Bluetooth na peryferiach

W myszce i klawiaturze, w drukarce i kamerze cyfrowej, w PDA i telefonie komórkowym czy mobilnym systemie nawigacyjnym: Bluetooth jest uniwersalnym rozwiązaniem do łatwego podłączania urządzeń peryferyjnych.

W myszce i klawiaturze, w drukarce i kamerze cyfrowej, w PDA i telefonie komórkowym czy mobilnym systemie nawigacyjnym: Bluetooth jest uniwersalnym rozwiązaniem do łatwego podłączania urządzeń peryferyjnych.

W odróżnieniu od technologii Wi-Fi lub rozwiązania zastosowanego w bezprzewodowych klawiaturach i myszach (27 kHz), technologia Bluetooth została opracowana z założeniem możliwości jej zastosowania w różnych urządzeniach. Dodatkowo, aby uprościć obsługę, starano się wyeliminować potrzebę stosowania sterowników. Wynikiem jest elastyczność, jaką daje Bluetooth przy podłączaniu mobilnych urządzeń. Kluczem do sukcesu są profile Bluetooth, które umożliwiają komunikacją pomiędzy różnymi urządzeniami.

Myszy, klawiatury i spółka

Dla wygodnych: ''doładowany'' odtwarzacz MSI MP3 MEGA Player 518 z USB 2.0, SD/MMC, dyskiem 4 GB (1'') i oczywiście modułem Bluetooth do komunikacji.

Dla wygodnych: ''doładowany'' odtwarzacz MSI MP3 MEGA Player 518 z USB 2.0, SD/MMC, dyskiem 4 GB (1'') i oczywiście modułem Bluetooth do komunikacji.

Na rynku jest duży wybór bezprzewodowych myszy i klawiatur, więc jaki sens ma nowa, droga technologia, jaką jest Bluetooth? Całkiem oczywisty, urządzenia te wyposażone w Bluetooth nabywają zalety nowej generacji rozwiązań radiowych: większy zasięg, krótszy czas reakcji oraz technologię radiową, którą można wykorzystać do podłączania innych akcesoriów, jak telefony komórkowe czy drukarki. Tradycyjna technika zastosowana w myszach radiowych nie da się wykorzystać w innych urządzeniach, za to stacja bazowa Bluetooth dostarczana wraz z myszą pozwala przykładowo na podłączenie również komórki. Jeśli twój notebook ma wbudowany moduł Bluetooth, nie potrzebujesz już nawet stacji bazowej, lecz tylko mysz i klawiaturę z wbudowaną tą technologią. Kolejna zaleta: w przypadku tradycyjnych klawiatur radiowych sygnał zanika po ok. dwóch metrach, Bluetooth rozszerza zasięg do dziesięciu metrów. Dzięki temu możesz obsługiwać komputer leżąc w łóżku czy siedząc na kanapie.

Potencjał Bluetooth rozpoznała firma Logitech i przygotowała Dinovo Media Desktop, rodzaj pilota, umożliwiającego poprzez połączenie radiowe sterowanie multimedialnymi funkcjami komputera. Wyświetlacz tego urządzenia pokazuje nawet nowo nadchodzące wiadomości elektroniczne. Oprócz tego stworzono nawet nową kategorię urządzeń nazwaną "Presenter". Zalicza się do niej BT-PM01B firmy Epox, służący jednocześnie jako myszka i urządzenie do sterowania prezentacjami, mający jeszcze wbudowany laserowy wskaźnik. Bezprzewodowe zestawy mysz z klawiaturą są często dostępne ze stacją bazową Bluetooth, która po zainstalowaniu umożliwia podłączanie także innych urządzeń wyposażonych w tę technologię. Wprawdzie jest to możliwe tylko, gdy dostarczony sterownik programowy obsługuje potrzebny profil.

Obsługa odpowiedniego profilu Bluetooth może w bliskiej przyszłości dostarczyć nowych opcji. Przykładowo firma Think Outsider pracuje nad sterownikiem umożliwiającym poprzez wykorzystanie profilu HID komunikację klawiatury Bluetooth z urządzeniami typu PDA czy Smartphone.

