Bezprzewodowe ładowanie smartfona w praktyce

Smartfona nie trzeba już podłączać do wpiętej w gniazdko ładowarki przewodowej, aby uzupełnić energię akumulatora – wystarczy umieścić go na specjalnej ładowarce bezprzewodowej lub w jej pobliżu. Sprawdziliśmy, jak takie rozwiązania działają w praktyce.

Smartfony i tablety wymagają ciągłego zasilania – aby umożliwiały przeglądanie internetu, strumieniowe przesyłanie danych lub chociażby po prostu, aby utrzymywały łącze z siecią i były gotowe do przyjmowania nadchodzących wiadomości i połączeń. Nic dziwnego, że pod koniec dnia bateria bywa często pusta. I wtedy zaczynają się poszukiwania. Najpierw trzeba znaleźć ładowarkę, a później najbliższe gniazdo prądowe. Tymczasem mając możliwość bezprzewodowego ładowania sprzętu, nie musiałbyś narażać się na ten stres. Jeśli wierzyć deklaracjom producentów, rozwiązania tego typu mają samodzielnie dbać o zasoby baterii urządzenia przenośnego, uzupełniając zapasy energii zawsze wtedy, gdy użytkownik z niego nie korzysta – np. gdy leży na stole lub w samochodzie.

Aby można było ładować bezprzewodowo urządzenie przenośne, musi być do tego przystosowane lub wyposażone w specjalny futerał. Oprócz tego wymagana jest, rzecz jasna, stacja ładująca. Choć w teorii wydaje się to bardzo łatwe, okazuje się znacznie trudniejsze do zrealizowania. Obecnie nie ma jednego standardu, bo żadna z technologii ładowania bezprzewodowego nie zdominowała rynku. Poszczególni producenci oferują swoje własne rozwiązania, które różnią się pod względem specyfikacji technicznej. Prawdopodobnie dlatego bezprzewodowe ładowanie nie stało się jeszcze popularne. Do najbardziej znanych technologii w tej dziedzinie należy Qi stworzone przez grupę WPC (Wireless Power Consortium). Ładowanie odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Na początku br. zwarły szyki dwie kolejne organizacje – PMA (Power Matters Alliance), która opracowała metodę Power 2.0, z A4WP (Alliance for Wireless Power). Ostatnia z wymienionych stworzyła technologię Rezence, która polega na rezonansie magnetycznym.

Zobacz również:

Na arenie konsorcjów walczących o ustanowienie standardu pozostało zatem dwóch liczących się graczy, a to może doprowadzić do szybszej popularyzacji bezprzewodowego ładowania, co ułatwiłoby życie użytkownikom. Metodę Qi popierają Nokia, Sony, LG i Qualcomm, zaś po stronie Rezence'a stoją m.in. firmy Intel, Dell i Procter & Gamble. Samsung jest członkiem obu organizacji, a Apple oficjalnie nie wspiera żadnej z tych inicjatyw (warto dodać, że inteligentny zegarek Apple Watch{{/a} obsługuje technologię Qi, ale wymaga stosowania firmowej ładowarki bezprzewodowej Apple'a).

Niektóre modele smartfonów można wyposażyć w moduł ładowania bezprzewodowego, umieszczając je w specjalnym pokrowcu (tu: Ikea Vitahult do Samsunga Galaxy S5).Kliknij, aby powiększyćNiektóre modele smartfonów można wyposażyć w moduł ładowania bezprzewodowego, umieszczając je w specjalnym pokrowcu (tu: Ikea Vitahult do Samsunga Galaxy S5).

Bezprzewodowe ładowanie – Qi kontra Rezence

Obie wymienione technologie wymagają zastosowania dwóch elementów – nadajnika umieszczonego w ładowarce i odbiornika w urządzeniu przenośnym. Prąd przepływający przez cewkę przekaźnika w ładowarce wywołuje pole magnetyczne, które wytwarza napięcie w cewce odbiornika. Właśnie ono służy do ładowania baterii. Urządzenia przenośne obsługujące technologię Qi muszą być w tym celu umieszczone bezpośrednio jedno na drugim. Tymczasem Rezence nie nakłada takich ograniczeń. Tą metodą można ładować urządzenia bezprzewodowo nawet na pewien dystans. Metalowe elementy nie powodują zakłóceń. Dlatego rozwiązania obsługujące Rezence można łatwiej wkomponowywać w przedmioty wystroju pomieszczeń.

