Antywkurzacze

Komputer potrafi nieźle zajść za skórę. Nieproszone reklamy zasypujące ekran i konieczność częstego restartowania systemu to tylko dwa spośród wielu źródeł gniewu. Poniższy materiał przedstawia zestaw antidotów na codzienne bolączki.

Komputer potrafi nieźle zajść za skórę. Nieproszone reklamy zasypujące ekran i konieczność częstego restartowania systemu to tylko dwa spośród wielu źródeł gniewu. Poniższy materiał przedstawia zestaw antidotów na codzienne bolączki.

Drobne i większe zgrzyty denerwują podczas codziennej pracy z komputerem. System Windows, aplikacje i internetowe wędrówki mogą szybko stać się prawdziwym utrapieniem. Najczęściej wystarczy błahostka - konieczność wykonania jednego lub dwóch kliknięć myszą lub irytujące okno, które nagle wpycha się na ekran, potrafi całkowicie zdekoncentrować użytkownika. Najlepszym przykładem potwierdzającym tę tezę są dymkowe powiadomienia Windows XP. Wyobraź sobie, że tkwisz po uszy w pracy lub w pasjonującej rozgrywce, gdy system zgłasza znienacka, że na pulpicie znajdują się przestarzałe skróty. Taka sytuacja przydarzy ci się, gdy przez dłuższy czas nie będziesz klikać ikon na pulpicie. Lecz wcale nie musisz znosić mądrzenia się systemu operacyjnego. Przecież sam dbasz o porządek na pulpicie i chcesz, żeby wyglądał dokładnie tak, jak go skonfigurowałeś. Windows nie powinien mieszać się w twoje ustawienia.

Ziarnko do ziarnka i... zbierze się miarka

Według badaczy opinii publicznej, co drugi użytkownik komputera doznaje codziennie nagłego napadu złości. Jak podają ankietowani, siedem procent komputerowców wyładowuje się na klawiaturze i myszy, cztery procent na biurku, a aż dwa procent podnosi rękę na pierwszą lepszą osobę, która znajdzie się w ich zasięgu. Na szczęście nie znamy opisanych sytuacji z praktyki. Dotychczas w redakcji obyło się bez aktów przemocy. Niemniej jednak docierają do nas sygnały czytelników, którzy miesiącami borykają się z błędami konstrukcyjnymi i niedoskonałościami oprogramowania. Wprawdzie na niektóre usterki można chwilowo przymknąć oko, jednak z biegiem czasu zbiera się coraz więcej drobiazgów, które na dłuższą metę stają się przyczyną poważnych frustracji.

Na chorobę jest lekarstwo

Poniższy materiał opisuje 20 najczęstszych źródeł zdenerwowania i przedstawia narzędzia, za pomocą których pozbędziesz się kłopotów. Zdecydowana większość prezentowanego oprogramowania jest darmowa, tylko dwa wymagają płatnej rejestracji. Krótkie instrukcje ilustrują sposób użytkowania poszczególnych programów, a dodatkowe porady wskazują dodatkowe funkcje, które mogą ci się przydać. Poszczególne narzędzia podzieliliśmy na trzy kategorie. Pierwsze dziewięć dotyczy systemu Windows, kolejne cztery Internetu, ostatnie zaś siedem programów użytkowych.

Windows bez usterek

Drobne wady konstrukcyjne systemu mają ogromne skutki. Za dobry przykład posłuży zasobnik systemowy - niewielki obszar obok zegara w prawym dolnym narożniku. Znajduje w nim miejsce każda aplikacja i dlatego z biegiem czasu zasobnik zwiększa objętość i staje się w końcu zabałaganionym zbiornikiem na ikony. Mając do dyspozycji właściwe narzędzie, przekształcisz go w uniwersalne centrum sterowania, które przerośnie swoimi możliwościami sąsiedni pasek zadań. Wyłączaj za jednym zamachem wszystkie nieużywane ikony i wstaw na ich miejsce przywołania podstawowych aplikacji. Ponadto możesz je minimalizować do zasobnika okna bieżących procesów.

Kolejnym elementem Windows, który przyprawia o bóle głowy, są opcje automatycznego uruchamiania. Wiele programów korzysta z nich natrętnie bez powiadamiania użytkownika. W ten sposób marnotrawią zasoby systemowe. Na domiar złego otwierają drzwi do środka systemu trojanom, dialerom i programom szpiegowskim. Niewprawny użytkownik nie odnajdzie wszystkich potencjalnych kryjówek wspomnianych pasożytów.

Wygodne przechadzki w Internecie

Nawet najpopularniejsze przeglądarki internetowe i programy pocztowe grzeszą drobnymi niedociągnięciami. Na przykład nie radzą sobie z długimi adresami URL i przepuszczają mnóstwo niepożądanej reklamy. Wystarczy kilka niepozornych narzędzi, aby pozbyć się problemów związanych z Internetem i z pocztą.

