Bezszelestny pecet w zasięgu ręki

Płyty Mini-ITX, nie są nowością na polskim rynku, 17-centymetrowe mikrusy pojawiły się u nas już około półtora roku temu. Dlaczego więc nie zdobyły dużej popularności? Powód jest prozaiczny - nie można było do nich kupić odpowiednich obudów.

Płyty Mini-ITX, nie są nowością na polskim rynku, 17-centymetrowe mikrusy pojawiły się u nas już około półtora roku temu. Dlaczego więc nie zdobyły dużej popularności? Powód jest prozaiczny - nie można było do nich kupić odpowiednich obudów.

Na szczęście obecnie, mimo że nie można mówić o szczególnie dużym wyborze miniaturowych skrzynek, z doborem odpowiedniej obudowy nie powinno być problemu. Obudowa obudowie jednak nierówna, zwłaszcza że poszczególne modele tworzone są według założeń producenta, zdecydowanie odbiegających od tych, które dotyczą najpopularniejszych skrzynek tradycyjnych, czyli ATX. Aby zobaczyć, jak niezwykle może wyglądać miniaturowy pecet, wystarczy zajrzeć na stronę internetową http://www.mini-itx.com. Nawet krótka wizyta w tym serwisie uświadamia ubóstwo aktualnej oferty Mini-ITX w Polsce. Te, które można kupić na zachodzie, w niczym nie przypominają nudnych, szarych czy czarnych topornych skrzynek stojących pod większością naszych biurek - są w kształcie kuli, samochodu, a nawet srebrzystego tostera. Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem popularności miniaturowych płyt w Polsce dystrybutorzy zdecydują się na sprowadzanie ciekawszych wzorów. Już teraz w krajowej ofercie są takie, o czym przekonasz się w dalszej części artykułu. Mając płytę Mini-ITX z dobrym wyposażeniem (zintegrowany układ graficzny, dźwiękowy, kontroler LAN, procesor), można myśleć o zmontowaniu ciekawego, nietypowego komputera. Najlepszą płytę tego typu - VIA EPIA M9000 - szczegółowo przetestowaliśmy i opisaliśmy w numerze 2/2002. Jest to doskonałe urządzenie, ma m.in. wbudowany procesor VIA C3 933 MHz, chipset CLE266, który sprzętowo wspomaga dekodowanie filmów z DVD, oraz świetne jakościowo wyjście telewizyjne. Nowością jest także płyta EPIA V7000, nie tak nowoczesna konstrukcja, jak seria M, ale po pierwsze, pozwala na wykorzystanie starszych elementów peceta (np. pamięci PC133), a po drugie, kosztuje mniej.

My stawiamy jednak na model M9000. Jest wystarczająco wydajny do odtwarzania DivX-ów, filmów DVD, jako serwer muzyczny MP3, a nawet jako prosty serwer linuksowy (M9000 jest wśród linuksowej braci dość popularną konstrukcją). To ostatnie zastosowanie może niektórych zdziwić, bo procesor C3, jak wiadomo, ma wydajność dość mizerną. To prawda, lecz zaletą, którą doceniają wszyscy, jest praktycznie bezgłośna praca systemu i bardzo niewielkie zapotrzebowanie na energię, a to, jak wiadomo, w wielu przypadkach są czynniki decydujące.

Ciche i najcichsze

Obudowy Mini-ITX można z grubsza podzielić na dwie grupy - z wbudowanym i zewnętrznym zasilaniem. Te pierwsze nie mają jednak na pokładzie hurkoczących monstrów o mocy kilkuset watów, lecz niewielkie zasilacze , których zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie energii komputerowi, przy minimum hałasu.

Moc zasilaczy w takich obudowach to 100-150 W. Taki zapas pozwala na bezproblemowe podłączenie dwóch twardych dysków, napędu optycznego, płyty głównej oraz stacji dyskietek. Obudowy z zasilaczami wewnętrznymi są z reguły większe od modeli zasilanych z zewnątrz. Trzeba przecież gdzieś umieścić pełnowymiarowy napęd CD czy DVD (wnęka 5,25") oraz wspomniane już inne komponenty.

