ATI Radeon 9800 Pro SE

ATI Radeon 9800 Pro SE to pierwsza karta graficzna kanadyjskiego producenta, przeznaczona specjalnie do Power Maców G5. Współpracuje tylko z portem grafiki AGP 8x tych komputerów. W wersji 256-megabajtowej powinna umożliwić zwiększenie wydajności. Ale czy tak jest na pewno?

ATI Radeon 9800 Pro SE to pierwsza karta graficzna kanadyjskiego producenta, przeznaczona specjalnie do Power Maców G5. Współpracuje tylko z portem grafiki AGP 8x tych komputerów. W wersji 256-megabajtowej powinna umożliwić zwiększenie wydajności. Ale czy tak jest na pewno?

ATI Radeon 9800 Pro SE, w odróżnieniu od modelu 9800 Pro dla wersji G4, nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Ma wyjście na monitor ADC zamiast VGA, jak w poprzedniej wersji. Drugie wyjście jest rodzaju DVI-I (karta jest typu dualhead). Producent nie zapomniał o przejściówce DVI-VGA dla monitorów analogowych. Niestety, brakuje przydatnego wyjścia S-Video, które miała wersja dla G4.

Jeśli ktoś spodziewa się znacznych wzrostów prędkości po zainstalowaniu tej karty, może być zawiedzony. Wyniki naszych testów pokazują, że nowy Radeon jest tylko niewiele szybszy od wersji zgodnej z AGP 4x dla G4, co specjalnie nie dziwi, szczególnie jeśli porównamy budowę obu kart - mają bowiem taki sam i tak samo taktowany procesor RV350 (po 380 MHz) oraz pamięć DDR (340 MHz).

Nawet nowe gry typu Halo nie wykorzystują całego zapasu pamięci karty. Na razie nie ma zastosowań dla tak dużej pojemności pamięci karty (256 MB), ale taki zapas jest dobrym rozwiązaniem na przyszłość. Tyle że dopóki nie nastaną gry, które będą żądały po 256 MB RAM na kartach, taki nadmiar pamięci nie ma zastosowania. A do tego czasu mogą upłynąć lata.

Także szybsza szyna danych nie wpływa na polepszenie wyników gier. Programiści już na początku projektowania gier założyli, iż powinna ona działać płynnie, bez żmudnego doładowywania tekstur z wolniejszej pamięci na płycie głównej. Toteż poprawiona przepustowość szyny danych podczas gry jest praktycznie nie używana.

Jedynie w wyspecjalizowanych programach do grafiki 3D, jak Maya czy Lightwave, większa pamięć RAM znajdzie zastosowanie. Tekstury w wysokiej rozdzielczości lub szczegółowe modele szybko zapełniają pamięć karty graficznej. A jeśli jest jej za mało, programy muszą się posiłkować o wiele wolniejszą pamięcią płyty głównej, co może wpłynąć niekorzystnie na osiągi. Za to programy korzystające z OpenGL powinny pracować szybciej, np. Motion, nowy program Apple'a do robienia efektów.

Dostarczone przez producenta sterowniki są, oględnie mówiąc, kiepskie i powodują niepotrzebne zamieszanie. Przydatna skądinąd tablica kontrolna ATI Display Utility powodowała zawieszanie się systemu w trakcie uruchamiania. Dopiero po ściągnięciu i zainstalowaniu nowszej wersji z internetowej strony firmy ATI, i to pomimo ostrzeżeń o niezgodności z OS-em X 10.3.4, wszystko zaczęło działać w normie (instalator zamienia tylko tablicę kontrolną, nie ruszając sterowników).

ATI Radeon 9800 Pro SE jest dobrą inwestycją dla tych użytkowników, którzy chcą mieć nadmiar mocy na przyszłość lub potrzebują wyjścia ADC. Jednak na ten czas większa pamięć i szybsza szyna danych nie przedkładają się na żadne widoczne zalety, jako że programy, które to wykorzystają, używają tylko nieliczni fachowcy wysokiej klasy.

Dla posiadających już Power Macintoshe G5, z preinstalowaną kartą 9800, przejście na wersję 9800 SE opłaca się tylko wtedy, gdy zrobią użytek z większego RAM-u karty.

Dane techniczne

Szyna danych: AGP 8x

Wyjścia: 1 x DVI-I, 1 x ADC

Pamięć RAM: 256 MB

Taktowanie procesora: 380 MHz

Taktowanie pamięci: 340 MHz

Wymagania systemowe: MacOS X od wersji 10.2.8, Power Mac G5

za:

Wyjście ADC, ATI Display Utility, nie potrzebuje dodatkowego zasilania.

przeciw:

Nieznaczny wzrost prędkości w stosunku do wersji 4x, brak wyjścia wideo.


Zobacz również