Windows 10 – siedem rad na optymalne skonfigurowanie

Windows 10 zapewnia bogate możliwości konfiguracyjne – tak jak poprzednie edycje systemu operacyjnego Microsoftu. Jednak niektóre ustawienia są poukrywane w zakamarkach interfejsu użytkownika. Inne najłatwiej pozmieniać za pomocą zewnętrznych narzędzi.

Wszystkie wersje Windows udostępniają setki parametrów i ustawień, którymi można dostosować system do swoich indywidualnych potrzeb. W Windows 7 i wcześniejszych edycjach większość z nich była zgromadzona w Panelu sterowania. W Windows 8 wprowadzono pełnoekranową aplikację Ustawienia komputera, umieszczając w niej podstawową konfigurację systemu. To gest w kierunku użytkowników monitorów z ekranem dotykowym i urządzeń przenośnych z zainstalowanym środowiskiem Windows. W najnowszej wersji systemu aplikacja nosi nazwę Ustawienia i uruchamia się w oknie, które można dowolnie skalować. Jednak w Panelu sterowania i tak można jeszcze znaleźć istotne opcje, których na próżno szukać we wspomnianej aplikacji. Niektóre ustawienia występują w obu miejscach, lecz znacznie łatwiej dokonywać ich w Panelu sterowania. Dlatego zaleca się wybrać właśnie ten element zamiast aplikacji Ustawienia.

W poniższym materiale objaśniamy, w których zakamarkach systemu kryją się poszczególne ustawienia. Objaśniamy, które z domyślnych ustawień systemu warto zmienić.

Zobacz również:

Konfigurowanie Windows 10 – ustawienia, które warto zmienić

Wygląd interfejsu Windows 10 zależy w dużym stopniu od sposobu zainstalowania systemu. Przy zaktualizowaniu Windows 7 lub 8.1 do nowszej wersji system przejmuje większość dotychczasowych ustawień. Podobnie jest w wypadku użytkowników logujących się na koncie Microsoftu, z którego korzystali już wcześniej w innym komputerze z Windows 8 lub 10. Wówczas Windows 10 samodzielnie synchronizuje niektóre ustawienia. Dotyczy to m.in. konfiguracji przeglądarki internetowej, ustawień mowy i Eksploratora. W dokumentacji systemu nie podano szczegółowej listy synchronizowanych elementów. Jednak nie należy się dziwić, że system nie uwzględnia wszystkich ustawień (chociażby ustawień menu Start). Różnice poszczególnych wersji systemu są zbyt duże, aby było to możliwe.

Warto zaznaczyć te dwa pola wyboru w Eksploratorze, aby zapobiec ukrywaniu plików i ich rozszerzeń.Kliknij, aby powiększyćWarto zaznaczyć te dwa pola wyboru w Eksploratorze, aby zapobiec ukrywaniu plików i ich rozszerzeń.

Konfigurowanie Windows 10 – rozszerzenia plików i ukryte pliki

Domyślnie Eksplorator nie wyświetla wszystkich plików i folderów zgromadzonych w danym miejscu nośnika. W wypadku plików brakuje większości rozszerzeń. Ponadto Windows ukrywa foldery systemowe. Jeśli zdarza ci się często majsterkować w systemie lub ręcznie wykonywać czynności konserwacyjne, zalecamy zmienić powyższe ustawienie. Chowanie rozszerzeń plików utrudnia prace w systemie, bo trudno na pierwszy rzut oka ustalić typ pliku. Właściwość tę wykorzystują cyberprzestępcy, maskując pliki wykonywalne zawierające szkodliwy kod. Pobrany z internetu plik o pełnej nazwie Film.avi.exe figuruje w Eksploratorze jako nieszkodliwy Film.avi.

Sposób wyświetlania nazw plików i folderów w Windows 8.1 i 10 można zmienić na karcie Widok w Eksploratorze. Zaznacz w tym celu pola wyboru Rozszerzenia nazw plików i Ukryte elementy.

