Cyfrowe aparaty

Cyfrowe aparaty fotograficzne to jedna z najbardziej gorących rzeczy na rynku. Ale gdy dostępne są setki modeli, wybór najbardziej odpowiedniego przestaje być prosty.

Cyfrowe aparaty fotograficzne to jedna z najbardziej gorących rzeczy na rynku. Ale gdy dostępne są setki modeli, wybór najbardziej odpowiedniego przestaje być prosty.

Aby choć trochę go uprościć, postanowiliśmy sporządzić listę najlepszych aparatów cyfrowych w cenie do 1500 dolarów. To dużo, ale znajdziecie też na niej przynajmniej kilka świetnych okazji poniżej 500 dolarów. O pomoc w zbudowaniu tego zestawienia poprosiliśmy Jeffa Kellera, który prowadzi stronę webową Digital Camera Resource Page ( http://www.dcresource.com ).

Mniej pikseli, niższe ceny

Nie wszyscy potrzebują aparatów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Modele 2- czy 3-megapikselowe są z reguły tańsze niż te o wyższej rozdzielczości, a świetnie spisują się w wielu zastosowaniach.

Różnicę w cenie można wtedy przeznaczyć np. na zakup silnego obiektywu z zoomem lub nawet - jeśli lubisz być w samym środku akcji - teleobiektywu.

Jeśli potrzebujesz aparatu, który można wszędzie zabrać, wkładając go choćby do kieszeni, warto zastanowić się nad Canonem PowerShot S230 Digital Elph. Ten malutki aparacik w metalowej obudowie bardzo szybko reaguje i zapisuje zdjęcia o bardzo wysokiej jakości. Autofocus, czyli system automatycznego nastawiania ostrości, wyposażony jest we własne źródło światła. To niespotykane rozwiązanie w tak małych modelach - znacznie lepiej można sterować ostrością w kiepskich warunkach oświetleniowych. S230 nie może się za to skutecznie uporać z problemem czerwonych oczu na zdjęciach oświetlanych lampą błyskową (co jest, niestety, normalne w tej klasie sprzętu) i dysponuje tylko 2-krotnym zoomem, ale w sumie stanowi doskonały wybór.

Fuji FinePix F401 to od strony technicznej aparat o rozdzielczości 2,1 megapiksela, ale dzięki zastosowaniu sensora SuperCCD rejestruje zdjęcia interpolowane do wielkości 4 magapikseli. Oczywiście, nie są to obrazki równie dobre, jak z "prawdziwych" aparatów 4-megapikselowych, ale te nie są tak lekkie i wygodne, zwłaszcza w podróży.

Mniejsza rozdzielczość, dłuższy obiektyw

Macworld poleca najlepsze aparaty cyfrowe

Macworld poleca najlepsze aparaty cyfrowe

Jeśli myślisz o aparacie cyfrowym z długim obiektywem, ale nie masz fortuny do wydania, przyjrzyj się tym trzem modelom: Fuji FinePix 3800, Hewlett-Packard Photosmart 850, Olympus C-730 Ultra Zoom. Przed decyzją przemyśl kwestię ewentualnej późniejszej odsprzedaży sprzętu - zawsze jest to trudniejsze w przypadku długiego, a więc mniej uniwersalnego obiektywu. Dodatkowo wizjer elektroniczny (EVF - electronic viewfinder) zazwyczaj nie może równać się z optycznym pod względem czystości, a zdjęcia mają słabszą jakość niż te wykonane aparatem z krótkim zoomem. Na krawędziach zdjęcia często mogą pojawiać się fioletowe przebarwienia, choć przy druku odbitek o standardowych wielkościach (10 x 15 czy 13 x 18 cm) nie powinny one stanowić problemu.

FinePix 3800 z 6-krotnym zoomem może pochwalić się zdjęciami niezłej jakości, ale ma problemy w słabszym oświetleniu, co wynika z braku podświetlenia autofocusa i zastosowania wizjera EVF, który w ciemności nie spełnia swojego zadania. Photosmart 850 z 8-krotnym zoomem, oświetleniem autofocusa i wyższą rozdzielczością oferuje najwięcej z tych trzech modeli. Lepiej niż w FinePixie pracuje tu elektroniczny celownik: zastosowano w nim wzmacnianie obrazu, gdy zewnętrzne oświetlenie jest za słabe. Jakość zdjęć należy określić jako bardzo dobrą, choć na krawędziach wielu obiektów mogliśmy dostrzec pojawianie się zębów. C-730 Ultra Zoom ma 10-krotny zoom i świetnie się z nim pracuje. Jakość obrazu jest dobra, ale jak za tę cenę zdjęcia mają trochę za dużo szumów.

Wyższa rozdzielczość, wyższa cena

Aparaty o rozdzielczości 4 czy 5 megapikseli to już większy wydatek, choć w zamian sporo dostajesz. W tej klasie możesz spodziewać się zarówno lepszej jakości zdjęć, jak i lepszego obiektywu. W praktyce oznacza to możliwość wykonania ze zdjęć większych wydruków. Ograniczenia aparatów o niższej rozdzielczości są wyraźnie widoczne, jeśli będziesz chciał uzyskać wydruk większy niż 13 x 18 cm. Modele o rozdzielczości 4 czy 5 megapikseli pozwolą uzyskać wydruki o rozmiarach 28 x 43 cm, a w niektórych przypadkach jeszcze większe.

Także ta wysoka klasa oferuje wiele różnych odmian sprzętu. Możesz tu znaleźć i aparaty o obsłudze tak prostej, jak w idiotenkamera, i urządzenia z teleobiektywami. Sporo modeli oferuje tu funkcje, jakich potrzebują doświadczeni fotografowie.


Zobacz również