Championship Manager 4

Po chwilowej dominacji Total Club Manager, stary władca wraca na tron.

Po chwilowej dominacji Total Club Manager, stary władca wraca na tron.

Premiera Championship Managera 4 była odwlekana bardzo długo. Pesymiści zaczęli przewidywać powtórkę z Duke Nukem Forever. Na szczęście ludzie ze Sports Interactive nie zawiedli oczekiwań maniaków piłki nożnej i niedawno ukazała się kolejna część, tym razem opatrzona numerem 4. Program gry został rzekomo opracowany na nowo. Jest więc w nim trochę zmian i to nie tylko kosmetycznych. Mimo to ulepszeń pojawiło się tak dużo, że nowy numerek przy tytule jest w pełni uzasadniony.

To nie jest mecz towarzyski

Ekran wiadomości. Szkoda, że to nie rzeczywistość.

Ekran wiadomości. Szkoda, że to nie rzeczywistość.

Gry z serii CM znane są głównie ze złożoności. Grafika występuje w ilościach śladowych, dźwięku prawie w ogóle brak, a całość przypomina bardziej arkusz kalkulacyjny niż grę. Jednak seria zdobyła sobie rzesze wiernych fanów. Reszta graczy dziwiła się, jak można grać w coś takiego i do tego nazywać grą. No cóż, czwarta część rewolucyjna nie jest i nie wydaje się, aby przyciągnęła graczy, którzy nie są fanatykami piłki nożnej. Jednak miłośnicy serii będą zachwyceni.

1:0 do przerwy

W CM4 wcielasz się w menedżera klubu piłkarskiego. Taka posada wymaga dużego poczucia odpowiedzialności, końskiego zdrowia i anielskiej cierpliwości. Twoje zadania to wszystko, co jest związane z działalnością klubu. Możliwości i pracy masz o wiele więcej niż na stanowisku trenera selekcjonera. Zajmujesz się wszystkim, poczynając od treningu piłkarzy, sprzedaży i kupna zawodników, aż do kontaktowania się z mediami, kłótni z zarządem klubu i użerania się z agentami twoich podopiecznych.

Tabele i zestawienia są teraz znacznie bardziej czytelne.

Tabele i zestawienia są teraz znacznie bardziej czytelne.

Dyrygując klubem, niestety nie będziesz mógł się czuć jak monarcha absolutny. Twoim decyzjom przygląda się bacznie zarząd, media, fanklub, a i zawodnicy potrafią być marudni. Kupno niepotrzebnego piłkarza lub jawne przepłacanie może zostać zablokowane przez prezesa klubu. Słabe wyniki powtarzające się przez dłuższy czas często powodują, że zostajesz zwolniony z pracy. W takich przypadkach albo znajdziesz sobie szybko nową posadę, albo... rozgrywka potoczy się bez twojego udziału. W tę grę można bowiem grać, nie grając. Po prostu komputer sam wszystko przelicza, a ty śledzisz tylko rezultaty rozgrywek. W CM4 uwzględniono najnowsze zmiany w składach i zasadach, nie będziesz więc musiał swoim ulubionym polskim klubem grać ligi w grupach. Ten mało sensowny eksperyment PZPN doprowadził do tego, że kluby z jednego miasta i z tej samej ligi potrafiły nie spotkać się na murawie przez cały sezon.

Do twoich najważniejszych obowiązków należy prowadzenie drużyny. Po pierwsze, ustalasz sposób treningów i wyznaczasz, który trener czym się zajmuje. Możliwa jest konfiguracja treningu dla indywidualnego piłkarza, a nawet zmiana jego dotychczasowej pozycji. Decydujesz, gdzie posyłasz klubowych skautów. Po wypatrzeniu przydatnego futbolisty kupujesz tego zawodnika. Zbędnych graczy wystawiasz na listę transferową albo po prostu zwalniasz z pracy. Przydatnych, ale nie mieszczących się w pierwszej drużynie wypożyczasz innym klubom. Lepiej żeby otrzaskali się z rozgrywką, niż grzali niepotrzebnie ławę. Podpisujesz też kontrakty z zawodnikami i dbasz o ich dobre samopoczucie. Prowadzisz swoją drużynę podczas meczu, a nade wszystko starasz się osiągnąć cele wyznaczone przez zarząd klubu.

Piłkarski poker

Ekran treningu. Strzałki wskazują postępy twoich podopiecznych.

Ekran treningu. Strzałki wskazują postępy twoich podopiecznych.

Najbardziej emocjonującą częścią gry jest oczywiście mecz. Jeszcze przed wejściem na boisko ustalasz skład, taktykę i kilka innych opcji gry drużyny. W trakcie spotkania możesz zmieniać zawodników i wydawać polecenia zespołowi oraz poszczególnym graczom. Także ustalenie taktyki obronnej na odprawie nie oznacza, że twoja drużyna w pewnej chwili nie zamknie przeciwnika na jego połowie. Sytuacja zmienia się tak jak podczas prawdziwych zawodów, a twoim zadaniem jest przechytrzyć trenera oponentów. A adwersarzem może być zarówno komputer, jak i żywy "trener w kapciach". Ten drugi jest oczywiście przebieglejszy. W trakcie meczu możesz skorzystać z różnych sposobów oglądania spotkania. Podstawowym jest komentarz pisemny. Dodatkowo da się ustawić statystyki meczu oraz notowania zawodników obu drużyn lub tylko jednej z nich. Jeżeli grasz mecz ligowy, możesz również obejrzeć tabelę ligową "w locie". Rozwiązanie przydatne szczególnie pod koniec sezonu, kiedy każdy punkt jest na wagę złota. Absolutną i największą nowością w grze jest opcja podglądu meczu - włączenie widoku murawy przedstawionej za pomocą prostej, dwuwymiarowej grafiki.


Zobacz również