Konfigurowanie Windows 10 – naprawianie skojarzeń

Większość programów rejestruje się w systemie podczas instalowania jako domyślna aplikacja do otwierania plików określonych typów. W trakcie aktualizowania systemu Windows do wersji 10 niektóre z tych skojarzeń ulegają utracie. Gdy jeden z plików zostanie wczytany w niepożądanej aplikacji, przywołaj okno Eksploratora, kliknij dowolny plik danego typu prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Otwórz za pomocą | Wybierz inną aplikację. Wskaż żądany program, po czym zaznacz pole wyboru Zawsze otwieraj pliki typu ... za pomocą tej aplikacji i potwierdź przyciskiem OK. Jeśli w spisie brakuje programu, którego chcesz używać do domyślnego otwierania plików określonego pliku, wskaż polecenie Więcej aplikacji, aby rozszerzyć listę. Jeżeli nie znajdziesz na niej żądanej aplikacji, kliknij polecenie Wyszukaj inną aplikację na tym komputerze. Wskaż plik wykonywalny w oknie Eksploratora i potwierdź przyciskiem Otwórz.

Gdy system „zapomni” z jaką aplikacją są skojarzone pliki określonego typu, możesz wybrać właściwą i zdefiniować ją jako domyślną.Kliknij, aby powiększyćGdy system „zapomni” z jaką aplikacją są skojarzone pliki określonego typu, możesz wybrać właściwą i zdefiniować ją jako domyślną.

Konfigurowanie Windows 10 – planowanie restartu koniecznego po zaktualizowaniu systemu

Po zainstalowaniu nowych poprawek system z reguły wymaga ponownego uruchomienia. Windows 10 jest skonfigurowany domyślnie tak, aby restartował się samoczynnie po upływie określonego czasu bezczynności. Nie dochodzi do utraty danych z powodu niezapisanych plików, bo uniemożliwiają zamknięcie systemu. Tymczasem wielu użytkowników woli samodzielnie ustalać, kiedy ma nastąpić restart. W tym celu trzeba uruchomić aplikację Ustawienia – przywołując ją w menu Start lub naciskając klawisze [Windows I]. Przeskocz do rubryki Aktualizacja i zabezpieczenia, po czym kliknij polecenie Opcje zaawansowane w sekcji Windows Update. Następnie zaznacz opcję Powiadom o konieczności zaplanowania ponownego uruchomienia w polu listy Wybierz sposób instalowania aktualizacji. Gdy po raz kolejny zajdzie konieczność ponownego uruchomienia systemu, na ekranie pojawi się komunikat z możliwością wybrania dogodnej pory restartu.

Domyślnie Windows pobiera pliki poprawek lub ich fragmenty z innych komputerów w sieci lokalnej lub w internecie. Możesz wyłączyć tę funkcję lub ograniczyć zakres jej działania.Kliknij, aby powiększyćDomyślnie Windows pobiera pliki poprawek lub ich fragmenty z innych komputerów w sieci lokalnej lub w internecie. Możesz wyłączyć tę funkcję lub ograniczyć zakres jej działania.

Konfigurowanie Windows 10 – konfigurowanie funkcji Windows Update

Aktualizacje systemu przeznaczone dla prywatnych użytkowników Microsoft udostępniał dotychczas tylko na swoich serwerach. W godzinach szczytu, np. w każdy drugi wtorek miesiąca (Patch Tuesday – ten dzień Microsoft wyznaczył na cykliczne aktualizowanie), dochodziło do przeciążenia serwerów, co skutkowało spowolnieniami w pobieraniu plików. W Windows 10 Microsoft zrywa z wieloletnią tradycją i wprowadza aktualizowanie w trybie ciągłym. Poprawki nie są już publikowane określonego dnia miesiąca, lecz na bieżąco – tuż po ich wydaniu.

Aby przyspieszyć pobieranie poprawek, Microsoft wprowadził nową funkcję w aplikacji Ustawienia. Znajdziesz ją w rubryce Aktualizacja i zabezpieczenia. Kliknij polecenie Opcje zaawansowane w sekcji Windows Update, a następnie polecenie Wybierz sposób dostarczania aktualizacji. System jest skonfigurowany domyślnie tak, że pobiera pliki poprawek lub ich fragmenty z innych komputerów w sieci lokalnej lub w internecie. Jednocześnie system udostępnia te pliki innym komputerom. Na skutek tego może znacznie zwiększyć się ilość danych przesyłanych przez twoje łącze internetowych. Co gorsza, nie masz kontroli nad tą nadmiarową ilością danych. Funkcja ta nosi nazwę optymalizacji dostarczania. Możesz ją wyłączyć lub ograniczyć jej działanie do komputerów w swojej sieci lokalnej.

