Biurowiec 2003 roku

Nowa wersja zestawu aplikacji biurowych Microsoftu zawiera ulepszony Outlook, mocne narzędzia do pracy grupowej i parę niespodzianek. Ale nie jest to propozycja dla każdego

Nowa wersja zestawu aplikacji biurowych Microsoftu zawiera ulepszony Outlook, mocne narzędzia do pracy grupowej i parę niespodzianek. Ale nie jest to propozycja dla każdego.

Microsoft zdecydował, że my, użytkownicy, staliśmy się niezwykle produktywni. Chociaż pakiety Office w przeszłości miały po prostu pomóc pojedynczym osobom pracować szybciej i lepiej, nowy "system" Office koncentruje się przede wszystkim na tym, żeby użytkownicy pracowali razem szybciej i lepiej. Pakiety biurowe, w tym Office, wprowadzały funkcje pracy grupowej od połowy lat 90. Jednak w Office 2003 po raz pierwszy w historii zmiany w najważniejszych aplikacjach są tak nieznaczne, że można ich nie zauważyć. Dla osób działających w pojedynkę najistotniejsze nowości kryją się w jednym tylko programie: ulepszony Outlook 2003 ma wygodniejszy interfejs i sporo nowych, przydatnych funkcji.

Fakt, firma dodała do Worda 2003 widok Układ do czytania, dzięki któremu przeglądanie dokumentów przypomina bardziej przerzucanie stron książki. Nowe wersje Worda i Excela pozwalają na szybkie sprawdzanie informacji bez zamykania opracowywanego dokumentu. Natomiast posiadacze Tablet PC nie muszą już pobierać aktualizacji umożliwiającej działanie Office'a w ich urządzeniach. Ale jeśli korzystasz tylko z Worda oraz Excela i nie pracujesz w grupie, na tym kończą się ważne zmiany.

Programowa "wojna na funkcje" skończyła się. Mamy kiepską sytuację gospodarczą i Microsoftowi trudno będzie przekonać firmy do przejścia na Office 2003, więc potentat z Redmond wspiera produkt ostrożną strategią marketingową, promując go jako sposób na rozwiązanie problemów biznesowych i ułatwienie pracy grupowej. Zdaniem Microsoftu, Office 2003 to narzędzie, które zwiększy twoje możliwości wykonywania zadań w rodzaju kompilowania prognoz sprzedaży i tworzenia raportów. Rozszerzona obsługa XML jest najjaśniejszym punktem tej wizji.

Wiadomości od wskazanych osób wysyłaj na górę skrzynki odbiorczej, tworząc regułę dla jednej z sześciu kolorowych flag Outlooka 2003.

Wiadomości od wskazanych osób wysyłaj na górę skrzynki odbiorczej, tworząc regułę dla jednej z sześciu kolorowych flag Outlooka 2003.

Język XML pozwala firmie powiązać dane z bazy na serwerze typu Microsoft SQL Server lub Oracle z używanymi codziennie dokumentami Office swych pracowników. W ten sposób każdy ma do czynienia z najświeższymi informacjami, takimi jak aktualny stan magazynowy czy najnowsze materiały marketingowe. A dla grup Microsoft dodał nowe funkcje współpracy nad dokumentami i technologię elektronicznego zabezpieczania poufnych informacji.

Nie każdy jednak potrzebuje czy chce mieć te funkcje grupowe i stąd kolejna nowość w Office 2003: Microsoft przygotował jego sześć różnych wersji (patrz tabela). Na szczęście nie ma żadnych problemów ze zgodnością plików między wersjami aplikacji w różnych odmianach pakietu.

Lecz są dwa haczyki. Po pierwsze, jeśli organizacja ma używać wielu nowych funkcji grupowych, każdy musi mieć wersję Professional Enterprise albo Professional. Po drugie, osoby tworzące formularze XML dla grup także potrzebują wersji Professional Enterprise albo Professional. Pozostali mogą otwierać i zapisywać dokumenty XML w tańszych pakietach Standard i Small Business, lecz nie utworzą schematów, które leżą u podstaw technologii (patrz "Office 2003 i grupa robocza").

W przeważającej części Microsoft utrzymał ceny Office 2003 (patrz ramka "Rodzina Office"). Koszty aktualizacji i licencji MSRP są takie same, jak odpowiednich produktów XP - w pakietach oraz samodzielnych aplikacjach. Wyjątkiem jest Outlook 2003: cena programu pozostała na poziomie ok. 450 zł, ale osoby dokonujące aktualizacji nie uzyskają żadnej zniżki.

Nowa twarz Outlooka

Nowy, pionowy układ w Outlooku 2003 ułatwia czytanie wiadomości wybranej w skrzynce odbiorczej, a nowe flagi upraszczają organizowanie listów.

Nowy, pionowy układ w Outlooku 2003 ułatwia czytanie wiadomości wybranej w skrzynce odbiorczej, a nowe flagi upraszczają organizowanie listów.

Obecni użytkownicy Outlooka będą mieli jedno ważne pytanie dotyczące nowej wersji: czy pomoże zapanować nad bałaganem w skrzynce odbiorczej? Po kilkumiesięcznej pracy z betą nowego Outlooka możemy bez wahania odpowiedzieć twierdząco.Ulepszenia zaczynają się od nowego domyślnego widoku, który ma teraz pionowy układ. Po lewej znajduje się okno nawigacyjne pokazujące konta pocztowe i foldery, środkowe okno przedstawia pocztę w skrzynce odbiorczej, zaś po prawej okno czytania (zwane oknem podglądu w poprzednich wcieleniach programu) wyświetla zawartość wybranej wiadomości.

Przeglądanie tych pionowych okien wydaje się bardziej naturalne i przypomina czytanie gazety. W skrzynce odbiorczej widać więcej wiadomości, a w oknie czytania znajduje się więcej tekstu wybranej wiadomości, więc nie trzeba go tak często przewijać (patrz ilustracja). Nowy układ może z początku przytłaczać, ale wkrótce odkrywasz, że pionowe ułożenie ułatwia i przyspiesza czytanie wiadomości w porównaniu do poprzedniego poziomego. Jeśli chcesz widzieć więcej poczty w skrzynce odbiorczej, zamknij okno czytania albo przenieś je na dół, a przywrócisz stary styl Outlooka.

Wygląd ma znaczenie, ale naprawdę przyciąga nowa sprawność organizacyjna programu. Teraz wiadomość możesz oznaczyć flagą w jednym z sześciu dostępnych kolorów (poprzednia wersja również pozwalała oflagować list przeznaczony do dalszej pracy, ale flagi nie były zbyt użyteczne) i uzyskać błyskawiczny dostęp do wyróżnionych w ten sposób elementów dzięki specjalnemu folderowi wyszukiwania. Możesz także skorzystać z domyślnego grupowania wiadomości według daty ich otrzymania, oznaczając je etykietami "dziś", "wczoraj", "w zeszłym tygodniu" itd. Do dyspozycji masz również inne metody sortowania, np. na podstawie flag, z czerwonymi na szczycie. Wówczas system pokaże wiadomości według stopnia ich ważności. Kolorowy system nie jest jednak doskonały - nie można dodać tekstowego opisu (typu "wysoka ważność") do flag ani zapisać klucza przypominającego znaczenie danego koloru.


Zobacz również