Aparaty cyfrowe

Cyfrówki zaczynają wypierać z rynku aparaty na tradycyjny film 35 mm. Dzieje się tak głównie dlatego, że stają się coraz tańsze czyli dostępne.

Cyfrówki zaczynają wypierać z rynku aparaty na tradycyjny film 35 mm. Dzieje się tak głównie dlatego, że stają się coraz tańsze czyli dostępne.

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze modelu aparatu cyfrowego jest nadal jego cena. Ze względu na to, gdy prosicie o radę przy jego wyborze, nie możemy polecać któregoś z faworytów z wyższego pułapu cenowego. Możliwości naszych kieszeni są jeszcze na tyle ograniczone, że wydanie czterech czy pięciu tysięcy złotych na aparat będący ekskluzywnym gadżetem nie wchodzi w rachubę. Jeśli cyfrówka ma nam służyć okazjonalnie zastępując tradycyjny, automatyczny aparat kompaktowy nie jest konieczne wydawanie dużej sumy. Na rynku znajduje się bardzo dużo modeli, których cena może być do zaakceptowania nawet dla przeciętnego Kowalskiego. Jeśli zależy ci na tym, by w parze z niską ceną nie szły mocno ograniczone możliwości danego modelu, rozważ zakup aparatu średniej klasy, kosztującego do 2000 zł.

Można powiedzieć, że aparaty z tego segmentu cenowego są alternatywą dla najbardziej rozpowszechnionych analogowych kompaktów zwanych potocznie z niemieckiego "idiotenkamerami". Alternatywa tu jednak nie oznacza produktu oferującego podobne możliwości. W przypadku cyfrówki są one oczywiście dużo większe. Przede wszystkim po wykonaniu zdjęcia masz pewność jak ono wyszło, po drugie za pomocą cyfrówki klasy średniej możesz mieć wpływ na ustawienia na przykład parametrów ekspozycji (sterowanie przesłoną oraz czasem naświetlania). Za pomocą cyfrówki ponadto nagrywasz krótką sekwencję filmową, co wbrew pozorom dość często się przydaje.

Canon Digital Ixus 500

Informacje: Canon, http://www.canon.pl , tel. (22) 5723000

Cena: 1749 zł

Ixus nieraz pojawiał się na wysokich miejscach naszych rankingów. Jest on przedstawicielem serii najmniejszych cyfrówek Canona - "metalowych kostek" niewiele większych od paczki papierosów. Stylistyka obudowy Ixusa 500 nie jest inna niż w licznych starszych modelach tej serii. Różni się od nich głównie rozdzielczością zastosowanej matrycy CCD - tym razem konstruktorzy wmontowali element rejestrujący 5 mln punktów. Pochodzący z cyfrówki obraz może osiągnąć wymiary 2592 x 1944 pikseli, co pozwala na nieinterpolowany wydruk o wielkości 22 x 16,5 cm przy 300 dpi. W nowym Ixusie wykorzystano dokładnie tę samą optykę, co w nieco starszym, równie dobrze ocenianym modelu 430. Jest to trzykrotny zoom o ogniskowej odpowiadającej 36-108 mm. Nie ma się co dziwić, wszak dobrych elementów wymieniać nie ma potrzeby - podobnie jak poprzednik - pięćsetka uzyskała w teście ostrości 9 na 10 punktów. Jeszcze wyższe noty aparat zdobył w testach dynamiki. Zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych elementach kadru zostały odwzorowane prawie wszystkie szczegóły. Na bardzo dobrą ocenę Ixus zasługuje także ze względu na niewielki poziom szumów, jakie pojawiają się w cieniach obrazu. Niestety, użytkownik nie może bezpośrednio sterować ani czasem, ani przesłoną - dobierane są automatycznie. To naszym zdaniem największa wada tego modelu. Można natomiast wpływać na czułość (dostępne są cztery poziomy) oraz dokonywać kompensacji parametrów ekspozycji. Producent wyposażył pięćsetkę w funkcję wspomagającą wykonywanie zdjęć panoramicznych. Zrobisz również zdjęcia czarno-białe oraz w tonacji sepii.

Aparat dość szybko się uruchamia - jest gotowy do akcji już w 2,3 sekundy po włączeniu.

