Jak wymienić dysk twardy na SSD w PlayStation 4. I po co?

Konsola PlayStation 4 od niedawna sprzedawana jest w wersji z dyskiem o pojemności 1 terabajta. To wystarczająco dużo miejsca na kilkanaście gier. Napęd HDD można jednak zastąpić dyskiem SSD – w internecie jest dostępnych mnóstwo poradników, jak to zrobić. My, oprócz pytania „jak”, stawiamy jeszcze jedno: „po co?”.

PlayStation 4 czy Xbox One - którą konsolę wybrać?

Wiosenna aktualizacja oprogramowania układowego PlayStation 4, nosząca numer 2.50, rozszerzyła funkcjonalność konsoli o możliwość wykonania pełnej kopii zapasowej. Od tego momentu wymiana magazynu dla aplikacji nie musi się wiązać z permanentną utratą danych lub poszukiwaniem zewnętrznych sposobów na przeniesienie plików ze starego dysku na nowy, ponieważ całą operację związaną z klonowaniem treści wykonuje się przy użyciu PlayStation 4.

Zobacz również:

Zamiana HDD na SSD składa się z czterech kroków: wykonania kopii zapasowej, demontażu starego i montażu nowego nośnika, instalacji systemu operacyjnego i przywrócenia danych z kopii zapasowej.

Czynności przygotowawcze

Przed rozpoczęciem wymiany napędu upewnij się, że dysponujesz wkrętakiem krzyżakowym, pendrivem o pojemności 1 GB i zewnętrznym dyskiem o pojemności 500 GB lub większej. Wszystkie nośniki powinny być sformatowane do standardu FAT32/exFAT, co pozwoli na ich bezproblemową obsługę przez konsolę PlayStation 4. Na użytek poradnika wyposażyliśmy się w pendrive Kingston Elite USB 3.0 o pojemności 16 GB, 2 TB dysk zewnętrzny Samsung M3 Portable oraz dysk SSD Transcend 370 512 GB. Oprogramowanie PlayStation 4 zostało zaktualizowane do obecnie najnowszej wersji, 2,56.

Kliknij, aby powiększyć

1. Wykonanie kopii zapasowej

Wymianę magazynu danych dla konsoli należy rozpocząć od wykonania kopii zapasowej (ten krok mogą ominąć świeżo upieczeni właściciele urządzenia Sony). W tym celu podłącz do konsoli dysk zewnętrzny – trafią na niego pliki z dysku konsoli – i uruchom urządzenie. Wejdź do menu Ustawienia | System, po czym znajdź opcję Tworzenie kopii zapasowej. Klikając ją, otrzymasz informację, które twoje konta podlegają klonowaniu. Oprogramowanie PlayStation 4 samo wyszukuje i kataloguje pliki według ich przeznaczenia. Całościowej kopii zapasowej mogą, ale nie muszą, podlegać aplikacje, tj. gry zainstalowane na dysku. To miły gest wobec osób, które dysponują tytułami na płytach Blu-ray i niekoniecznie chcą śledzić długi proces kopiowania danych na nośnik zewnętrzny. Niecierpliwym radzimy wykonać go przed snem – w skrajnych przypadkach klonowanie plików może trwać nawet sześć godzin.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć