Barco CV 60

Projektor DLP stanowiący dobrą podstawę do zbudowania średnio zaawansowanego systemu kina domowego.

Projektor DLP stanowiący dobrą podstawę do zbudowania średnio zaawansowanego systemu kina domowego.

Do naszych testów trafił projektor Barco ze specjalnie opracowanej dla kina domowego serii CineVersum. CV 60 to najprostszy, jednoprzetwornikowy model DLP wyposażony w procesor DMD (wersja ED2) o rozdzielczości 1024 x 576 pikseli, oferujący kontrast 2000:1. Srebrna obudowa jest stosunkowo duża i ma ciekawy kształt.

Od razu zwraca uwagę obiektyw. Jakość optyki jest doskonała i w dużej mierze decyduje o bardzo dobrej jakości uzyskiwanego obrazu. Obiektyw można przesuwać fizycznie tylko w pionie. Położenie obiektywu zmieniamy, dokręcając lub odkręcając śrubę na spodzie obudowy - w wyposażeniu projektora znalazł się nawet specjalny klucz. Zoom i ostrość ustawiamy ręcznie, korzystając ze standardowych pokręteł na obiektywie. Z tyłu obudowy umieszczono dobrze wyposażony panel gniazd. Obok DVI-D znajdziemy tu podwójne gniazda komponentowe (jedno z dodatkowymi gniazdami dla synchronizacji pionowej i poziomej), wejście analogowe komputerowe VGA, tradycyjny zestaw kompozyt/S-Video, gniazdo RS232 do dokonywania np. uaktualnień wewnętrznego oprogramowania oraz dwa przydatne wyzwalacze impulsów elektrycznych 12 V.

Na obudowie znajdziemy tylko jeden przycisk - włącznik zasilania. To znaczy, że bez pilota nic nie zdziałamy - nie uruchomimy nawet urządzenia. W jednoprzetwornikowych projektorach DLP sprawą kluczową jest takie dostrojenie pracy układu optycznego, aby w jak największym stopniu eliminował występowanie tzw. efektu tęczy. Zjawisko to występuje w przypadku braku synchronizacji barw, wyświetlanych naprzemiennie kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego, tworzących pełnobarwny obraz. Jedną z najskuteczniejszych metod redukcji "efektu tęczy" jest zastosowanie 6-segmentowego koła filtrującego (RGBRGB). Pomaga ono nie tylko zredukować przebłyski, lecz również poprawia głębię czerni i zróżnicowanie prezentowanych kolorów. Koło to obraca się najczęściej z prędkością 4x, jednak Barco zdecydowało się na jeszcze większą prędkość obrotową - 6x w przypadku materiału PAL i 5x dla NTSC. W konsekwencji "efekt tęczy" widoczny jest rzadko, chociaż nie został wyeliminowany całkowicie.

Pilot - Przeciętna wygoda obsługi. Podświetlana klawiatura.

Pilot - Przeciętna wygoda obsługi. Podświetlana klawiatura.

Standardowo projektor jest oferowany z obiektywem o przybliżeniu 1,7:2,25:1. Opcjonalnie można dokupić obiektyw typu long throw, który pozwala uzyskać stosunkowo niewielki obraz z dużej odległości. Co ciekawe, działający całkowicie odwrotnie obiektyw typu short throw jest dostępny dopiero w modelach od CV 70. Szkoda, bo standardowa optyka CV 60 nie pozwala uzyskać dużego obrazu przy niewielkim oddaleniu projektora od ekranu. Optymalna wielkość obrazu to przedział 1,3-1,8 m w podstawie. Kupując projektor z myślą o wykorzystaniu go w przyszłości do oglądania telewizji HDTV, trzeba wziąć pod uwagę to, że choć CV 60 jest w stanie wyświetlić obraz 720P czy 1080i przeskalowujac go, nie będzie tego czynił w najlepszym pod względem jakości trybie rozdzielczości rzeczywistej HD (1280 x 720 pikseli). DV 60 może współpracować z zaawansowanymi odtwarzaczami DVD zdolnymi przeskalować standardowy obraz DVD do wyższych rozdzielczości. W przypadku stosowania gorszych urządzeń lepiej pozostawić przetwarzanie sygnału wideo projektorowi CV 60. Zainstalowany w nim przetwornik wideo jest bardzo udany i pozwala na uzyskanie obrazu o znakomitych, naturalnych barwach. Obraz jest niezwykle ostry, co jest z kolei w dużej mierze zasługą rewelacyjnej optyki. W pełnym zakresie przybliżenia obraz jest idealny pod względem geometrii i ostrości na całej powierzchni.

Wyniki testów

Obraz 4/5 - Znakomita ostrość, dobre barwy, przeciętny kontrast

Funkcje 5/5 - Bogaty zestaw

Wygląd 5/5 - Niebanalny

Wykonanie 5/5 - Bardzo staranne

Opłacalność 3/5 - Przeciętna – lampa pracuje tylko 1500 godz.

Werdykt 5/5

Fabryczne ustawienia projektora są bardzo dobre, jednak w zależności od charakterystyki obrazu oferowanego przez dany odtwarzacz DVD możliwe jest samodzielne dostrojenie poszczególnych parametrów. Można np. zmieniać ustawienia współczynnika gamma (dostępny zakres zawiera się w przedziale 1,0-3,1). Szeroki jest także zakres regulacji temperatury barw. Najbardziej naturalne jest ustawienie 6500 K, jednak zmiany możliwe są już od poziomu 3200 K. Z ciekawszych funkcji użytkowych projektora warto wymienić PIP (okienko z podglądem obrazu z drugiego źródła można przemieszczać na ekranie i zmieniać jego rozmiary). Ponadto w oknie informacyjnym, pokazującym się w menu ekranowym, podawane są aktualne prędkości obrotowe wentylatorów oraz temperatura procesora DMD i panująca we wnętrzu obudowy.

Dlaczego

Cicha praca, dobra równowaga barw i rewelacyjna ostrość. Doskonała optyka, lecz przetwornik o przeciętnej rozdzielczości i kontraście. Wysoka jakość wykonania.

Główni rywale

Optoma Theme Scene H57 - 15 848 zł

Projektor DLP o doskonałym kontraście, bardzo cicho pracujacy, oferujący żywe, efektowne barwy. Nie najlepsza ostrość. Brakuje przesuwania obiektywu i gniazdka trigger do wyzwalania impulsu do ekranu elektrycznego. Występuje tzw. efekt tęczy.

Projection Design Model Zero Five - 23 000 zł

Projektor DLP o doskonałej jakości obrazu. Cicha praca, doskonałe wykonanie, 6-segmentowe koło barwne znacznie zmniejszające tzw. efekt tęczy.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9)

Cena 26 000 zł

Dystrybutor Horn Distribution, http://www.horn.pl

Wymiary 44,9 x 15,6 x 42 cm

Waga 7,9 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie i poziomie, mechaniczne przesuwanie obiektywu w pionie, progresywne skanowanie, PIP

Złącza S-Video, kompozytowe, 2x komponent, RS-232, 2 x 12 V trigger, DVI-D, VGA

Trwałość lampy 1500 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 30 dB


Zobacz również