Smartfon sygnalizuje rozpoczęcie ładowania komunikatem na ekranie lub sygnałem akustycznym (na zdj.: Fonesalesman iQi Stone+).Kliknij, aby powiększyćSmartfon sygnalizuje rozpoczęcie ładowania komunikatem na ekranie lub sygnałem akustycznym (na zdj.: Fonesalesman iQi Stone+).

Oba standardy różnią się także pod względem mocy. Qi w obecnej wersji generuje pole o mocy pięciu watów, jednak planuje się zwiększyć ją maksymalnie do piętnastu watów. Ostateczna wersja Rezence ma zapewniać pole o mocy przekraczającej 50 watów. Za jej pomocą będzie można ładować także większe urządzenia przenośne takie jak tablety i laptopy – być może nawet równocześnie. Ładowarki Rezence mają wykrywać model urządzenia przenośnego, aby samodzielnie dobierać moc do typu ładowanego sprzętu.

Bezprzewodowe ładowanie – jak to zrobić

Zanim spróbujesz ładować bezprzewodowo swój przenośny sprzęt, musisz ustalić, czy jest do tego przystosowany – a jeśli tak, jaki standard obsługuje. Informacje na ten temat powinny być podane w specyfikacji technicznej urządzenia. Jednak próby losowe, które przeprowadziliśmy z różnymi modelami urządzeń, wykazały, że producenci wstrzymują się jeszcze z podawaniem szczegółów. Na przykład smartfony Samsunga najnowszej generacji, Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge, powinny być wyposażone we wszystkie moduły przyjętych standardów bezprzewodowego ładowania. Tymczasem na próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w instrukcji obsługi. Oba wspomniane modele obsługują z pewnością technologię Qi. Ta metoda jest obecnie górą w sektorze smartfonów. Do urządzeń obsługujących Qi zaliczają się także Microsoft/Nokia Lumia 735, 830, 920 i 930, Google Nexus 4, 5 i 6, a także LG G2 i G3. Jeśli masz jeden z wymienionych modeli, wystarczy włączyć funkcję bezprzewodowego ładowania w ustawieniach sprzętu, a następnie ułożyć na macie lub podkładce ładującej. Kupując ładowarkę, nie jesteś zdany na akcesoria producenta smartfona, lecz masz dowolny wybór – pod warunkiem, że dana podkładka lub mata zachowuje parametry wyszczególnione w specyfikacji technologii Qi.

Lampa z ładowarką – lampa biurkowa Ikea Riggad ma wbudowaną cewkę Qi. Wystarczy położyć smartfon na podstawie, aby zainicjować ładowanie (fot. Ikea).Kliknij, aby powiększyćLampa z ładowarką – lampa biurkowa Ikea Riggad ma wbudowaną cewkę Qi. Wystarczy położyć smartfon na podstawie, aby zainicjować ładowanie (fot. Ikea).

Jednak większość smartfonów nie jest fabrycznie przystosowanych do ładowania bezprzewodowego, bo producent nie wyposażył ich w cewkę indukcyjną. Sprawdź, czy do twojego modelu są dostępne specjalne etui ładujące lub nakładki Smart Cover z możliwością ładowania. Akcesoria tego typu ma w swojej ofercie m.in. sieć sklepów Ikea. Pokrowce Vitahult umożliwiające bezprzewodowe ładowanie są do nabycia w cenach od niespełna 50 do 100 zł. Jednak asortyment ogranicza się do kilku modelów (Samsung Galaxy S3/S4/S5, Apple iPhone 4/4S/5/5S/6). Ponadto sklep oferuje podkładki do ładowania (pojedyncze i potrójne), lampy biurkowe, stołowe i podłogowe, a także stoliki nocne z wbudowaną ładowarką. Jeśli masz biurko z otworem na kable, w razie potrzeby umieścisz w nim ładowarkę bezprzewodową Jyssen lub Morik. Taki moduł możesz zamontować w dowolnym innym meblu, wywiercając w nim uprzednio otwór o dużej średnicy (za pomocą otwornicy).

Taką ładowarkę można samodzielnie zamontować w blacie biurka lub stołu. Wystarczy wiertarka i otwornica (fot. Ikea).Kliknij, aby powiększyćTaką ładowarkę można samodzielnie zamontować w blacie biurka lub stołu. Wystarczy wiertarka i otwornica (fot. Ikea).