Domowy e-biznes

Wiele jest pomysłów na realizację własnego biznesu internetowego bez wychodzenia z domu (np. zdalny help desk, e-seminaria, sprzedaż zdjęć online), problem w tym, jak się do tego zabrać. W naszym poradniku wskazujemy, co robić, by taka mikrodziałalność była opłacalna. Doradzamy, jak przygotować się do rozpoczęcia i prowadzenia opłacalnej działalności e-commerce. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, szczególnie na początku przygody z biznesem online.

Odkąd internet trafił pod strzechy, prowadzenie działalności gospodarczej stało się dostępne jak nigdy wcześniej. Biznes prowadzony online, nawet z domowych pieleszy, jest najłatwiejszym, najtańszym, a niektórzy uważają, że najprostszym sposobem na zarabianie pieniędzy. Przynajmniej od strony formalnej.

Działalność gospodarcza online jest łatwa, dlatego że można ją prowadzić we własnym mieszkaniu, nie trzeba wynajmować biura ani siedziby. Tak naprawdę wystarczy komputer z dostępem do sieci i… jesteśmy biznesmenami. Jeżeli chcemy coś sprzedawać, nie musimy martwić się, że nasz sklep nie leży w miejscu często uczęszczanym przez potencjalnych klientów. Nie musimy wydawać setek czy tysięcy złotych na wyposażenie biura, sklepu, zakładu, hali czy innego rodzaju siedziby. Biznes online to same plusy.

Zobacz również:

W praktyce jednak nie wszystko idzie tak gładko i prosto. W biznesie online ważny jest przede wszystkim pomysł. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że wśród milionów e-przedsiębiorców działających na świecie ktoś już wymyślił podobną do naszej ideę. Potrzebna jest nisza, luka, jakaś część dżungli e-commerce, której nikt wcześniej nie zagospodarował, jakiś obszar gospodarki wciąż będący białą plamą na internetowej mapie. Niektórzy uważają, że wszystko, co istotne, zostało wymyślone, i tak naprawdę coraz trudniej znaleźć miejsce w gąszczu internetowych biznesów. Na drugim biegunie są ci, którym wydaje się, że wszystko dopiero przed nami, a prawdziwy e-commerce jeszcze się nie zaczął, wszystko jest do zagospodarowania.

Zakładając nową firmę, musimy się wyróżnić. Czy kolejny sklep online z książkami, płytami, aplikacjami lub elektroniką może mieć szansę na sukces? Wątpliwe, skoro akurat ten asortyment został już zagospodarowany przez dużych graczy na rynku. Dlatego w otoczeniu silnej konkurencji należy się wyróżnić. Niektórzy uważają nawet, że aby być zauważonym, nie zawsze trzeba być lepszym, na pewno jednak trzeba być innym. Wyróżnikiem może być cena: jeżeli większość konkurentów oferuje dany produkt w cenie równej X, my możemy zaoferować np. regularną cenę X - 10%.

Wyróżnikiem mogą być także dodatki. Klienci cenią sobie dodatkowe materiały, które są oferowane wraz z produktem lub usługą. Na przykład osoba kupująca maszynę czy urządzenie doceni materiały poradnikowe i eksperckie na temat jej oszczędnego używania, bezpiecznej eksploatacji czy konserwacji. Badania wykazały, że e-konsumenci chętniej wracają do serwisów, które poza sprzedażą umożliwiają pobranie takich materiałów bądź zapoznanie się z nimi. W USA już 92% firm przyznaje, że zamieszcza swój ekspercki kontent w serwisach społecznościowych, niewiele mniej (ok. 80%) robi to za pomocą publikacji na swoich stronach WWW, w newsletterach czy firmowych blogach.

