Kupujemy przenośny odtwarzacz MP3!

Jak kupić odtwarzacz MP3? Co jest najważniejsze przy wyborze modelu? Czy kupić mały, ultraprzenośny czy może zdecydować się na większy, za to wyposażony w dysk twardy? A może te pytania w ogóle nie mają sensu gdyż wybór jest według niektórych tylko jeden. Po prostu kupić iPoda? Postanowiliśmy zrobić mały rekonesans i odpowiedzi poszukać u źródła. Zobaczcie co polecają w różnych przedziałach cenowych sprzedawcy jednego z dużych sklepów z elektroniką a czego najbardziej od odtwarzacza oczekują użytkownicy. Opinia tych ostatnich jest chyba szczególnie ważna w kontekście zbliżających się świąt. Lepiej przecież kupić w prezencie coś zgodnego z gustem obdarowanego, prawda?

Sonda, przeprowadzona przez nas w okolicach jednego z wielkich centrów handlowych jasno wskazywać może, że dla typowego klienta najważniejszym kryterium wyboru odtwarzacza jest pojemność, w prosty sposób identyfikowana przez wielu z nich z liczbą utworów muzycznych, które przechowywać można jednocześnie na posiadanym "cacku". Jest to o tyle ciekawe, iż mimo takiego podejścia zdecydowanie najlepiej sprzedają się urządzenia wyposażone w pamięci flash, a więc najcześciej 256 lub 512 MB. Oczywiście, łatwo to wytłumaczyć - ceny urządzeń wyposażonych w dyski twarde są znacznie wyższe. Dodatkowo, odtwarzacze te są dużo większe - a od takiego gadżetu wielu Polaków oczekuje małych gabarytów i co za tym idzie - wagi.

Drugą rzeczą, na jaką zwracają uwagę klienci, są dodatkowe funkcjonalności takie jak radio FM, dyktafon, czy wygodne menu. Interesującym jest fakt, że większość odpytywanych, jeżeli nawet wymieniali tego typu opcje, zdecydowanie i niemal jednogłośnie wskazywała na radio. Nikomu nie przyszło do głowy przy wyborze odtwarzacza sprawdzić, jakie formaty plików odtwarza lub jaką oferuje moc wyjściową. Ten ostatni parametr jest najważniejszy według naszego głównego rozmówcy - Marcina Orackiego ze sklepu Mega Avans. Czyżby więc oczekiwania klientów tak bardzo różniły się od tego co polecają pracownicy sklepów? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Wideo.

Zobacz również:

20 komentarze

Dodaj swój

Katka

02-11-2007 10:12

Ja mam sprzęt z firmy MANTA. Nie był drogi, ma 512 MB towarzyszy mi od ponad roku i nic się z nim złego nie dzieje (tfu, tfu - splunęłam) a słucham namiętnie muzyki i dość głośno, bo szarpidructwo tego wymaga :D. Mieszczę 4-5 albumów i to mi w zupełności starcza. Jedyną konkretną inwestycją było zakupienie konkretnych słuchawek, bo wszystko zależy od słuchawek (głośników), nie szczególnie od sprzętu ;o) Poza tym, moje wymagania co do takiego sprzętu nie są wielkie - ma po prostu odgrywać format mp3, żadnych dyktafonów, kolorowych wyświetlaczy i bogowie wiedzą co jeszcze o_O. -za MP3 dałam wtedy 150 zł -za konkretne słuchawki 100 zł ... chyba nie jest tak źle ;o) biorąc pod uwagę, że ludzie potrafią wydać 1000 złoty na taki sprzęt :/

Kamilio

20-06-2007 12:04

Ja sma posiadam odtwarzacz mp3 korr ale sie wali to wina oprogramowania ze kazdemu po 3 czy 5 miesiach siada ten player. a obiawy wszedzie sa takie same. Oczywiscie Korr nawet nie kwapi sie zeby wydac aktualizacje oprogramowania bo i po co jak sie 1 zepsuje to licza ze niska cena pokusza na kolejny zakup ale to raczej kwestia 1 razowa..... jesli ktos potkal sie z wydaniem nowszej wersji softu do odwarzacza mp3 firmy Korr KMP-221 to prosze o info. ja szukalem i nie znalazlem...;/

karolla

27-03-2007 19:19

korr? ja mam takowy. i nie oceniam go pozytywnie. od poczatku miałam problemy z włączeniem. po 3 miesiacach naprade nieczestego używania jest z nim bardzo źle .zawiesza się. nie da się też zmienić głośności, a odtwarzacz sam ją "wybiera" jak mu sie podoba:| i czasem w ogole nie da sie go wlączyć... w tej chwili jest niezdatny do użytku.... :( i na pewno nie z mojej winy, bo bardzo o niego dbałam:( ale to tylko moja ocena. może tylko mój jest taki dziwny...

