Intel Compute Stick i Hannspree Micro PC - co potrafią miniaturowe komputery

Komputer z systemem Windows w kształcie nieco większego pendrive'a - kosztuje ok. 600 zł i jest podłączany do telewizora lub monitora za pośrednictwem gniazda HDMI. Testujemy, jak miniaturowe komputery najnowszej generacji, Intel Compute Stick i Hannspree Micro PC, sprawdzają się w praktyce.

To pytanie ma swoje uzasadnienie – dlaczego komputer musi mieć wymiary dużej obudowy peceta, skoro zwarte podzespoły niewielkiego tabletu lub smartfona doskonale radzą sobie z wieloma codziennymi zadaniami? A czy zminiaturyzowany sprzęt wręcz nie nadawałby się bardziej do określonych zastosowań? Zapewne mało komu podoba się wielkie, szare pudło obok telewizora. Tymczasem komputer w postaci nieco większego pendrive'a można z powodzeniem schować z tyłu obudowy odbiornika TV.

Już spory czas temu inne urządzenia zajęły to miejsce w pokoju gościnnym. Mowa o sprzęcie stworzonym specjalnie z myślą o wspomnianych zastosowaniach, takim jak np. odtwarzacz multimedialny Apple TV, przystawki Amazon Fire TV i Google Chromecast, a także różne urządzenia, które mają przeistoczyć zwyczajny telewizor w model Smart TV. Wspólną cechą tych wszystkich dodatków jest fakt, iż w odróżnieniu od klasycznego komputera mają z założenia bardzo ograniczony zakres zastosowań. Pełnią funkcję domowego centrum rozrywki.

Zobacz również:

Miniaturowe komputery – platforma Windows

Pomysł stworzenia miniaturowego komputera o szerokim spektrum zastosowań wcale nie jest nowy. Już 10 lat temu Apple wprowadził na rynek komputer stacjonarny niewielkich rozmiarów Mac mini. W międzyczasie firma znalazła wielu naśladowców, którzy stworzyli podobne produkty, lecz na podstawie platformy Windows. Należą do nich m.in. miniaturowe komputery Intela o nazwie NUC (Next Unit of Computing). Pod względem wymiarów są porównywalne do kostki masła.

Ostatnio przedsiębiorstwo znane przede wszystkim z produkcji procesorów zaszło o krok dalej w miniaturyzacji i wprowadziło na rynek Compute Stick – komputer wielkości pękatego pendrive'a działający pod kontrolą systemu Windows 8.1. Jest wyposażony we wtyczkę HDMI, więc można go podłączać w zasadzie do każdego monitora lub telewizora. Wedle obietnic producenta Compute Stick ma zapewniać zaskakująco dużą wydajność, która pozwoli pracować, grać i przesyłać dane strumieniowo. Miniaturowy komputer Intela można nabyć za niecałe 600 zł. W podobnej cenie jest dostępny kieszonkowy komputer tajwańskiej firmy Hannspree. Również model Micro PC przypomina z wyglądu nieco przerośnięty pendrive. Jest wyposażony w procesor Intel Atom i system operacyjny Windows 8.1. W międzyczasie inni producenci elektroniki użytkowej zapowiedzieli podobne urządzenia.

Zalety miniaturowych komputerów z platformą Windows widać jak na dłoni. Urządzenia te są wyjątkowo poręczne, a użytkownicy mają sporą wprawę w ich obsłudze. Oprócz tego kieszonkowy komputer pozwala (przynajmniej teoretycznie) instalować i użytkować wszystkie aplikacje działające w środowisku Windows. Jednak w praktyce możliwości platformy sprzętowej w obu miniaturowych komputerach są dosyć ograniczone. Choć ich jednostka CPU, Intel Atom Z3735F, dysponuje aż czterema rdzeniami, jej maksymalna częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1,33 GHz (w trybie burst może chwilowo wzrastać do 1,83 GHz).

Z prawej strony wyłącznik, pośrodku otwór wentylacyjny i gniazdo microUSB (zasilanie), a z lewej strony jedyny port USB do podłączania urządzeń peryferyjnych. Slot na kartę microUSB znajduje się z drugiej strony obudowy.Kliknij, aby powiększyćZ prawej strony wyłącznik, pośrodku otwór wentylacyjny i gniazdo microUSB (zasilanie), a z lewej strony jedyny port USB do podłączania urządzeń peryferyjnych. Slot na kartę microUSB znajduje się z drugiej strony obudowy.

Miniaturowe komputery – bez możliwości wymiany podzespołów

Na dodatek urządzenia te mają skromne zasoby pamięci. Pojemność pamięci operacyjnej sięga 2 GB. Dodatkowo jest zewnętrzna pamięć flash o pojemności 32 GB, z czego po odjęciu obszaru zarezerwowanego na potrzeby systemu operacyjnego i partycji przywracania pozostaje do dyspozycji użytkownika tylko 16 GB (Intel) lub 19 GB (Hannspree) – i to po wyłączeniu funkcji przywracania systemu. Na szczęście można rozszerzyć pamięć za pomocą karty microSD. Slot akceptuje karty o pojemności nie przekraczającej 128 GB. Ograniczenie to mogą znieść nowsze wersje oprogramowania układowego, jednak trzeba mieć na względzie, iż odczyt i zapis karty pamięci odbywa się znacznie wolniej niż w wypadku wewnętrznej pamięci flash.

Aby zminimalizować wymiary obudowy, producenci musieli wlutować na stałe poszczególne podzespoły urządzenia. W odróżnieniu od zwykłego peceta nie ma tu więc mowy o wymianie jakichkolwiek elementów. Oprócz tego trzeba pogodzić się z kilkoma innymi ograniczeniami. Dostęp do sieci bezprzewodowej jest możliwy tylko w paśmie 2,4 GHz i za pośrednictwem standardu 802.11n. Oba komputery nie obsługują standardu 802.11ac, który dopuszcza większą przepustowość. Ponadto brakuje portu USB 3.0. Kieszonkowe komputery Intela i Hannspree zapewniają tylko po jednym gnieździe USB 2.0. Ze względu na architekturę procesora działają pod kontrolą 32-bitowej odmiany Windows, choć wśród pecetów już od dawna górują 64 bity.

Zatem pod względem wydajności komputery kieszonkowe nie są w stanie dorównać konwencjonalnym, a więc modelom stacjonarnym i laptopom. Nasuwa się pytanie, jak bardzo różnica wydajności daje się we znaki użytkownikowi podczas przeglądania internetu, wykonywania zadań biurowych i korzystania z funkcji multimedialnych. Ponadto warto rozstrzygnąć kwestię, czy miniaturowe komputery potrafią zastąpić odtwarzacz strumieniowy lub domowe centrum rozrywki (HTPC – Home Theater PC). A może są dostępne tańsze alternatywy bez systemu Windows, które równie dobrze poradzą sobie z przedstawionym zadaniem?

Koncentrator USB to niewielki wydatek, lecz nie każdy użytkownik ma go na zbyciu. Przed uruchomieniem kieszonkowego komputera trzeba więc ponownie udać się do sklepu.Kliknij, aby powiększyćKoncentrator USB to niewielki wydatek, lecz nie każdy użytkownik ma go na zbyciu. Przed uruchomieniem kieszonkowego komputera trzeba więc ponownie udać się do sklepu.