Microsoft deklaruje, że Windows nie pobiera aktualizacji automatycznie, ani nie udostępnia ich innym komputerom, gdy wykryje łącze WLAN z planem taryfowym (a więc z naliczaniem opłat zależnie od ilości przesyłanych danych) lub łącze WLAN z limitem transferu. Jednak deweloperzy nie przewidzieli, że transfer może być ograniczony także w komputerach z przewodowym łączem internetowym. A Windows 10 nie oferuje opcji zdefiniowania łącza ethernetowego jako łącza z planem taryfowym.

Windows 10 Home pobiera automatycznie poprawki systemu i aplikacji Microsoftu. Nie możesz tego zablokować, chyba że zdecydujesz się wyłączyć funkcję Windows Update. Jednak stanowczo odradzamy to rozwiązanie. Aplikacja Sklep pozwala wyłączyć aktualizowanie aplikacji. Kliknij w tym celu przycisk po lewej stronie pola wyszukiwania, wskaż polecenie Ustawienia i ustaw opcję Wyłączone w polu Automatycznie aktualizuj aplikacje. Użytkownicy Windows 10 Pro mogą ponadto odłożyć aktualizowanie. Uruchom w tym celu aplikację Ustawienia, po czym kliknij kolejno Aktualizacja i zabezpieczenia, Windows Update i Opcje zaawansowane. Zaznacz pole wyboru Odrocz uaktualnienia. Jak twierdzi Microsoft, poprawki są w tym wypadku wgrywane dopiero co najmniej cztery miesiące od momentu ich wydania (i dostępności do Windows 10 Home).

Ustawienie to nie obejmuje poprawek zabezpieczeń. Nie obejdziesz się całkowicie bez aktualizowania systemu. Prędzej czy później trzeba instalować uaktualnienia, bo wymagają tego poprawki zabezpieczeń.

Jeśli wolisz mieć kontrolę nad tym, z jakimi sieciami łączy się twój sprzęt, wyłącz funkcję Czujnik Wi-Fi.Kliknij, aby powiększyćJeśli wolisz mieć kontrolę nad tym, z jakimi sieciami łączy się twój sprzęt, wyłącz funkcję Czujnik Wi-Fi.

Konfigurowanie Windows 10 – ustawienia WLAN

Wszystkie sieci bezprzewodowe niosą za sobą pewne zagrożenie. Nie każdy użytkownik czuje się dobrze z tym, że jego wrażliwe dane dostają się na zewnątrz mieszkania, skąd mogą być z łatwością przechwytywane. Jeśli jednak włączyłeś szyfrowanie sieci metodą WPA2 i ustawiłeś bezpieczne hasło, ryzyko, że agresorowi uda się odczytać przejęte dane, jest bardzo małe. Zupełnie inaczej jest podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci WLAN poza miejscem zamieszkania. Nie możesz mieć pewności, kto uzyska dostęp do twoich danych. W takich sytuacjach odradza się korzystać z usług wymagających podawania bardzo wrażliwych danych. Nie powinieneś np. logować się na koncie w banku internetowym.

Windows 10 stawia sobie za cel poprawę łączności między użytkownikami. Stosowne opcje znajdziesz w aplikacji Ustawienia. Przeskocz do rubryki Sieć i Internet, wskaż Wi-Fi i kliknij polecenie Zarządzaj ustawieniami sieci Wi-Fi. Microsoft objaśnia działanie funkcji Czujnik sieci Wi-Fi na obszernej stronie internetowej. Podsumowując, Windows może automatycznie nawiązywać połączenia z publicznymi punktami dostępowymi, a także z sieciami WLAN udostępnianymi przez znajomych z serwisów Outlook.com, Skype i Facebooka. Aby system był w stanie zaoferować tę usługę, Microsoft musi na bieżąco ustalać położenie użytkownika. Po włączeniu funkcji Czujnik Wi-Fi komputer, laptop lub tablet wysyła do Microsoftu informacje o miejscu, w którym znajduje się użytkownik – nawet wtedy, gdy jest wyłączona usługa geolokalizacji. Ponadto system przekazuje „znajomym” użytkownika jego klucz sieci WLAN. Jeśli wolisz mieć kontrolę nad tym, z jakimi sieciami łączy się twój komputer lub urządzenie przenośne, ustaw opcję Wyłączone w polach Połącz z sugerowanymi otwartymi punktami dostępowymi i Nawiązuj połączenia z sieciami udostępnianymi przez moje kontakty.