Dajen15

13-02-2007 13:54

a czy ktos słyszał o odtwarzaczu firmy KORR??

arti

15-12-2006 08:22

no no a ja tam jadę na odtwarzaczach "telefonowych" (przepraszam za niespójność gramatyczną) Najpierw miałem Motorolę E398 ale to był niewypał software w tym telefonie często się lubiał zacinać szczególnie aplikacja która odpowiedzialna była za odtwarzanie muzuki --często pokazywały sie jakieś niedoróbki znikały mi piosenki potem znajdowałem je w innych albumach po jakimś czasie gdy słuchałem dość intensywnie muzyki na tym telefonie dochodziło do zawieszek musiałem wyłączać telefon aby w ogóle zadziałał.Z Motorolą się pożegnałem ,kupiłem Sagema my X6-2 ale tutaj aplikacja odpowiadająca za play''era była (i jest) jeszcze bardziej niedopracowana niż w motoroli .Także otwieranie folderów z plikami MP 3 trwało w nieskończoność.Porażka tak jakby spłynąć z deszczu pod rynnę.Obecnie teraz sagema używam już tylko jako telefonu.Teraz mam (he he nie mogłem się powstrzymać od tego zakupu) Sony Ericsson W300i.Na razie spisuję się bez zarzutów, ma programowany klawisz i muzykę można odpalić za jednym kliknięciem, soft jest bardzo szybki (jak na soft "odtwarzaczowy" w telefonach komórkowych)Jest na prawdę spoko ale i tak od nowego roku zbieram na prawdziwy w pełni typowy odtwarzacz.Szkoda tylko że iPod ma tak ostro wy(*_*)ane ceny. Bo podobają mi się cholernie iPody nano chociaż tutaj audiofili muszę zmartić poniekąd najlepszą opinie (podobno) mają tylko iRiver''ry oraz iAudio.No ale każdy ma swojego czarnego konia i w kwestii zakupu musicie decydować sami.

majka

30-11-2006 14:47

ja sie kompletnie nie znam na sprzęcie :( chciałam sobie kupić mp3 nie musi mieć jakiś specjalnych bajerów, wystarczy żeby była możliwie jak najmniejsza i porządna :D może mi ktoś coś polecić?

gpostoj

15-07-2006 08:38

chciałem ostrzec przed kupnem mp3 THOMPSONA LYRA 512MB,ładowany przez USB,kupiłem go w grudniu 2005,pochodził miesiąc i musiałem go oddać do serwisu(brak ładowania),przy odbiorze dostałem nowy ,sytyacja sie powtórzyła po dwóch tygodniach ,znowu serwis ,ponownie nowy ....i tym sposobem mam juz trzeci otwarzacz,ten sam model zastanawiam sie teraz jak długo pochodzi,aż boje sie go teraz zbyt czesto eksplatować bo znowu sie zepsuje:),zreszta jest dwuletnia gwarancja na niego ,wiec mam czas na sprawdzenie go:).

Adam

19-12-2005 10:24

Ze swojej strony polecam niedrogiego Sandisk Sansa, jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam

18-12-2005 07:39

Dla mnie liczy się tylko Mpio albo Irivier - ponad 40h odtwarzania, świetne wyświetlacze i jakość dźwięku - również z dyktafonu mam 320kkbs.

popdruid

17-12-2005 15:25

No to oczywiście Optimus! Dobry bo polski. Poskładany w jedną całość z zagranicznych komponentów przez rodzimą myśl naukowo-techniczną... Droższy tylko o 10 - 30 PLN od sztuki... :-)) Interes się kręci - żyć - nie umierać!

