Creative Inspire 5500

Niedrogi zestaw głośnikowy 5.1, z wbudowanymi dekoderami.

Niedrogi zestaw głośnikowy 5.1, z wbudowanymi dekoderami.

Zestawy głośnikowe Creative Labs serii Inspire są zbliżone wyglądem. Na ich tle model 5500 nie odbiega od normy. Składa się z pięciu identycznych, niewielkich, czarnych kolumienek satelitarnych wyposażonych w szerokopasmowe przetworniki.

Dopiero dużo droższe wersje serii SoundWorks są konstrukcjami dwudrożnymi z wydzielonymi głośnikami wysoko- i średniotonowymi. 5500-ki mają także obowiązkowe wyposażenie zestawu kinowego, czyli subwoofer. Ten nie szokuje dużymi rozmiarami, lecz w zupełności powinien wystarczyć do wytworzenia odpowiedniej dawki basów w niewielkim, a nawet średniej wielkości pomieszczeniu. Najciekawszym elementem opisywanego systemu jest skrzyneczka kryjąca w sobie dekodery Dolby Digital 5.1 oraz Dolby Pro Logic (niestety w wersji I). Do wejść cyfrowych koncentrycznego bądź optycznego należy doprowadzić sygnał z karty dźwiękowej lub stacjonarnego odtwarzacza DVD.

Niewielki, lecz bardzo ergonomiczny i przyjemny w obsłudze. Można za jego pomocą kontrolować wszystkie ustawienia kolumn.

Niewielki, lecz bardzo ergonomiczny i przyjemny w obsłudze. Można za jego pomocą kontrolować wszystkie ustawienia kolumn.

W przypadku korzystania z komputera ścieżki zdekodowane przez kartę dźwiękową mogą być również przesyłane do jednostki centralnej 5500 trzema przewodami analogowymi (2 kanały każdym z nich). Konfiguracja zestawu jest bardzo prosta. Możemy wysterować poziom głośności kolumny centralnej, tylnych oraz subwoofera. Jeśli chodzi o dodatkowe gadżety w postaci programów modyfikujących scenę dźwiękową, to nie ma ich wcale. Można ustawić wyłącznie tryby odsłuchu stereo, wielokanałowy Dolby Digital 5.1 lub analogowy DPL. Zainstalowane wzmacniacze dostarczają do satelitek po 6 W mocy, a do subwoofera 18 W. Dźwięk zestawu, zważywszy na całkiem atrakcyjną cenę, mile zaskakuje.

Brzmienie jest obszerne, przestrzenne, scena dźwiękowa spójna i efektowna. Satelitom brakuje jednak wysokich częstotliwości, co jest spowodowane zastosowaniem nie najlepszego przetwornika szerokopasmowego. Subwoofer gra mocnym, wyższym basem. W nagraniach muzycznych basu należy sporo ująć (zmniejszając wysterowanie subwoofera), bo inaczej zacznie dominować nad całością brzmienia. W filmach z kolei jest go w sam raz, co niestety zmusza użytkownika do ciągłych zmian w konfiguracji systemu. Podsumowując, należy pochwalić model 5500 za pełne, atrakcyjne brzmienie. Cena również przystępna.

Informacje

Typ Zestaw głośnikowy 5.1

Cena 820 zł

Dystrybutor Creative Labs, http://www.creative.pl

Funkcje dekodowanie DD 5.1 i DPL

Złącza analogowe do podłączenia komputerowego typu 5.1, wejścia cyfrowe optyczne, elektryczne, liniowe


Zobacz również