Jeszcze jedno ustawienie sieci WLAN, które jest godna uwagi, znajdziesz w opcjach zaawansowanych w rubryce Wi-Fi. Możesz zaznaczyć opcję Włączone w polu Ustaw jako połączenie taryfowe. W ten sposób uniemożliwisz automatyczne pobieranie aktualizacji systemu i zablokujesz wymianę plików aktualizacyjnych z innymi komputerami.

Jeśli nie chcesz, aby system badał twoje preferencje i sugerował aplikacje w menu Start, wyłącz opcję na samej górze tego okna.Kliknij, aby powiększyćJeśli nie chcesz, aby system badał twoje preferencje i sugerował aplikacje w menu Start, wyłącz opcję na samej górze tego okna.

Konfigurowanie Windows 10 – ustawienia prywatności

Windows 10 jest wyposażony w liczne funkcje, które mają ułatwiać użytkownikowi korzystanie z systemu. Jednak stosując takie rozwiązania jak asystentka głosowa Cortana, użytkownik bezustannie wysyła dane do Microsoftu. W ten sposób Cortana ma uczyć się na własnych błędach i udoskonalać swoje działanie. Ponadto producent analizuje dane otrzymywane, gdy użytkownicy korzystają z sieci bezprzewodowych lub przeglądarki Bing, kupują aplikacje lub instalują je. Microsoft stara się poznawać preferencje użytkowników i dostosowywać do nich swoją ofertę. Na przykład wyświetla w menu Start reklamy aplikacji, które – zdaniem dewelopera – mogą zainteresować danego użytkownika. Jeżeli nie podoba ci się ta funkcja, możesz ją wyłączyć. Przywołaj aplikację Ustawienia i otwórz rubrykę Personalizacja. Przeskocz do sekcji Start i ustaw opcję Wyłączone w polu Czasami pokazuj sugestie w menu Start.

Znacznie więcej podobnych ustawień mieści się w rubryce Prywatność aplikacji Ustawienia. Możesz np. zabronić aplikacjom korzystania z twojego identyfikatora treści reklamowych, wyłączyć usługę geolokalizowania, anulować udostępnianie aplikacjom informacji o koncie (nazwy, awatara itd.), zakazać aplikacjom używania mikrofonu lub kamery internetowej, a także czytania i wysyłania wiadomości SMS lub MMS. Jednak niektóre opcje prywatności bardzo trudno znaleźć lub w ogóle nie ma ich w aplikacji Ustawienia. Bezpłatna, angielskojęzyczna aplikacja O&O ShutUp10 pozwala za jednym zamachem wyłączyć wszystkie ustawienia, które budzą wątpliwości z punktu widzenia ochrony danych osobowych. Narzędzie wymaga uprawnień administratora. Aby je uzyskać, wystarczy kliknąć przycisk Restart as Admin i wprowadzić hasło dostępu. Przed wprowadzeniem zmian w konfiguracji systemu zaleca się utworzyć zapasową kopię bieżącego stanu. Wskaż w tym celu menu Actions | Create a system restore point (recommended). Aby wyłączyć większość funkcji, które pozyskują informacje o użytkowniku, kliknij menu Actions | Apply all recommended settings. Jeśli wybierzesz menu Actions | Apply all recommended and limited recommended settings, program zablokuje wszystkie funkcje systemu gromadzące dane, lecz wówczas musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu Windows. Więcej informacji na temat narzędzia O&O ShutUp10 zamieściliśmy w artykule „Jak wyłączyć szpiegowanie w Windows 10”.