Skróty zamiast mysich susów

W ostatniej kategorii znajdziesz sposoby na pozbycie się kilku innych uciążliwych dolegliwości. Jeśli przeszkadza ci ciągłe suwanie myszą, spróbuj zastąpić ją klawiaturą. Większość czynności wykonasz przy użyciu skrótów klawiaturowych. Monotonne wpisywanie tekstów ułatwisz sobie, definiując często używane zwroty i przypisując je określonym skrótom.

Łatwiejsze kopiowanie plików

Batch Transfer 1.0

Batch Transfer  1.0

Batch Transfer 1.0

Wkurzacz Eksplorator systemu Windows należy do najczęściej używanych narzędzi. Niemniej jednak program ten nie jest zbyt wygodny w obsłudze. W celu skopiowania pliku trzeba go zaznaczyć, wskazać w menu podręcznym polecenie Wytnij lub Kopiuj, przejść do katalogu docelowego i wybrać polecenie Wklej. Gdy przyjdzie ci wykonać tę operację na jednym pliku, nie odczujesz zbytniego dyskomfortu. Jednak kopiując lub przemieszczając wiele plików porozmieszczanych w różnych katalogach, nie pozostaje ci nic innego, niż kopiować je pojedynczo z zastosowaniem powyższej metody. Znacznie wygodniej byłoby zaznaczyć poszczególne pliki - nawet te, które znajdują się w różnych podkatalogach - a dopiero potem zainicjować kopiowanie.

Lekarstwo Program Batch Transfer 1.0 rejestruje pliki, które mają zostać skopiowane lub przemieszczone, a później wykonuje za jednym podejściem żądaną czynność. Najwięcej czasu i wysiłku zaoszczędzisz podczas kopiowania plików z różnych katalogów źródłowych do jednego katalogu docelowego.

Po zainstalowaniu kliknij menu Start | Programy | BatchTransfer | Register Shell Extension. Menu podręczne folderów zostanie uzupełnione o nowe polecenie BatchTransfer. Klikaj żądane foldery prawym przyciskiem i wskazuj polecenie Batch Transfer | Copy, aby zaznaczać je do kopiowania. Poleceniem BatchTransfer | Paste wybierzesz je analogicznie do przesunięcia. Gdy pozaznaczasz wszystkie foldery, przejdź do okna BatchCopy (lub BatchPaste) i znajdź w nim katalog docelowy. Klikając przycisk Transfer, zainicjujesz kopiowanie lub przenoszenie plików. Jeśli zajdzie potrzeba odinstalowania programu Batch Transfer, aby dłużej nie "zaśmiecał" menu podręcznego, kliknij menu Start | Programy | BatchTransfer | Unregister Shell Extension.

Licencja program bezpłatny

Środowiska Windows 95/98/Me, NT 4, 2000, XP

Witryna http://home.in.tum.de/~jain/index.html

Rozmiar pliku 285 KB

Szybsze uruchamianie Windows 95/98

FlexRestart 1.1

FlexRestart  1.1

FlexRestart 1.1

Wkurzacz Po zainstalowaniu niemal każdego programu jest wymagany restart systemu. To konieczne, bo aplikacje dodają nowe lub zamieniają istniejące biblioteki DLL. Niekiedy dokonują zmian w obrębie Rejestru. Aby zmiany mogły zostać wprowadzone w życie, potrzeba ponownego uruchomienia systemu Windows. Tymczasem zainstalowane programy restartują nie tylko system, lecz od razu cały pecet. W ten sposób znacznie wydłużają czas do kolejnego pojawienia się okna logowania na ekranie. Pecet musi ponowić wszystkie procedury BIOS-u, skontrolować pamięć roboczą, wczytać DOS i przetworzyć dosowe pliki konfiguracyjne, które wczytują sterowniki DOS-u. Dopiero po wykonaniu tych zbędnych czynności rozpoczyna się uruchamianie systemu Windows.

Lekarstwo Program FlexRestart przejmuje kontrolę nad restartowaniem systemu Windows 95/98. Przechwytuje polecenia ponownego uruchomienia komputera i przekształca je na polecenia ponownego wczytania systemu operacyjnego. W ten sposób wygospodarowuje sporo czasu.

W nielicznych przypadkach FlexStart modyfikuje pliki systemowe AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS. Wówczas nie obejdziesz się bez ponownego uruchomienia komputera, bo tylko w ten sposób można wprowadzić nowe ustawienia. Oprócz tego FlexRestart potrafi zastąpić polecenie Zamknij w menu Start poleceniem Shut Down. Zawiera dodatkową funkcję natychmiastowego zamykania wszystkich bieżących procesów. W odróżnieniu od standardowego polecenia nowe (Shut Down) nie czeka na reakcję poszczególnych procesów. Pamiętaj, aby stosować tę funkcję z dużą ostrożnością. Nie włączaj jej, gdy masz np. otwarte dokumenty - najpierw powinieneś pozapisywać je i pozamykać.

Licencja: program bezpłatny

Środowiska: Windows 95/98

Witryna: http://www.angelfire.com/ab/vadimb/index.html

Rozmiar pliku: 311 KB


Zobacz również