Cyfrowy profesjonalista

W cieniu Nero Burning ROM, popularnego oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD, powstał bardzo ciekawy pakiet narzędzi dla entuzjastów obróbki obrazu i dźwięku o nazwie Nero Digital Pro.

W cieniu Nero Burning ROM, popularnego oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD, powstał bardzo ciekawy pakiet narzędzi dla entuzjastów obróbki obrazu i dźwięku o nazwie Nero Digital Pro.

Informacje Nero, http://www.nero.com Cena 29,99 EUR

O formacie Nero Digital było już w swoim czasie głośno. Ten autorski system kompresji obrazu i dźwięku oparty na standardach MPEG-4 Video ISO 14496-2/H.264 (obraz) oraz MPEG-4 Audio High Efficiency AAC (dźwięk) ma być w założeniu alternatywą dla powszechnie używanych kodeków DivX oraz XviD. Pakiet ten umożliwia tworzenie, odczytywanie i udostępnianie materiałów w formacie Nero Digital. W jego skład wchodzą następujące aplikacje: Nero Recode 2 (konwerter płyt DVD-Video z możliwością wyboru rozdziałów, ścieżki dźwiękowej, napisów, jakości, dostosowywania do pojemności nośnika), NeroShowTime 2 (odtwarzacz multimedialny z obsługą nośników DVD-Video, VCD, SVCD, odczytujący napisy oraz dźwięk wielokanałowy), Nero MediaHome (moduł do udostępniania filmów, muzyki i zdjęć w sieci lokalnej), NeroVision Express 3 (narzędzie do zapisywania płyt CD, DVD, tworzenia filmów, przechwytywania obrazu), Nero PhotoSnap Viewer (przeglądarka plików graficznych) oraz Nero PhotoSnap (edytor do zdjęć). Listę programów zawartych w Nero Digital Pro zamyka Nero CoverDesigner (projektant okładek do płyt CD i DVD).

Przekodować i upakować

Dzięki Nero Recode 2 możesz szybko przerobić swoją kolekcję filmów DVD i skonwertować ją na format Nero Digital.

Dzięki Nero Recode 2 możesz szybko przerobić swoją kolekcję filmów DVD i skonwertować ją na format Nero Digital.

Jednym z głównych trzonów pakietu jest Nero Recode 2. To właśnie dzięki temu programowi możesz skonwertować film z płyty DVD i umieścić go na krążku CD w formacie Nero Digital, przekodować film z dwuwarstwowego nośnika DVD (DVD-9) na jednowarstwowy (DVD-5), a także utworzyć kompilację z kilku płyt DVD, wybierając z nich poszczególne fragmenty. W każdym z powyższych przypadków masz pełną kontrolę nad tym, co ostatecznie znajdzie się na płycie CD lub DVD. Możesz selekcjonować poszczególne rozdziały (przycisk Rozdziały), napisy, ścieżkę dźwiękową i pozbywać się zbędnych dodatków. Końcowa jakość jest uzależniona od pojemności wybranego nośnika: mini-CD (21 minut), płyta CD (74 lub 80 minut), 2 lub 3 płyty CD (po 80 minut każda), mini-DVD (1,4 GB) oraz DVD-5 (4,7 GB). Informację o całkowitym rozmiarze przekodowanego filmu znajdziesz w prawym dolnym rogu okna Nero Recode 2. Wskaże ci go również kolorowy suwak zapełnienia nośnika, który już zapewne znasz z Nero Burning ROM. Przycisk Start |Koniec pozwoli ci ustalić moment, od którego rozpocznie się film, a także na którym się zakończy (przypuśćmy, że chcesz się pozbyć napisów końcowych). Parametry rozdzielczości obrazu wyregulujesz przyciskiem Wideo. Program zapisze plik w formacie Nero Digital na twardym dysku lub przeniesie go automatycznie na nośnik CD.

Obejrzeć i udostępnić

Nero MediaHome uczyni z twojego komputera domowe centrum rozrywki. Musisz je jednak uprzednio dobrze skonfigurować.

Nero MediaHome uczyni z twojego komputera domowe centrum rozrywki. Musisz je jednak uprzednio dobrze skonfigurować.

Odtwarzacz multimedialny Nero ShowTime 2 znajdujący się w pakiecie Nero Digital Pro obsługuje pliki AVI, WMV, ASF, MOV, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264/AVC, MP3, WMA oraz WAV, a także odczytuje dane z nośników DVD-Video, VCD i SVCD. Bez problemu rozpozna rozdziały na płycie, wersję napisów i wielokanałowy dźwięk w plikach formatu Nero Digital. Za jego pomocą możesz regulować różne parametry obrazu (jasność, kontrast, saturację), cyfrowo powiększać wybrany fragment obrazu, a także tworzyć zrzuty ekranu z oglądanego właśnie filmu. Nero ShowTime 2 znakomicie odbiera muzykę i filmy poprzez sieć lokalną z innego komputera, na którym zostanie aktywowany moduł Nero MediaHome.

