora. Na potrzeby tych obliczeń nie uwzględniliśmy taryf - w zależności od dostawcy prądu, możesz korzystać z taryf (jednostrefowych, dwustrefowych, nawet trójstrefowych). Taryfy determinują ceny w zależności od godziny w ciągu doby, czyli możesz płacić za prąd więcej, jeśli np. używasz danego sprzętu w godzinach od 6:00 do 13:00, zamiast od 13:00 do 15:00, czy od 15:00 do 22:00.

Pozbądź się energetycznych wampirów

Wiele urządzeń elektronicznych ma tryb czuwania. Zużywają one wtedy znacznie mniej prądu niż w czasie typowej pracy, a dodatkowo można je łatwo uruchomić - tryb czuwania sprawia, że przechodzą w tryb standardowej pracy niemal natychmiast, gdy zechcesz z nich skorzystać. Dodatkowo tryb czuwania powoduje, że nie trzeba odłączać sprzętu od prądu - mało kto lubi się schylać, aby podłączyć dany sprzęt do gniazdka, o wiele wygodniej wziąć do ręki pilot zdalnego sterowania i wcisnąć przycisk "uruchom" lub "wyłącz".

Niezależnie od tego ile sprzętów masz w domu i jakie jest ich zapotrzebowanie na prąd, jeśli pozwalasz, by pracowały one w trybie czuwania, twoje rachunki będą wyższe. Na urządzenia działające w trybie czuwania mówi się "energetyczne wampiry", ponieważ wysysają prąd z gniazdek nawet wtedy, gdy z nich nie korzystasz. Weźmy na przykład ładowarkę do telefonu. Wiele osób ma w domu ładowarki na stałe podłączone do gniazdek, często nawet w kilku pokojach. To wygodne - ładowarka zawsze jest gotowa do użycia, nie trzeba jej szukać, wiemy, że znajduje się w danym pokoju. Niemniej ładowarki podłączone do gniazdka nieustannie pobierają prąd, nawet jeśli nie ładują smartfona czy tabletu. Kiedy telefon jest ładowany, zużycie prądu ładowarki wynosi ok. 2,35W, natomiast sama ładowarka pobiera ok. 0,25W. To niewielkie zużycie, ale pomnóż tę wartość przez 365 dni w roku i cenę za kilowatogodzinę (np. 0,55 zł) i okazuje, że komfort nieustannie podłączonej do gniazdka ładowarki kosztuje cię 1,2 zł rocznie. Jeśli masz kilka takich ładowarek w domu, możesz płacić kilkanaście złotych na rok za odrobinę takiego komfortu. A przecież to tylko ładowarki, które zużywają mało prądu.

Kalkulatory prądu pomagają obliczyć zużycie energii elektrycznej w domu.Kliknij, aby powiększyćKalkulatory prądu pomagają obliczyć zużycie energii elektrycznej w domu.

W domach często są jeszcze komputery, telewizor, dekoder, modem, router i inne sprzęty, których nie odłączamy od prądu, korzystając z ich trybów czuwania. Zużywają one wtedy prąd i miesięcznie takie "wampiry" mogą przyczyniać się do podniesienia rachunku za elektryczność o ok. 10 proc. Jeśli nauczysz się odłączać wszystkie sprzęty od sieci, aby nie pracowały w trybie czuwania i nie pobierały prądu, gdy ich nie używasz, w skali roku możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Odłączanie każdego urządzenia z osobna nie jest za wygodne, dlatego warto kupić listwę zasilającą, do której podłączysz wszystkie sprzęty, a następnie odłączysz je od prądu poprzez wciśnięcie jednego przełącznika na listwie. Listwa zasilająca z ochroną przepięciową, która ma długość przewodu 1,5 m i z 5 gniazdek na urządzenia kosztuje ok. 30 zł. Ciekawą alternatywą są smart listwy zasilające, które automatycznie wyłączają wybrane urządzenia - przykładowo jeśli odnotują, że telewizor przeszedł w tryb czuwania (został wyłączony z pilota) i zużywa o wiele mniej prądu niż w trakcie typowej pracy, smart listwa odłącza telewizor oraz do pięciu urządzeń "dodatkowych", które są połączone z urządzeniem głównym, czyli w tym przypadku telewizorem. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ kiedy wyłączysz telewizor, to wówczas nie ma sensu, aby np. włączona była też konsola do gier czy zestaw głośnikowy 5.1. Albo gdy wyłączysz komputer, to dysk zewnętrzny czy monitor nie musi być ciągle włączony. Smart listwy mogą się przydać, jednak są to już droższe rozwiązania - kosztują zwykle ok. 200-300 zł.