Canon EOS 300D

Pierwsza na świecie cyfrowa lustrzanka przeznaczona głównie dla fotoamatorów, która umożliwia wymianę optyki.

Pierwsza na świecie cyfrowa lustrzanka przeznaczona głównie dla fotoamatorów, która umożliwia wymianę optyki.

O tym modelu aparatu mówi się, że jest przełomowy, ponieważ Canon proponuje lustrzankę z wymienną optyką kompatybilną z obiektywami wykorzystywanymi we wszystkich tradycyjnych lustrzankach z systemu EOS. Przełomowość modelu polega na rewelacyjnej cenie: kosztuje prawie dwa razy taniej niż porównywalne pod względem możliwości EOS 10D oraz Nikon D100. Na podobny krok Canon zdecydował się w latach siedemdziesiątych, wprowadzając na rynek tanią, amatorską lustrzankę.

Canon EOS 300D

Canon EOS 300D

Można powiedzieć, że EOS 300D to uproszczona wersja modelu EOS 10D - zastosowano matrycę o takiej samej rozdzielczości - CMOS 6,35 MP, 22,7x15,1 mm (klatka tradycyjnego filmu ma 36x24 mm). Podobnie jak w wyższym modelu, przetwornik jest mniejszy od klatki małoobrazkowego filmu, zatem przy tradycyjnej optyce będzie występowało wydłużenie ogniskowej. Większość nabywców EOS, którzy mają już tradycyjną optykę Canona, czekają problemy z uzyskaniem odwzorowania szerokokątnego. Canon w takiej sytuacji wychodzi naprzeciw, oferując w zestawie z trzysetką tani (za około 300 zł) obiektyw EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6. Dzięki niemu fotografujący może obejmować szeroki kadr.

Dynamika i ostrość

Aparat dobrze wypadł w naszych testach porównawczych. Charakteryzuje się dobrą ostrością obrazu uchwyconego obiektywem wchodzącym w skład zestawu i bardzo dobrą jakość obrazu wykonanego przy użyciu obiektywu stałoogniskowego (znacznie poprawia się ostrość). Dobrze też należy ocenić EOS za dynamikę obrazu. Niestety, cyfrówka nie zdała egzaminu z odwzorowania barw. Za niedopracowaną uznajemy także funkcję automatycznego balansu bieli.

Informacje: Canon, tel. (22) 5723000, http://www.canon.pl

Cena: 6200 zł (z obiektywem)


Zobacz również