Centrino za szóstkę

Jeśli potrzebujesz niedrogiego notebooka, ale o lepszych parametrach niż w najtańszych modelach, wystarczy dorzucić 1000 zł i możesz mieć modele z Centrino firmy Acer lub Fujitsu-Siemens.

Jeśli potrzebujesz niedrogiego notebooka, ale o lepszych parametrach niż w najtańszych modelach, wystarczy dorzucić 1000 zł i możesz mieć modele z Centrino firmy Acer lub Fujitsu-Siemens.

Do niedawna konstrukcje oparte na Centrino stanowiły trzon klasy wyższej średniej, oscylującej wokół progu 8000 zł, więc nie były zbyt przystępne. Na szczęście wraz ze zbliżającą się wielkimi krokami premierą następcy Pentium M o kryptonimie Dothan następuje coraz wyraźniejsza przecena obecnych układów. Rewelacyjna platforma Intela pojawia się zatem w tańszych komputerach, takich jak Acer TravelMate 291LCi czy Fujitsu-Siemens Amilo V2000.

Stare nowe

Acer TravelMate 291LCi

Acer TravelMate 291LCi

Laptop Acera nie jest nowością - pół roku temu testowaliśmy pierwszy model z tej serii, oznaczony jako 290LMi. Kosztował wtedy 7999 zł, był bardzo dobrze wyposażony, miał świetne wyniki testów i... wygrał nasz ranking. Jego wersja o symbolu 291LCi przeznaczona jest dla mniej wymagających klientów, zwracających uwagę przede wszystkim na cenę. W porównaniu do protoplasty, z 512 do 256 MB zmniejszono pamięć RAM, a twardy dysk z 40 do 30 GB. Nagrywarkę DVD zastąpiono napędem combo, pojawił się natomiast trochę szybszy procesor oraz najnowszy moduł sieci bezprzewodowej Intel Pro/ Wireless, który w wersji 2200 obsługuje standardy 802.11b oraz g. Dzięki powyższym zmianom cena Acera spadła do raptem 6098 zł (z systemem Windows XP Home Edition) - to tylko 800 zł więcej od naszego Najlepszego zakupu w kategorii najtańszych notebooków, modelu HP Compaq nx9005, a wystarczy porównać wyniki testów, żeby zrozumieć, jak niewielka to nadwyżka w stosunku do wzrostu wydajności. W przeciwieństwie do TM291LCi, Amilo V2000 jest zupełnie nową propozycją firmy Fujitsu-Siemens. Jednak mimo bardzo podobnej do Acera konfiguracji sprzętowej kosztuje już 6777 zł. To duża różnica, zważywszy, że otrzymujesz tylko o 10 GB większy dysk, combo z szybszym zapisem RW, czytnik kart pamięci SD/MMC/MS i Windows XP Professional. Masz natomiast starszą wersję modułu WiFi pracującą tylko w standardzie 802.11b. Obu komputerom towarzyszy zestaw oprogramowania, obejmujący narzędzia do nagrywania płyt CD, antywirus oraz odtwarzacz DVD. Nie zapomniano też o polskiej drukowanej dokumentacji, choć w Fujitsu jest to tylko instrukcja szybkiego startu (pełny podręcznik użytkownika zawarto na płycie CD).

List z pola boju

Fujitsu-Siemens Amilo V2000

Fujitsu-Siemens Amilo V2000

Rezultat bezpośredniej walki na polu programu PCMark04 okazał się remisowy, ponieważ oba laptopy uzyskały zbliżone wyniki ogólnej wydajności systemu. Różnice wystąpiły tylko w testach pamięci i twardego dysku: moduły DDR333 zapewniły Acerowi wyższą wydajność niż układy DDR266 rywala, podczas gdy większy dysk Amilo był jednocześnie wyraźnie szybszy niż mniejszy brat z TM291LCi (oba napędy pochodzą od Toshiby).

Sytuacja pozostała nierozstrzygnięta po rundzie z udziałem Sandry 2004, a później 3DMark2001 SE, jako że Acer i Fujitsu miały niemal identyczne wyniki. Dopiero w najcięższej konkurencji MobileMark2002 ujawniły się słabe strony jednego z zawodników.

Zwycięzcą jest Acer, który o 10 procent szybciej wykonywał zadania powierzone przez MobileMark 2002, a na dodatek starczyło mu sił na znacznie dłuższe działanie - przy dużym obciążeniu aplikacjami pracował 23 minuty dłużej od Amilo, a dystans ten zwiększył aż do godziny w sytuacji niewielkiego stresu. Tym samym za wydajność zebrał 8,2 punktu, a dzięki ocenie końcowej 5,9 zajął drugie miejsce w rankingu notebooków średniej klasy, tuż za swym starszym bratem.

Tymczasem konkurent musiał się zadowolić jedynie 7,1 punktu i z notą końcową 5,0 znalazł się dopiero na 10. miejscu zestawienia. Teraz możesz wrócić do testu najtańszych laptopów i porównać wyniki benchmarków.

Jeśli zastanawiałeś się nad którymś z modeli za 5000 zł, takim jak Asus A2400L czy HP Compaq nx9005, przemyśl sprawę ponownie.

Może się bowiem okazać, że inwestycja kolejnego tysiąca wcale nie będzie rozrzutnością, lecz rozsądnym wyborem, dzięki któremu zostaniesz właścicielem naprawdę mobilnego sprzętu.

Acer TravelMate 291LCi

Informacje Acer, tel. (22) 6062591

http://www.acer.pl

Cena 6098 zł

Fujitsu-Siemens Amilo V2000

Informacje Fujitsu-Siemens, tel. (22) 5774700

http://www.fujitsu-siemens.com.pl

Cena 6777 zł


Zobacz również