Baldur's Gate 2: Shadows of Amn

Niespełna dwa lata temu na rynku gier fabularnych wybuchła prawdziwa rewolucja. Całe zamieszanie było udziałem programistów z BIOWARE i BLACK ISLE STUDIOS, którzy wyprodukowali grę zatytułowaną BALDUR’S GATE. W krótkim czasie zyskała ona sobie rzesze zwolenników na całym świecie i bardzo długo okupowała pierwsze miejsca list przebojów. Zachęceni sukcesem swojego dzieła, twórcy postanowili przygotować sequel "Wrót Baldura”.

Niespełna dwa lata temu na rynku gier fabularnych wybuchła prawdziwa rewolucja. Całe zamieszanie spowodowali ambitni programiści zatrudnieni w BIOWARE i BLACK ISLE STUDIOS, którzy wyprodukowali grę zatytułowaną BALDUR’S GATE. W krótkim czasie zyskała ona sobie rzesze zwolenników na całym świecie i bardzo długo okupowała pierwsze miejsca list przebojów. Do osiągnięcia tak ogromnej popularności przyczyniła się przede wszystkim nietuzinkowa i rozbudowana warstwa fabularna, wyśmienita oprawa audio-wizualna oraz profesjonalna lokalizacja. Zachęceni sukcesem swojego dzieła, twórcy postanowili przygotować sequel „Wrót Baldura”. Pełna nazwa nowej gry brzmi BALDUR’S GATE II: SHADOWS OF AMN.

Dzięki licencji uzyskanej od firmy TSR po raz kolejny będziemy mogli przenieść się do fantastycznego świata Forgotten Realms. Jednak w stosunku do części pierwszej teren naszych działań zostanie znacznie powiększony. Oprócz znanego już świata otrzymamy możliwość odwiedzenia tytułowej krainy Amn. W skład tej ostatniej wchodzą m.in. Podwodne Miasta, Lasy Elfów i kompleks miejski Athkatla. Ilość i różnorodność miejsc do zbadania ma być olbrzymia, w związku z czym nie powinniśmy narzekać na monotonię. Podobnie jak poprzednio interakcja gracza z wirtualnym środowiskiem odbywa się przez osobę głównego bohatera. Jego postać generować będziemy za pomocą specjalnego systemu, który pozwoli nam wybrać nie tylko rasę (do sześciu dotychczasowych dołączy jeszcze pół-ork), profesję i zestaw umiejętności, ale również wygląd zewnętrzny, portret, rodzaj głosu i typ charakteru. Warto zauważyć, że teraz każda z klas posiadać ma trzy stopnie zaawansowania. Przykładowo zwykły złodziej po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia awansuje na zabójcę, by następnie zostać łowcą głów.

Wielu graczy usatysfakcjonuje zapewne możliwość zaimportowania bohatera z BALDUR’S GATE lub z dodatku do tej gry - TALES FROM THE SWORDCOAST. Ten proces uwzględni niestety wyłącznie statystyki, posiadane przez postać przedmioty nie zostaną przeniesione. Oczywiście nasz heros nie będzie osamotniony. Może on stworzyć drużynę składającą się maksymalnie z sześciu bohaterów, wśród których znajdą się również persony znane z pierwowzoru (m.in. Imoen, Jaheira i Minsc).

W BG2 bardzo ważną rolę odegra warstwa audio-wizualna (czerpiąca teraz pełnymi garściami z możliwości środowiska DirectX 7.0). Za generowanie obrazu odpowiedzialny jest ponownie engine Infinity, który charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stopniem zaawansowania i znakomitą prędkością działania. Dzięki niemu zobaczymy na ekranach naszych monitorów niezwykle szczegółową grafikę obfitującą w wiele różnorodnych efektów specjalnych. Wszystko to w rozdzielczościach od 800x600 wzwyż (poprzednio dostępna była jedynie opcja 640x480) przy zastosowaniu 16 lub 32-bitowej głębi barw. Dodatkowo kreatorzy zaimplementują pełną obsługę interfejsu OpenGL, co pozwoli na wykorzystanie najnowszych sprzętowych akceleratorów trzeciego wymiaru. Równie dobrze ma prezentować się strona dźwiękowa produktu. Efekty akustyczne będą reprezentować bardzo wysoki poziom, a wtórować im ma budujący nastrój podkład muzyczny. Warto zaznaczyć, że gra wesprze także dwie najważniejsze technologie dźwięku przestrzennego – EAX i A3D.

Konkludując, BALDUR’S GATE II: SHADOWS OF AMN powinna stać się godną następczynią swojej poprzedniczki. Rynkowy sukces zapewni jej zapewne rozbudowana warstwa fabularna, niepowtarzalny klimat świata fantasy, mistrzowsko wykonana grafika i dźwięk. Oficjalna premiera produktu odbędzie się najprawdopodobniej na początku jesieni bieżącego roku, a ogólnoświatową dystrybucją zajmie się korporacja INTERPLAY. Za dystrybucję na terenie naszego kraju odpowiedzialna będzie firma CD PROJEKT, która zapowiada wykonanie kompleksowej lokalizacji nowej gry.


Zobacz również