Bluetooth - modemy i punkty dostępowe

Routery DSL, adaptery ISDN oraz modemy z technologią Bluetooth połączą cię bezproblemowo z Internetem. Jest sześć elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie takich urządzeń.

Routery DSL, adaptery ISDN oraz modemy z technologią Bluetooth połączą cię bezproblemowo z Internetem. Jest sześć elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie takich urządzeń.

Właściwie Bluetooth powinien zastępować tylko kabel służący do podłączania urządzenia peryferyjnego, np. słuchawek, jednak obecnie stanowi on również konkurencję dla sieci WLAN. Wprawdzie na pierwszy rzut oka sieci WLAN są nie do pobicia, przede wszystkim pod względem szybkości transmisji danych i dostępu do sieci. Mimo to kilka czynników przemawia za technologią Bluetooth jako podstawową metodą dostępu do Internetu.

Zużycie energii

Bluetooth nadaje się idealnie do notebooków i PDA, które mogą mieć fabrycznie wbudowaną tę technologię. Dzieje się tak dlatego, że Bluetooth z założenie zużywa mało prądu, podczas gdy karty Wi-Fi znacząco skracają czas pracy notebooka na bateriach. Poprzez Bluetooth możesz nie tylko wygodnie surfować w Internecie, ale również przesyłać zdjęcia, łączyć się komórką z Internetem lub wymieniać dane pomiędzy komputerem stacjonarnym a PDA.

Prędkość

W korzystnych warunkach połączenie Bluetooth umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością 723 Kbit/s - to wystarcza do korzystania z szerokopasmowego dostępu do Internetu (np. modemy DSL zapewniają maksymalnie 768 kb/s) bez odczuwania braków w przepustowości.

Zasięg

Bezprzewodowa stacja dostępowa Blue FRITZ! AP-Xz kartą ISDN i zasięgiem do 100 m.

Bezprzewodowa stacja dostępowa Blue FRITZ! AP-Xz kartą ISDN i zasięgiem do 100 m.

Do kompletnego pokrycia zasięgiem całego mieszkania potrzebny ci będzie modem Bluetooth oraz punkt dostępowy Bluetooth klasy 2 lub 1, które teoretycznie na wolnej przestrzeni zapewniają zasięg 50 metrów (klasa 2) lub 100 metrów (klasa 1). Taki zasięg daje się osiągnąć tylko, jeśli w komputerze znajduje się odpowiedni moduł nadający sygnał z podobną siłą.

Adaptery USB klasy 1 niewiele różnią się ceną od zwykłych urządzeń klasy 3. Ich zasięg - maksymalnie 10 metrów - wystarcza w mieszkaniach podzielonych betonowymi lub drewnianymi ścianami zaledwie, żeby dać dostęp do Internetu w sąsiadujących ze sobą pokojach.

Bezpieczeństwo

W technologii Bluetooth połączenie między dwoma urządzeniami zostanie nawiązane tylko wtedy, gdy mają identyczny klucz, służący do potwierdzania połączenia. Klucz z reguły nadawany jest ręcznie przez użytkownika. W przypadku modemów i punktów dostępowych wprowadzany jest fabryczny, domyślny klucz - powinieneś go zmienić podczas pierwszej konfiguracji.

Niektóre modemy Bluetooth nie pozwalają na zmianę klucza - jeśli ktoś obcy zlokalizuje taki modem, może łatwo na twój koszt surfować w Internecie, wystarczy mu znajomość fabrycznego hasła. Przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez ciebie model umożliwia zmianę klucza.

Modemy i adaptery ISDN

Wybrane modemy i punkty dostępowe z technologią Bluetooth

Wybrane modemy i punkty dostępowe z technologią Bluetooth

Zasadniczo modemy i adaptery ISDN dają się używać z każdym urządzeniem, które ma wbudowany profil Bluetooth DUN i SPP. Mają go komputery PC, PDA, nawet kamery ze zintegrowany programem pocztowym, które prześlą bez trudu twoje wiadomości nie korzystając z pośrednictwa komputera.

Adaptery ISDN wykorzystują w pełnej funkcjonalności CIP przygotowany specjalnie do ISDN. Ponieważ jednak komputery PDA i Macintoshe nie obsługują żadnego specjalnego protokołu ISDN, większość adapterów ISDN, podobnie jak modemy analogowe, oferuje dostęp na bazie protokołu DUN (Dial-Up Networking). Wadą takiego rozwiązania jest niemożność korzystania z funkcji grupowania kanałów, która podwaja prędkość przesyłania danych w ISDN.

Punkty dostępowe dla DSL i sieci

Podobnie jak dla sieci Wi-Fi, dostępne są również punkty dostępowe pracujące w technologii Bluetooth, które połączą cię bezpośrednio z modemem DSL. Co więcej, niektóre modele mają nawet wbudowany modem DSL. Właściwe połączenie z Internetem ma miejsce w stacji bazowej. Jeśli stacja bazowa jest wyposażona w funkcje routera, możliwe staje się współdzielenie łącza z Internetem pomiędzy kilka komputerów. Warunkiem jest, żeby wszystkie urządzenia obsługiwały profil PAN lub starszy profil LAN.

Obok stacji bazowej, która samodzielnie nawiązuje połączenie DSL, dostępnych jest również szereg punktów dostępowych, które łączą urządzenia Bluetooth z istniejącą siecią, ale nie potrafią nawiązywać połączenia z Internetem. W ten sposób PDA wyposażone w Bluetooth mogą łączyć się z siecią bezprzewodową i korzystać z jej zasobów.


Zobacz również