Konfigurowanie Windows 10 – konfigurowanie i porządkowanie menu Start

Na liczne prośby i głosy krytyki użytkowników deweloperzy przywrócili w Windows 10 menu Start, którym zastąpili ekran początkowy z Windows 8. Z jednej strony nowa stylistyka menu ma zwrócić użytkownikom Windows 7 i wcześniejszych edycji ulubiony element nawigacji, z drugiej zaś przekonać ich do kafelków. Zakres obiektów wyświetlanych w menu Start można określić w rubryce Personalizacja | Start aplikacji Ustawienia. Gdy klikniesz dowolny element menu Start, ujrzysz polecenia znane z Windows 7 i 8.1 takie jak Przypnij do ekranu startowego czy Przypnij do paska zadań. Spis Wszystkie aplikacje odpowiada pod względem zawartości liście, która w Windows 7 nosiła nazwę Wszystkie programy. Jednak duży rozmiar ikon nie sprzyja przejrzystości. Możesz jednak zakładać nowe foldery w katalogu %appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs i umieszczać w nich skróty do żądanych programów. Microsoft zaleca wstawiać aplikacje do menu Start, przeciągając je za pomocą myszy lub stosując polecenie Przypnij do ekranu startowego. System tworzy wówczas nowe grupy w wolnym miejscu menu i pozwala użytkownikowi nadawać im dowolne nazwy.

Użytkownicy Windows 10 nie mają możliwości odinstalowania aplikacji kafelkowych ani usunąć ich z listy Wszystkie aplikacje. Z zasady można usunąć pliki aplikacji z katalogu C:\Program Files\WindowsApps, uzyskawszy uprzednio odpowiednie uprawnienia. Jednak jest to dość ryzykowna czynność ze względu na wewnętrzne powiązania poszczególnych aplikacji. Na skutek ręcznego usunięcia ich plików mogą występować nieprawidłowości w działaniu systemu. Doświadczeni użytkownicy, którzy zdecydują się mimo wszystko spróbować szczęścia, powinni skorzystać ze skryptu RemoveWindowsStoreApp. Wspomniany skrypt uruchamia się w konsoli PowerShell. W tym wypadku ryzyko niepożądanych efektów ubocznych jest nieco mniejsze. Szczegółowe wskazówki dotyczące użytkowania skryptu i pliki do pobrania znajdziesz w microsoftowej witrynie Technet Polska.

Windows 10 dysponuje trybem oszczędzania prądu, który uaktywnia się automatycznie, gdy poziom naładowania energii spada poniżej określonej wartości. To rozwiązanie pozwala nieco dłużej korzystać ze sprzętu, gdy wyczerpują się zasoby energii.Kliknij, aby powiększyćWindows 10 dysponuje trybem oszczędzania prądu, który uaktywnia się automatycznie, gdy poziom naładowania energii spada poniżej określonej wartości. To rozwiązanie pozwala nieco dłużej korzystać ze sprzętu, gdy wyczerpują się zasoby energii.

Konfigurowanie Windows 10 – oszczędzanie baterii

Użytkowników laptopów i urządzeń przenośnych powinien ucieszyć fakt, iż Windows 10 jest wyposażony w tryb oszczędzania prądu, który uaktywnia się automatycznie, gdy poziom naładowania spada poniżej określonej wartości. Aby zmienić domyślny poziom lub dostosować inne ustawienia wspomnianego trybu, przywołaj rubrykę System w aplikacji Ustawienia. Następnie przeskocz do sekcji Oszczędzanie energii i kliknij polecenie Ustawienia oszczędzania energii.

Konfigurowanie Windows 10 – dodatkowe narzędzia

Oprócz wspomnianego powyżej programu O&O ShutUp10 jest jeszcze wiele innych narzędzi do optymalizowania systemu Windows. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Auslogics Disk Defrag defragmentuje dyski twarde, aby skrócić czas operacji wykonywanych na plikach. Odkurzacz pomaga usunąć zbędne elementy i odzyskać wolną przestrzeń na dyskach. Podobne funkcje zapewnia angielskojęzyczny CCleaner. Rozszerzeniem CCEnhancer uzupełnisz bazę obsługiwanych programów o ponad tysiąc nowych pozycji. IObit Uninstaller pomaga odinstalować niepotrzebne oprogramowanie tak, aby nie pozostały po nim żadne resztki. Narzędzie Registry Backup tworzy zapasowe kopie rejestru, a Windows Repair koryguje ustawienia systemu, które przyczyniają się do niewłaściwego działania.