Rozdzielczość: 2592 x 1944 (5mln)

Optyka: 3 x\36-108 mm\1:2,8-4,9

Czułość: 50/100/200/400 ISO

Format plików: JPEG

Premier DC-6330

Informacje: Benefit, http://www.benefit.pl , tel. (32) 3301160

Cena: 1699 zł

Jedną z miłych niespodzianek okazał się najnowszy kompakt proponowany przez firmę Premier. Model oznaczony symbolem DC-6330 zapisuje dobrej jakości obraz z rozdzielczością 6 mln pikseli. Wykorzystywanie tak "dokładnej" matrycy w popularnym, amatorskim aparacie kompaktowym to jeszcze rzadkość. Tajwański producent cyfrówek zdecydował się jednak na użycie mało rozpowszechnionego sensora rejestrującego obraz o wymiarach 2816 x 2112 pikseli. DC-6330 jest niewiele większy od opisanego wyżej Ixusa - niewielką obudowę dosyć starannie wykonano również z metalu. Z tyłu do DC-6330 został wbudowany duży, aż dwucalowy monitor LCD. Wyświetlacz nie jest wprawdzie przesadnie dużej rozdzielczości, ale pozwala na wygodny podgląd zarówno fotografowanej sceny, jak i wykonanych ujęć (czasem zdarza się, że znacznie lepiej wyświetlany jest obraz w trybie odtwarzania). Premier uruchamia się bardzo szybko - już po 1,9 sekundy jest gotowy do wykonywania zdjęć. Obsługa urządzenia jest raczej przyjazna użytkownikowi - do nawigacji menu oraz większości nastaw służy zespolony czterokierunkowy przełącznik, w środku którego umieszczono przycisk wykonawczy (set). Zmianę ogniskowej wykonuje się za pomocą przycisków umieszczonych pod kciukiem prawej ręki fotografującego (takie rozwiązanie uznajemy jako najlepsze). Na górze cyfrówki znajduje się typowe dla zaawansowanych cyfrówek koło trybów pracy. Można za jego pomocą ustawić żądaną preselekcję lub program (zdjęcia nocne, sportowe i portretowe).

Rozdzielczość: 2816x2112 (6 mln)

Optyka: 3x\35-105 mm\1:2,8-4,7

Czułość: 50/100/200 ISO

Format plików: JPEG, TIFF

Sony DSC-W1

Informacje: Sony, http://www.sony.pl , tel. (22) 6538333

Cena: 1579 zł

Jeden z popularniejszych modeli tego producenta - aparat oznaczony symbolem DSC-W1 - jest jedną z dwóch wersji tej samej cyfrówki. W ofercie Sony można bowiem jeszcze spotkać aparat nazwany i wyglądający podobnie. DSC-W12 to dokładnie ten sam model, tylko "okryty" inną szatą (ciemna, a nie srebrna obudowa) i wyposażeniem (w komplecie znajdują się dodatkowe akumulatory). Aparat został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 5 milionów pikseli. Okiem W1 jest szkło Zeissa, zdolne trzykrotnie przybliżyć fotografowaną scenę. Na uwagę zasługuje pewien spory element zdobiący "plecki" Cyber-shota. Jest nim gigantyczny, bo aż 2,5-calowy wyświetlacz LCD. Pod tym względem aparat to niewątpliwie oryginalna konstrukcja na tle innych modeli kompaktów. Średnio dobrze wypadł w teście ostrości obrazu, uzyskując w tej próbie 6 na 10 możliwych punktów. Całkiem nieźle oceniliśmy możliwości dynamiczne zarejestrowanego W1 obrazu. Niestety największą porażką okazało się działanie funkcji automatycznego balansu bieli - aparat bardzo słabo określił warunki oświetleniowe pomieszczenia, gdzie przeprowadzaliśmy test (w próbie tej użyliśmy typowego światła żarowego - źródło stanowiły 3 żarówki 100-watowe). DSC-W1 jest jednym z najszybciej uruchamiających się aparatów cyfrowych - po włączeniu "przygotowuje" się do fotografowania w ciągu 1,6 sekundy. Innym dużym atutem cyfrówki jest to, że zasilają ją typowe "paluszki", co jest z kolei mało typowe dla aparatów tego producenta.