Kiedy trzeba zadbać o formalności

Nie każdy rodzaj komercyjnej aktywności w sieci wymaga zakładania działalności gospodarczej. Publikując płatne treści czy uczestnicząc w programie afiliacyjnym (jednocześnie traktując taką działalność nie jako podstawowe, ale dodatkowe źródło dochodów), nie musimy rejestrować firmy. Warto jednak to zrobić, jeżeli chcemy w pełni skupić się na rozwoju działalności online i by była ona naszym głównym źródłem dochodów. Na szczęście założenie firmy w Polsce nie jest trudne, a od kilku lat wszystko odbywa się także przez internet. Co prawda nadal istnieje możliwość wypełnienia odpowiedniego formularza, wydrukowania go i zaniesienia do urzędu miasta (lub gminy), ale zdecydowanie łatwiejszym sposobem jest wypełnienie druku CEIDG-1 (na formularzu lub za pomocą kreatora) na stronie www.ceidg.gov.pl. To jedno wypełnienie formularza oznacza jednocześnie złożenie wniosku nie tylko o rejestrację, ale także o nadanie numeru REGON oraz NIP; wybór formy opodatkowania (urząd skarbowy) oraz zgłoszenie płatnika składek do ZUS. Żeby nie było tak prosto i łatwo, koniecznym wymogiem jest złożenie podpisu elektronicznego. Jeżeli go nie mamy lub nie zamierzamy kupować, musimy mieć tzw. profil zaufany, który można założyć na stronie epuap.gov.pl. Aby go założyć, wymagana jest jedna wizyta w urzędzie (w tzw. punkcie potwierdzającym). Osoby, które nie lubią odwiedzać urzędów, mogą po prostu wysłać wydrukowany i podpisany wniosek o rejestrację do swojego urzędu gminy. Jednak w tym przypadku podpis złożony na formularzu musi być potwierdzony notarialnie.

Statystyki wydają się potwierdzać tezy o dużym spenetrowaniu sieci przez firmy e-commerce. Na 9,5 mln gospodarstw domowych 76,5% ma dostęp do sieci. z drugiej jednak strony spośród całej społeczności internautów ponad połowa (55%) deklaruje, że „zdarzyło się jej kiedyś dokonać zakupów w internecie”. To z kolei argument dla osób, które uważają, że polski e-commerce jest nadal dużym wyzwaniem.

Co ciekawe, większość kupujących stanowią kobiety (53% do 47%). Warto też przyjrzeć się innym przydatnym danym. Jedynie 12% kupujących w sieci stanowią osoby w wieku 50+. Może właśnie produkty lub usługi dla tej grupy wiekowej są niszą, którą warto wypełnić? Najczęściej kupujący online mają od 25 do 34 lat. Większość pochodzi z miast średniej wielkości (39%). Najmniej w internecie kupują osoby mieszkające na wsi (29%), co może wydawać się zastanawiając – o wiele łatwiejszy dostęp do sieci handlowych mają mieszkańcy miast, a mieszkając poza miastem, o wiele łatwiej jest zamówić coś online, niż wybierać się po zakupy do mniej lub bardziej odległego sklepu. Właśnie ten argument – brak konieczności udawania się do sklepu stacjonarnego – jest jedną z najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie, dlaczego ktoś dokonuje zakupów w internecie. Tak wskazuje 83% polskich internautów. Głównym jednak argumentem jest dostępność oferty przez całą dobę.

Planując internetowy biznes, warto wiedzieć, co motywuje konsumentów do korzystania z oferty online. Dla większości (67%) są to niskie koszty dostawy. Na kolejnych miejscach znalazły się niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych oraz dodatkowe promocje w sieci. Natomiast wśród czynników zniechęcających do takich transakcji są wysokie koszty dowozu, długie oczekiwanie na zamówienie oraz niezadowolenie z otrzymanych produktów. Łatwo więc z powyższych danych wysnuć wniosek, że jeśli chcemy, by klienci masowo kupowali w naszym nowo założonym sklepie, powinniśmy się skupić na zapewnieniu niskich cen wraz z dodatkowymi kuponami promocyjnymi dla internautów, szybko wysyłać zamówienia oraz dbać, by nasze towary lub usługi były wysokiej jakości.

Dont’ worry, be social

Planując lub wdrażając działalność komercyjną w sieci, trzeba pamiętać, że obecność w sieciach społecznościowych to dzisiaj podstawa. Social media są jednym z najważniejszych kanałów promowania działalności, a także produktów i usług. Amerykanie ujmują to w prosty sposób: Be social. Nieważne, czy sprzedajesz koparki, usługi konsultingowe czy wycieczki do Nowej Zelandii – każda działalność nadaje się do promocji w social media. Co ważne, działalność w mediach społecznościowych można prowadzić dość tanim kosztem nawet przy jednoosobowej działalności, wystarczy cyklicznie publikować wpisy o swojej działalności lub swoich produktach, by rozpocząć tworzenie grup zaangażowanych użytkowników. Pamiętajmy: współczesny biznes online w dużej części opiera się na opiniach innych klientów, którzy dzielą się nimi właśnie w portalach społecznościowych. Jak nigdy wcześniej w historii nowożytnej gospodarki powodzenie bądź klapa prowadzenia firmy zależy od pozytywnej bądź negatywnej opinii konsumentów.