Obudowy bez wewnętrznego zasilania mają wymiary grubszej książki. W dodatku zasilacz zewnętrzny (taki jak do notebooków) nie powoduje żadnego hałasu, można więc zmontować komputer całkowicie bezgłośny - marzenie wielu osób, które denerwuje szum wentylatorów. Obudowy tego typu mają jednak wady. Moc zewnętrznych zasilaczy wynosi 55 W, co wystarczy tylko na jeden twardy dysk. Ponadto trzeba kupić napęd optyczny typu slim, taki jak instalowany w notebookach - problemem jest jego cena, prawie dwukrotnie wyższa cena niż tradycyjnego napędu 5,25". Przyjrzeliśmy się ofercie napędów slim w polskich sklepach. Miniaturowy CD-ROM 24x kosztuje średnio 200-220 zł. Za DVD 8x trzeba zapłacić 390-400 zł. To znacząco zwiększa koszt minikomputera. Z podłączeniem go w specjalnej obudowie nie będzie jednak problemu, bo producenci dodają w komplecie przejściówki, pozwalające na podczepienie napędu notebookowego do standardowego gniazda EIDE. Na szczęście nie zawsze napęd optyczny będzie niezbędny. Płyty Mini-ITX są standardowo wyposażane w zintegrowane kontrolery sieci LAN. Jeśli więc masz w domu drugi komputer z napędem CD, to wystarczy utworzyć domową sieć lokalną i udostępnić minikomputerowi dyski drugiego peceta. Wtedy problem zakupu drogiego CD masz z głowy.

Karta rozszerzeń na pokładzie

Wydajność minipeceta można tak zwiększyć, żeby obsługiwał najnowsze gry. Ponieważ w grach coraz większą rolę odgrywa wydajność procesorów graficznych, aby uzyskać płynność generowania obrazu, wystarczy się zaopatrzyć w odpowiednio mocną kartę graficzną. EPIE mają wolne złącze PCI, a są do kupienia karty graficzne z najnowszymi procesorami, które zamiast najnowszych specyfikacji AGP 8x korzystają z nieco już wyeksploatowanego interfejsu PCI. Oczywiście wydajność tego typu modeli będzie dużo niższa niż ich odpowiedników AGP, ale do gry w wysokiej rozdzielczości, rzędu 1024x768 w 32-bitach, w zupełności wystarczy. Pewnie się zdziwisz, ale kartę PCI z procesorem GeForce4 produkuje np. tak renomowana firma, jak Gainward. Co więcej, model Gainward GeForce4 PowerPack! Pro/450 TV/PCI, wyposażony w procesor GeForce 4 MX 420, współpracuje z 64 MB szybkiej pamięci DDR i - co ważne - jest chłodzony całkowicie pasywnie, bez użycia wentylatorów.

Jak taka karta mieści się w obudowie o wysokości zaledwie 6 centymetrów? Wbrew pozorom, nie ma z tym problemu, bo do obudów producenci dołączają przejściówki pozwalające na instalację kart PCI w poziomie.

Z wentylatorem czy bez?

Obudowy Mini-ITX zawsze wyposażone są w wewnętrzne wentylatory, które mają wyprowadzać na zewnątrz obudowy gorące powietrze. Nie zawsze jednak trzeba ich używać. Jeśli nie korzystasz z mocno się nagrzewającej dodatkowej karty graficznej, nie musisz uruchamiać wewnętrznego systemu chłodzenia. Do zapewnienia odpowiedniej temperatury pracy wystarczą otwory wentylacyjne w obudowie, tak więc kable zasilania dodatkowych wentylatorów mogą pozostać odłączone.

Bez klawiatury

Komputer oparty na płycie Mini-ITX zapewne najczęściej będzie ci służył jako multimedialne centrum rozrywki. Podczas jego eksploatacji najczęściej nie będziesz korzystać z klawiatury. Do sterowania systemem idealnie nadaje się bezprzewodowa mysz radiowa lub dodatkowy pilot zdalnego sterowania. Dobry sterownik sprzedaje firma ATI. Odbiornik fal radiowych podłącza się do portu USB w komputerze, a dzięki komunikacji radiowej za pomocą pilota można sterować komputerem postawionym nawet za ścianą. Druga opcja to zakup w Internecie (np. na aukcji) lub samodzielne wykonanie odbiornika fal podczerwonych, który będzie akceptował sygnały wydawane dowolnym pilotem, jaki masz w domu. Dodając do tego program pozwalający na przypisanie określonych aplikacji i funkcji poszczególnym przyciskom pilota, uzyskasz bardzo wygodny sposób sterowania pecetem. Dla wygodnickich idealnym rozwiązaniem będzie zestaw składający się z bezprzewodowej klawiatury i myszy. Takich kompletów jest na rynku całe multum, a więc wybór określonego modelu zależy tylko od twoich preferencji i zasobów finansowych.


Zobacz również