Corel Painter 8

Painter to narzędzie, którego nie trzeba przedstawiać grafikowi specjalizującemu się w tworzeniu grafiki dwuwymiarowej. Unikalna do dziś technologia Natural-Media stanowi o klasie programu, który do tej pory nie został zdetronizowany. Kolejne wersje występowały pod różnymi sztandarami - najpierw był to Fractal Design, następnie MetaCreations.

Painter to narzędzie, którego nie trzeba przedstawiać grafikowi specjalizującemu się w tworzeniu grafiki dwuwymiarowej. Unikalna do dziś technologia Natural-Media stanowi o klasie programu, który do tej pory nie został zdetronizowany. Kolejne wersje występowały pod różnymi sztandarami - najpierw był to Fractal Design, następnie MetaCreations.

Ósma już wersja programu jest sygnowana znakiem jednego z największych producentów oprogramowania do grafiki - kanadyjskiego Corela. Zastanówmy się, czy trafienie pod skrzydła giganta wpłynęło korzystnie na rozwój tej doskonałej aplikacji.

Już od samego początku Painter w zaskakująco wierny sposób potrafił naśladować naturalne techniki graficzne. Po raz pierwszy użytkownik miał do wyboru szeroki wachlarz komputerowo symulowanych pędzli, kredek, ołówków czy aerografów. To nie zmieniło się do dziś. Cóż więc nowego przynosi nam wersja ósma?

Po pierwsze, rzuca się w oczy interfejs użytkownika mocno zmieniony w stosunku do starszych wersji.

Natychmiast daje się zauważyć podobieństwo do innej aplikacji, ale zabawmy się w zgadywankę. Pojawiła się belka górna, w której znajdziemy podstawowe parametry wybranego narzędzia, przykładowo dla pędzla będą to rozmiar, nasycenie barwy czy przezroczystość. Znamy? Jasne! W ustawieniach predefiniowanych po lewej stronie obszaru roboczego zagości pionowa paleta pływająca. Zawiera ona najważniejsze narzędzia programu, takie jak pędzel, narzędzia selekcji, kształty tworzone za pomocą krzywych Béziere'a, wypełnienie i jego kolor czy narzędzie zoom. Prawą stronę ekranu zajmują palety koloru, kanały i warstwy.

Nowa organizacja palet narzędziowych.

Nowa organizacja palet narzędziowych.

W przypadku dwóch ostatnich wprowadzono miniaturowe podglądy widoczne w palecie. A kiedy naciśniemy klawisz tabulacji, wszystkie te narzędzia w sposób automatyczny znikną, pozostawiając więcej miejsca na machanie pędzlem. Koniec zagadek. Adobe Photoshop! Dobrze to, czy źle? Przyznam, że lubiłem interfejs starego Paintera, niemniej należy powiedzieć, że taka tendencja ma sens. Po pierwsze, Photoshop ustanowił standard, jeżeli chodzi o sposób pracy z aplikacją do grafiki dwuwymiarowej i na razie niczego lepszego nie wymyślono. Po drugie, pomimo całej sympatii dla starego Paintera ilość palet narzędziowych może irytować. Logiczne i przejrzyste zgrupowanie narzędzi wyszło aplikacji na korzyść, zwiększając komfort pracy.

Podobieństwo do Photoshopa nie kończy się jednak na zmianach w interfejsie. Painter w wersji 8. potrafi wczytać plik Photoshopa z warstwami (nawet pogrupowanymi), maskami warstw oraz kanałami. To naprawdę ogromna zaleta - kompatybilność na takim poziomie z najpotężniejszym programem do obróbki grafiki 2D otwiera nowe, wręcz nieograniczone możliwości. Upodobniła się do photoshopowej praca z warstwami - większość operacji można intuicyjnie wykonać z poziomu palety narzędziowej. Według mnie, to zaleta, nigdy nie przepadałem za pracą na warstwach w starym Painterze.

We wspomnianej wcześniej górnej belce narzędziowej znajdziemy, pod postacią rozwijalnego menu wszystkie pędzle wcześniej umieszczone w oddzielnym pasku. To kolejny plus, bowiem w przypadku tak rozbudowanej aplikacji niebagatelne znaczenie ma pozostawienie grafikowi jak najwięcej miejsca na nieskrępowaną pracę. Warto wspomnieć o kompatybilności nowego Painetra z poprzednimi wersjami programu. Tak rygorystyczne podejście zapewni bezbolesną przesiadkę na wersję najnowszą.

Przyjrzyjmy się jeszcze niektórym nowościom w programie Corela, a zapewniam, że nie jest ich mało. Pojawia się kilka nowych warstw dynamicznych, które pozwalają modyfikować grafikę bez naruszania informacji o obrazie. Na podobieństwo Photoshopa zostały one zintegrowane ze zwykłymi warstwami, do warstw dynamicznych trafiły też znane wcześniej Liquid metal czy Glass Distortion, stając się tym samym co Adjustment layers w programie Adobe. Dzięki nowej palecie Mixer możemy interaktywnie mieszać kolory, uzyskując pomiędzy nimi subtelne przejścia tonalne. Wpisywany tekst jest zachowywany w oddzielnej, edytowalnej warstwie. Producent twierdzi, że nowy Painter dostał "zastrzyk" ponad 400 nowych rodzajów pędzli. Ze zrozumiałych względów nie sprawdziłem wszystkich, niemniej ulubiony przez wielu grafików tryb Impasto wzbogacono w ponad 10 nowych narzędzi, samych zaś ołówków jest czterokrotnie więcej niż w starszych wersjach programu.

Szczery zachwyt? Niewątpliwie! Niemniej wypadałoby znaleźć choć jeden minus programu. W testowanej przeze mnie wersji demo nie działał praktycznie żaden skrót klawiaturowy. To bardzo poważny problem i mam nadzieję, że w finalnej wersji zostanie on usunięty. Jeżeli tak, to z czystym sumieniem mogę rekomendować program jako krok naprzód w kategorii tworzenia cyfrowej grafiki.

Produkt: Corel Painter 8.0

Producent: Corel, http://www.corel.com

Cena: ok. 300 USD + VAT

Konkurenci: Expression

Dystrybutor: Corel, http://www.corel.com.pl

Kontakt: http://www.corel.com.pl

Za:

Uporządkowany interfejs, kompatybilność z Photoshopem.

Przeciw:

Nie działające skróty klawiaturowe (w wersji testowanej).


Zobacz również