Szczęśliwy

17-12-2005 14:43

Niestety kupiłem już MSI Media Stick 520 256 MB + FM USB 2.0 efekt 4 dni urządzenie było na chodzie a 46 dni w serwisie. Serdecznie odradzam jego zakup ! Nadmienię, że mam już nowe, które się również w identyczny sposób popsuło tzn. w ogóle nie chce się włączyć ! A więc czeka mnie 3 z kolei tego typu reklamacja !

Andrzej

17-12-2005 12:09

dlaczego zaraz problem z prawami autorskimi? ja dostalem kilka plyt od kumpla ktory ma wlasny zespol, poza tym kupilem kilka legalnych plyt, mam tez plyty zespolu w ktorym sie udzielalem, czyli wszystko legalne, a prawa autorskie zezwalaja na mp3'ki kazdej plyty legalnie pozyskanej, jesli nie puszczam tego odtwarzacza publicznie, np. jako muza na imprezie. pozdrawiam

Roman

17-12-2005 10:49

linman: We wskazanym przez ciebie odtwarzaczu brak wbudowanej wtyczki USB, postulowanej przez TMouse. Co do kryteriów wyboru, to moim zdaniem iPody, choć bardzo przyzwoite, na razie odpadają, z uwagi na odtwarzanie tylko utworów z iTunes, które jeszcze nie działa w Polsce. Ja szukałem takiego odtwarzacza MP3 (dla córki) by był możliwie mały, miał co najmniej 1GB pamięci, wyraźny ekran, długi czas pracy, łatwe przegrywanie plików, ładny wygląd. Pożądane było też, acz nieobowiązkowe: radio, wbudowana wtyczka USB, ładowanie z USB, kolorowy ekran. W końcu trafiłem na Samsunga YP-T8, który ma to, co powyżej oprócz wbudowanej wtyczki USB, a za to ma dodatkowo m.in. odtwarzanie zdjęć JPG i filmów MPEG4, nagrywanie z mikrofonu oraz po kabelku audio bezpośrednio do formatu MP3, pracę jako host USB (można podłączyć inne odtwarzacze i kopiować pliki między nimi), różne gry (w tym sterowane pochyleniem odtwarzacza). Jednym słowem: cudeńko. Warto dobrze szukać.

solo/ng

17-12-2005 09:50

obecnie bardzo dobre sa SANDISKI - Sansidk Sansa mp3 oraz creative TX. http://allegro.pl/show_item.php?item=75421960

fabio

16-12-2005 21:23

ja mam iAUDIO 5 i polecam kazdemu kto zamierza kupic odtwarzacz przenosny mp3. ps:iAUDIO to obok iRIVIERA najlepszej klasy odtwarzacze

linman

16-12-2005 17:31

TMouse: Jakie nie ? :D Ja takowy właśnie kupiłem. Trzeba było jednak troche poszukać :-) Oto jest link do niego: http://www.agito.pl/index.php?cid=177&ponet=1&pid=27462 Polecam ! ;-)

Maq

16-12-2005 17:06

I tak najlepszy jest iRiver.

TMouse

16-12-2005 16:44

zgadza sie, iPod to przystawka do iTunes a dla mnie i tak nie zrobili jeszcze mp3playera potrzebuje tylko: Wbudowanej wtyczki USB Radia Gniazda Kart SD reszta jest prawie bez znaczenia (oczywiscie rekomendowana wielkosc to flash-size) i nie ma takiego playera, jakby ktos jednak znalazl to prosze o info :)

hina

16-12-2005 14:56

A co z legalnoscia sluchanej muzyki ? Przeciez za legalnie kupiony telefon mozna wyladowac w areszcie, nie wspominajac o rewizji. To co powiedziec o 'pirackich' mp3 ? Mam nosic ze soba dowod zakupu ? A jesli kupilem przez internet co co ? Wydruk ? A jak policjant nie zna angielskiego ? [bo kto mi zabroni kupic gdzie indziej niz w mp3.pl ] Lekka paranoja, prawda ? Ale zycie pokazuje ze osoba ktora chce byc w zgodzie z prawem musi byc paranoikiem - szczegolnie w tym kraju.

nobody

16-12-2005 14:49

iPOD nie jest odtwarzaczem MP3!!!!!!!!! ja już sobie sprawiłem odtwarzajke MP4: http://telefonica.net/web2/kot/oled.jpg