Cały świat w Google Maps

Serwis Google Maps udostępnił zdjęcia satelitarne całej kuli ziemskiej. Większe aglomeracje można teraz oglądać z dokładnością pozwalającą rozróżniać budynki, a na drogach widać nawet samochody. Niestety, brak map drogowych zmniejsza użyteczność serwisu.

O możliwości oglądania zdjęć satelitarnych w Google Maps pisaliśmy już jakiś czas temu w tekście "Google z satelity". W tamtym czasie można było oglądać zdjęcia jedynie obszaru Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecnie zaś Google udostępnił całą powierzchnię kuli ziemskiej, zdigitalizowaną w postaci zdjęć o różnej dokładności.

Niestety, oprócz Stanów Zjednoczonych i Wysp Brytyjskich (więcej w tekście "Z Google na Wyspy") serwis nie udostępnia map drogowych, co bardzo utrudnia wyszukiwanie konkretnych obiektów. Większość obszarów jest sfotografowana z małą ilością szczegółów, lecz większe aglomeracje można oglądać w dużym zbliżeniu, pozwalającym nawet rozpoznać samochody na drogach.

Zobacz również:



Hala Ludowa i okolice (Wrocław)Kliknij, aby powiększyćHala Ludowa i okolice (Wrocław)

Baza danych Google Maps jest całkiem spora, serwis odnajduje nawet mniejsze miasta, takie jak Węgorzewo, czy Polkowice. Najbardziej jednak zadowoleni z nowej funkcjonalności będą pewnie mieszkańcy większych miast, które można oglądać w dużym powiększeniu. Będą oni w stanie znaleźć znajome miejsca, swój dom, czy też miejsce pracy widziane okiem ptaka.

Posługiwanie się mapą jest bardzo proste. Przesuwać ją można zarówno przyciskami umieszczonymi nad suwakiem, jak i "łapiąc" i przeciągając ją, natomiast ustawianie powiększenia oglądanych obszarów odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego po lewej stronie.

Google Maps

12 komentarze

Dodaj swój

ammirka

04-05-2006 14:07

Fajny program...ale nie wszystkie miejscowosci niestety mozna zobaczyc...czy jest program podobny do tego tylko ze mozna by jeszcze szukac roznych ludzi....?? :/:/:/:/...

astor

11-04-2006 17:44

wypas

solo/ng

29-06-2005 16:13

a ogolnie wypas. goolge to najwiekszy fenomem internetu - tworza cos dla ludzi, udostepniaja za darmo, zarabiajac przy tym mase pieniedzy. oto pomysl na real biznes, gdzie wszyscy sa zadowoleni. bez znednego wlazenia "w zycie" i wkladania czegos na sile (vide m$ i jego pomysl na biznes). poprostu wzor do nasladowania.

solo/ng

29-06-2005 16:10

o wlasnie ktos juz wsponial - ten programik NASA earth view czy world wind (nie pamietam nazwy) - rowniez sliczny. cal akula ziemska, nabierzaco downloadowane dane o kazdym rejonie z netu - nawet swoje 40 tys. miasto bez problemu zzoomowalem w 3D z okolicznymi gorami, jeziorkami, lasami. super wyrazne nie bylo, ale niezle:)

Glock

29-06-2005 15:07

Przepustowosc Google rulez. A zapomnialbym dodac: http://earth.google.com/ :-)

kierepka

29-06-2005 09:05

E tam... NASA World Wind rock :)

crs

29-06-2005 02:19

misiex: powyżej jakieś powiększenia niektóre obszary się nie wyświetlają (jest szare tło i komunikat), a props tego, że nic nie widzisz.... przełączyłeś sobie widok na satelitę? są takie dwa małe linki po prawej stronie - Map (mapa drogowa) i Satellite (mapa satelitarna)... może tu tkwi problem, bo u mnie pod FF wszystko bryka jak trzeba :D

misiex

29-06-2005 01:07

ta mapa jest jakas zj#$#na! na firefoxie od poewnego zooma nic mi nie laduje a na IE widze tylko kreski wyznmaczajace pola i czerwone iksy ! :///

Quapcio

28-06-2005 13:55

@Smeagol: czy znasz może takie cudo dla Mazowsza?

Smeagol

28-06-2005 13:26

No to ja zapraszam TU: http://mapy.wrotamalopolski.pl/wrotamalopolski.htm - super fotki

mapy.pomocnik.com

28-06-2005 13:23

ZAPRASZAM TU: http://mapy.pomocnik.com

pysiak

28-06-2005 13:03

a roznie z tym bywa. Olsztyn jest nie jest w takiej rozdzielczosci dobrej A np. Wieliczka jest tak, ze mozna odrozniac Poznan jest w tragicznej rozdzielczosci a 3miasto tak w miare. Warto wspomniec o ciekawym programie NASA: World Wind http://worldwind.arc.nasa.gov/ Ten program to taki maps.google.com tyle, ze ladnie i plynnie dzialajacy na twoim komputerze, dociaga odpowiednie zdjecia gdy potrzebal, no i mozna sie przyjrzec, np. gorze fuji zupelnie z boku, kamera mozna dowolnie ruszac. Jest kilka typow zdjec satelitarnych do wyboru, tylko warto miec w miare dobre lacze, bo naprawde duzo zdjec sie sciaga. Tak chyba od 512kb/s zaczyna to sie szybko ladowac.