Rozdzielczość: 2592x1944 (5 mln)

Optyka: 3x/38-114 mm/1:2,8-5,2

Czułość: 100/200/400 ISO

Format plików: JPEG, TIFF

Nikon Coolpix 5200

Informacje: Nikon, http://www.nikon.pl , tel. (22) 6079400

Cena: 1799 zł

Małe jest piękne - z takiego założenia wychodzili prawdopodobnie konstruktorzy najnowszej rodziny typowo amatorskich aparatów Nikona. Seria oznaczona symbolem Coolpix x200 to niewielkie cyfrówki wyposażone w trzykrotne zoomy optyczne. Najwyższy przedstawiciel tej rodziny został uzbrojony w matrycę CCD o rozdzielczości 5 milionów pikseli. Zdjęcie o wymiarach 2592 x 1944 pikseli, zapisane w formacie JPEG (jedyny format, w jakim cyfrówka zapisuje plik) przy ustawieniu najmniejszego stopnia kompresji ma ok. 1,7 MB. To z jednej strony niewiele, z drugiej jednak sporo, jeśli korzystamy tylko z wewnętrznej, dwunastomegabajtowej pamięci. Jeśli zależy ci na zapisywaniu fotografii najlepszej jakości, musisz dokupić kartę SD, bo do współpracy z nią Coolpix został przygotowany.

Aparat jest wygodny w obsłudze - trzyma się go wygodnie, głównie dzięki niewielkiej rękojeści przeznaczonej do prawej dłoni fotografującego. Coolpix 5200 nieźle wypada w rankingu jakości zdjęć. Od liderów odstaje jednak głównie ze względu na gorsze oceny w testach ostrości. W najciemniejszych obszarach, zarejestrowany przez ten model Nikona obraz nie jest wolny od szumów. Bardzo dobrze za to cyfrówkę możemy ocenić za dynamikę obrazu. Coolpix 5200 dysponuje ciekawą i rzadko spotykaną w tej klasie aparatów funkcją. Użytkownik w prosty sposób - przy użyciu strzałek menu - może wskazać punkt ustawienia ostrości. Może też ręcznie ustawiać balans bieli, co przy średnio działającej automatyce przydaje się dość często.

Rozdzielczość: 2592x1944 (5 mln)

Optyka: 3x\38-114 mm\1:2,8-4,9

Czułość: 64/100/200/400 ISO

Format plików: JPEG

Olympus C-760 Ultra Zoom

Informacje: Olympus, http://www.olympus.pl , tel (22) 8600077

Cena: 1799

Jeśli zależy ci na możliwości mocnego przybliżenia fotografowanej sceny, możesz wybrać aparat z obiektywem o dużym zakresie ogniskowej. Kilka firm proponuje cyfrówki, do których co prawda nie wmontowano matryc o najwyższej rozdzielczości (3 do 4 milionów pikseli), ale za to optykę, która pozwala na dziesięciokrotne przybliżenie fotografowanego motywu. Takim aparatem jest między innymi jeden z modeli Olympusa z serii C-7x0 Ultra Zoom. C-760 został uzbrojony niestety tylko w trzymilionową matrycę. Pod względem optycznym jednak wyróżnia się wyraźnie spośród większości cyfrówek. Za pomocą tego modelu aparatu możesz wykonać bardzo ostre zdjęcia (w teście ostrości aparat uzyskał 8 na 10 punktów). Pod względem budowy aparat nie różni się od starszych modeli tej serii. Na górze znajduje się koło zmiany trybów pracy, za pomocą którego możesz wybrać sposób określania parametrów ekspozycji. Dostępne są: w pełni automatyczny (bez możliwości jakichkolwiek korekcji), automatyczny z możliwością kompensacji oraz tryby profilowane (zdjęcia sportowe, portretowe, krajobrazowe i nocne). Koło można ustawić także w tryb zaawansowany oznaczony "A/S/M", gdzie sposób doboru parametrów ekspozycji (np. rodzaj preselekcji) trzeba sprecyzować w menu. C-760 uzyskał jeden z najlepszych wyników testu wśród aparatów z tej grupy cenowej (nawet wyposażonych w matryce o sporo większej rozdzielczości). Aparat dobrze oceniliśmy w próbach ostrości i dynamiki, ale słabo dostosowuje się do warunków oświetleniowych.

Rozdzielczość: 2048x1536 (3 mln)

Optyka: 10x/42-420 mm/1:2,8-3,7

Czułość: 50/100/200/400 ISO

Format plików: JPEG, TIFF


Zobacz również