Apple Cinema Display, LaCie Photon20vision II

Poprzednie wyświetlacze ciekłokrystaliczne Apple'a i LaCie jak na owe czasy były rewolucyjne. Niestety, przegrywały w tej konkurencji z monitorem Eizo ColorEdge CG21, który wciąż jest idealnym narzędziem dla profesjonalnych grafików, będących w stanie zapłacić za niego ponad 10 tys. zł.

Poprzednie wyświetlacze ciekłokrystaliczne Apple'a i LaCie jak na owe czasy były rewolucyjne. Niestety, przegrywały w tej konkurencji z monitorem Eizo ColorEdge CG21, który wciąż jest idealnym narzędziem dla profesjonalnych grafików, będących w stanie zapłacić za niego ponad 10 tys. zł.

Nowy model panelu Apple'a zdecydowanie różni się od swojego poprzednika, tak jak różnił się komputer G5 od G4 - nie tylko designem. Oferuje o wiele więcej możliwości, Apple wyposażył go w złącze ADC, dzięki czemu z monitora korzystać mogą także użytkownicy pecetów. Oczywiście zmodyfikowany został też wygląd monitora - jeszcze bardziej elegancka obudowa o zaokrąglonych kantach w srebrnomiedzianym kolorze robi wrażenie.

Konstrukcja Photon20visionII nie jest aż tak atrakcyjna, chociaż granatowy kolor obudowy wygląda poważnie, szczególnie w połączeniu z założoną osłoną. Ciemnogranatowy kolor nie rozprasza, jak czasem zdarza się to ze srebrną obudową monitora Apple'a. Dzięki zastosowaniu osłony rośnie też jakość obrazu na monitorze LaCie. Kolory są wierniejsze i bardziej dynamicze niż w poprzednim modelu, ostrzejszy jest też obraz.

Remisowa rozgrywka

Są pewne różnice w jakości obrazu wyświetlanego przez oba monitory. Obrazy wyświetlane przez Cinema Display są nieznacznie jaśniejsze i bardziej kontrastowe, podczas gdy Photon ma nieznacznie większą wyświetlaną przestrzeń barwną. Obraz obu jest bardzo ostry, świetne jest też odwzorowanie kolorów po kalibracji. Na obu monitorach bardzo krótki jest czas reakcji matrycy - świetnie nadają się do oglądania filmów wideo czy gier 3D.

W obydwu natomiast bardzo brakuje 10-bitowej korekcji gamma, która powoduje, że na przykład wyposażony w nią monitor Eizo ColorEdge CG21 wart jest swojej ceny.

Fizycznie oba monitory znacznie się różnią. Apple Cinema Display jest panoramiczny (dzięki czemu świetnie nadaje się np. dla montażystów wideo), podczas gdy Photon oferuje tradycyjne proporcje ekranu - 4:3. Photon daje też o 10 proc. wyższą rozdzielczość.

Ekran Photona można odchylać we wszystkich kierunkach, a także obracać do trybu portretowego. Monitor Cinema Display można tylko odchylać, ale jest na tyle lekki, że gdy zajdzie taka potrzeba, można go po prostu postawić na krótszej krawędzi.

Monitor LaCie ma mnóstwo przycisków służących do ustawiania poszczególnych funkcji. Bogate jest menu ekranowe, wszystkie funkcje są logicznie pogrupowane, chociaż przełączanie na drugie wejście sygnału przez menu może być trochę drażniące, jeśli chcemy np. podejrzeć tylko wykonanego PDF-a lub efekt renderingu 3D. Przydałby się jeszcze jeden przycisk, właśnie do przełączania źródła sygnału.

Za to Cinema Display ma tylko dwa ustawienia - włącznik i jasność. Pozostałymi manipulować można przez oprogramowanie, które działa tylko na Macintoshach. Użytkownicy pecetów mogą być trochę pokrzywdzeni (chociaż sterowniki wielu kart graficznych oferują własne panele konfiguracyjne). W Cinema Display brakuje trochę możliwości podłączenia drugiego komputera oraz ustawień różnych trybów wyświetlania obrazu. Plusem za to jest port FireWire (obok dwóch gniazd USB 2.0), którego bardzo brakuje w LaCie Photon20visionII.

Monitor LaCie można kupić w wersji okrojonej - nie znajdziemy w niej osłonki chroniącej przed refleksami światła i wysięgnika pozwalającego na "zawieszenie" monitora w powietrzu.

Oba monitory sprawują się fantastycznie. Montażyści wideo i miłośnicy Macintoshy z pewnością wybiorą Cinema Display. Osoby zajmujące się tworzeniem grafiki oraz ci z mniejszym budżetem raczej powinni zastanowić się nad Photonem - mimo nieznacznie gorszej jakości obrazu na pewno ich nie zawiedzie.

produkt: Cinema Display 20"

producent: Apple, http://www.apple.pl

cwena brutto: 6830 zł

konkurenci: Barco, Eizo, LaCie, NEC

kontakt: Apple, http://www.apple.pl

Apple Cinema Display

za:

Bardzo dobra jakość obrazu, ładny design zgodny z linią Power Maca G5, gniazdo DVI dla komputerów PC.

przeciw:

Tylko jedno wejście sygnału, brak możliwości ustawienia różnych trybów wyświetlania obrazu, manipulowanie parametrami z poziomu oprogramowania, droższy o ponad 2 tys. zł od monitora LaCie.

produkt: Photon20visionII

producent: LaCie, http://www.lacie.com

cena brutto: 5999 zł, wersja okrojona: 4699 zł

konkurenci: Apple, Barco, Eizo, NEC

kontakt: Cortland, http://www.cortland.pl

LaCie Photon20visionII

za:

Bardzo dobra jakość obrazu, w zestawie osłonka poprawiająca jakość wyświetlanego obrazu, dostępne różne tryby wyświetlania obrazu, możliwość kupna monitora bez osłonki i wysięgnika.

przeciw:

Jakość obrazu nieznacznie gorsza od Apple Cinema Display, brak przełącznika źródła sygnału.


Zobacz również