Drukarki

Notebooki są na dobrej drodze, żeby pojawiać się na biurkach częściej od komputerów stacjonarnych. Dlatego kabel od drukarki jest najmniej potrzebną na nim rzeczą. Dobrą alternatywą dla niego jest Bluetooth łączący notebooka z serwerem drukarek, ponadto wiele PDA i Smartphone ma wbudowaną funkcję drukowania przez Bluetooth. Notebooki z właściwym wyposażeniem mogą pracować w dwóch technologiach radiowych: Wi-Fi i Bluetooth.

Warunkiem bezprzewodowego drukowania z komputera jest HCRP (Hardcopy Cable Replacement Profile). Żeby drukować bezpośrednio z PDA lub komórki, drukarka powinna obsługiwać opracowany dla tego typu urządzeń profil BPP (Basic Printing Profile). Wizytówki czy wpisy w terminarzu dają się z reguły łatwo przenieść na papier poprzez Bluetooth i drukarkę. Niewiele modeli drukarek ma fabrycznie wbudowany moduł Bluetooth. W funkcje komunikacji bezprzewodowej można wyposażyć drukarkę za pomocą odpowiedniego adaptera, podłączanego przez złącze USB (np. Blue PM-300 firmy Anycom) lub równoległe.

Telefony komórkowe

W telefonach komórkowych moduł Bluetooth należy niemal do obowiązkowego wyposażenia. Żadne urządzenie nie zyskuje tak wiele dzięki komunikacji radiowej małego zasięgu, co komórki. Podczas prowadzenia rozmów przez zestaw słuchawkowy, czy surfowania w Internecie przez GPRS komórka może pozostać w kieszeni; przez Bluetooth zdjęcia dają się przesyłać do innych komórek, PDA lub notebooków; podczas synchronizacji w biurze terminarza możesz zrezygnować z podstawki do podłączania.

Żeby móc korzystać ze wszystkich funkcji, komputer stacjonarny musi obsługiwać wszystkie profile. Przykładowo, zanim nabędziesz zestaw słuchawkowy do Smartphone firmy Nokia, powinieneś sprawdzić, czy twój model obsługuje profil Handsfree. Obecnie modele Smartphone firmy Nokia obsługują tylko profil Handsfree, a nie bardziej rozpowszechniony profil Headset. Starsze modele komórek Nokii, jak 6310i wymagają niekiedy aktualizacji firmware, żeby móc korzystać ze wszystkich funkcji, a Nokia 7650 mimo wbudowanego modułu Bluetooth, nie pozwala na korzystanie z zestawu słuchawkowego.

Aparaty cyfrowe

Wymiana zdjęć przez łącze radiowe Bluetooth jest szczególnie popularna w komórkach z wbudowanym aparatem cyfrowym. Przez Bluetooth prześlesz szybko najnowsze fotki do peceta, PDA czy telefonu Smartphone twojego kolegi - naturalnie również na twój komputer. Właściwe aparaty cyfrowe dotychczas rzadko były wyposażane w Bluetooth, ale w porównaniu z marnymi zdjęciami z komórek oferują dużo lepszą jakość. Przy zakupie aparatu cyfrowego z Bluetooth zwróć uwagę nie tylko na cechy typowe dla aparatów fotograficznych (rozdzielczość, czułość matrycy itp.), ale również na obsługiwane profile. Przykładowo aparat dla początkujących fotoamatorów firmy Concord obsługuje prosty transfer danych poprzez Object Push Profile (OPP) i Generic Object Exchange Profile (OBEX/GOEP). W ten sposób zdjęcia dają się przesyłać do peceta lub komórki, jak Nokia 3650, która nie obsługuje kompleksowego Basic Imaging Profile (BIP). Ten profil umożliwia nie tylko przesyłanie zdjęć z aparatu (BIP-Image-push), ale również zdalne sterowanie aparatem (BIP-Remcam). Sony Digicam DSC-FX77 jest pierwszym aparatem cyfrowym wyposażonym w taką funkcjonalność.

PDA

Wybrane peryferia z technologią Bluetooth

Wybrane peryferia z technologią Bluetooth

Bez wątpienia telefony Smartphone nadchodzą z dużym impetem, chociaż to nie znaczy, że użytkownicy PDA mogą odłożyć swoje urządzenia do lamusa. Kombinacja komórki Bluetooth i PDA wyposażonego w tę technologię, jak Ipaq h4150 firmy Hewlett-Packard czy Palm Tungsten T3 oferuje podobny komfort telefonowania i surfowania w Internecie. W praktyce Bluetooth jest dla PDA dużo ważniejszy niż technologia Wi-Fi. To dlatego, że lokalne sieci Wi-Fi znajdują się z reguły w środowisku pracy odpowiednim dla notebooka. Bluetooth przeciwnie, w połączeniu z komórką umożliwia mobilną pracę praktycznie w każdym miejscu. Poza tym Bluetooth zużywa znacznie mniej energii niż urządzenia WLAN i pozwala na różne zastosowania, jak spontaniczna wymiana elektronicznych wizytówek, notatek czy zdjęć. W sieciach WLAN przeciwnie, spontaniczna wymiana nie jest możliwa. Najpierw musisz skonfigurować sieć. Jeśli akurat masz szczęście i uda ci się znaleźć udostępniony katalog, możesz w nim umieścić zdjęcie, i poinformować swojego kolegę, że może obejrzeć zdjęcie o określonej nazwie w określonym katalogu.

W przypadku Bluetooth jest możliwa bezpośrednia komunikacja między użytkownikami, względnie ich urządzeniami. Poza tym są dostępne dokładnie opisane profile, które są gotowym rozwiązaniem dla różnych zastosowań. Jeśli ktoś zechce ci przesłać zdjęcie ze swojej komórki do twojego PDA, zostaniesz najpierw zapytany, czy chcesz ten plik odebrać. Gdy otrzymasz elektroniczną wizytówkę, zostaniesz również zapytany, czy te dane chcesz wprowadzić do swojej książki adresowej. Bluetooth jest także dużo łatwiejszy, bardziej "bezpośredni" i "inteligentniejszy".

GPS

Mobilne systemy nawigacyjne są wciąż poszukiwane. Obecnie codzienną praktyką jest zestaw złożony z odbiornika GPS, oprogramowania nawigacyjnego i notebooka, komórki lub PDA. Bluetooth jest rozwiązaniem problemów z niewygodnymi w użyciu, okablowanymi systemami GPS. Przykładowo przy zmianie PDA nowy kabel staje się zbędny. Z pomocą Bluetooth odbiornik GPS daje się dużo swobodniej używać. PDA, komórka lub Notebook potrzebują tylko oprogramowania nawigacyjnego i połączenia radiowego Bluetooth z urządzeniem GPS poprzez Serial Port Profile (SPP).

Zestaw składający się z PDA i odbiornika GPS można używać nawet podczas spaceru. Co więcej, niektóre modele GPS-ów, jak Fortuna GP Smart mają także własny wyświetlacz wystarczający do podstawowych funkcji nawigacyjnych i można go używać bez PDA.

Co nas czeka

W tym artykule przedstawiliśmy jedynie kilka przykładów możliwości zastosowania technologii Bluetooth. W Japonii są już dostępne nawet pralki i kuchenki wyposażone w moduł Bluetooth, pozwalający na kontrolowanie i zdalne sterowanie tymi urządzeniami. U nas są już w sprzedaży konsole do gier (Nokia, Tapwave Zodiac), słuchawki stereofoniczne i aparaty telefoniczne (Siemens) - bezproblemowe połączenie nie jest sztuką dla sztuki, ale stwarza nowe możliwości komunikacji i wykorzystania urządzeń.


Zobacz również