Wszystkich entuzjastów udostępniania cyfrowych mediów w domowym zaciszu ucieszy zapewne moduł Nero MediaHome. Dzięki niemu możesz udostępniać muzykę, filmy oraz zdjęcia innym komputerom i kompatybilnym urządzeniom zgodnym ze standardem UPnP (ang. Universal Plug and Play) za pośrednictwem sieci lokalnej. Co ciekawe, narzędzie potrafi automatycznie konwertować (karta Transkodowanie) przesyłane pliki na format zgodny z urządzeniem znajdującym się po drugiej stronie. Swoją przygodę z Nero MediaHome rozpoczynasz na karcie Udostępnione katalogi od wskazania zasobów (podania katalogów z plikami audio, wideo i zdjęciami) i określenia charakteru udostępnianych mediów (muzyka, wideo, zdjęcia). Ważna jest również karta Sieć, na której ustalasz nazwę sieciową komputera udostępniającego media, port, przez który będzie następowało połączenie, a także interfejs sieciowy.

W Nero MediaHome oferowane są dodatkowe usługi sieciowe. Aby z nich skorzystać, musisz mieć aktywne połączenie internetowe. Pierwsza z nich to Nero Premium Web Services, która oferuje dostęp do internetowych rozgłośni radiowych, zwiastunów filmów, a także nowej muzyki. Zadaniem drugiej, Proxy dla treści internetowych, jest funkcjonowanie jako serwer proxy, który wspomaga odtwarzanie cyfrowych mediów znajdujących się poza siecią lokalną. Jeśli chcesz włączyć obie usługi, przejdź do karty Usługi sieciowe. Nero MediaHome potrafi odczytywać z udostępnianych plików metadane dotyczące przykładowo wykonawcy, nazwy utworu, jakości, czasu trwania, głębi koloru czy jakości obrazu w wypadku plików wideo. Metadane odczytywane są z plików JPEG, PNG, BMP, GIF, TIFF, Nero Digital, AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WAV, WMA, WMV oraz ASF.

Wizja autora

NeroVision Express 3 to idealne narzędzie do uwiecznienia wakacyjnych wojaży na płytach CD lub DVD.

NeroVision Express 3 to idealne narzędzie do uwiecznienia wakacyjnych wojaży na płytach CD lub DVD.

W pakiecie znajdziesz jeszcze jedno potężne narzędzie, NeroVision Express 3, przeznaczone do tworzenia autorskich kompilacji CD i DVD. Dzięki niemu zapiszesz materiał na krążku DVD w formacie DVD-Video, na nośnikach CD (VCD, SVCD, mini-DVD), przechwycisz wideo z podłączonej kamery i przeniesiesz go bezpośrednio na płytę DVD, przygotujesz własny film z użyciem już istniejących plików wideo, muzyki i dostępnych efektów specjalnych, pokaz slajdów na DVD (DVD-Video) lub CD (VCD, SVCD, mini-DVD), przechwycisz wideo z kamery bezpośrednio na twardy dysk (z możliwością wyboru kompresji), a także zapiszesz plik obrazu NRG, CUE lub ISO na nośniku. Prawie każda z funkcji udostępnia wygodny kreator projektu, który pomoże ci zapanować nad procesem tworzenia multimedialnej zawartości dysków CD i DVD. Dość ciekawie prezentuje się moduł samodzielnego tworzenia filmu (przycisk Utwórz film). Użytkownikom, którzy mieli już wcześniej do czynienia z edycją wideo, interfejs wyda się znajomy. Po lewej stronie umieszczono okno podglądu, a tuż obok listę uprzednio zaimportowanych do danego projektu plików, dostępnych efektów przenikania, napisów oraz filtrów koloru. Dolną część ekranu zajmuje Linia czasu, na której rozmieszczasz wszystkie składniki filmu: poszczególne klipy wideo, ścieżkę dźwiękową, warstwę tekstową oraz efekty. Możesz też skorzystać z uproszczonego widoku Storyboard, w którym wszystkie te elementy prezentowane są za pomocą odpowiednich symboli.

Gotowy film możesz następnie eksportować do pliku, korzystając z jednego z siedmiu szablonów: DVD, SVCD, VCD, Własny (samodzielnie ustalasz parametry), DV (eksport do pliku DV lub kamery DV), E-mail oraz Nero Digital. Każdy szablon umożliwia dostosowanie parametrów (przycisk Konfiguruj). Proces tworzenia pokazu slajdów przebiega bardzo podobnie. Do projektu dodajesz zdjęcia, pomiędzy nimi dodatkowe efekty przenikania, a w podkładzie muzykę. Gotową prezentację zapisujesz na nośniku CD lub DVD.

Nieskażony obraz

Pożyteczny zestaw narzędzi i filtrów do obróbki zdjęć w edytorze Nero PhotoSnap.

Pożyteczny zestaw narzędzi i filtrów do obróbki zdjęć w edytorze Nero PhotoSnap.

Bogatą ofertę programów w pakiecie Nero Digital Pro uzupełnia prosty edytor zdjęć, Nero PhotoSnap, który zaoferuje ci zestaw narzędzi do szybkiej korekcji fotografii. Znajdziesz w nim blisko 30 funkcji, w tym między innymi tak podstawowe i niezbędne, jak usuwanie efektu czerwonych oczu, regulacja jasności, kontrastu, nasycenia koloru, kadrowanie, zmiana rozdzielczości, usuwanie artefaktów, wyostrzanie, obracanie, korekcja zniekształceń obiektywu, regulacja ekspozycji czy redukowanie szumów. Oprócz tego w Nero PhotoSnap umieszczono kilkanaście ciekawych filtrów (inwersja, odbicie w pionie i poziomie, wytłoczenie, postarzanie, solaryzacja, konwersja na skalę szarości). Przy każdym z narzędzi dostępna jest opcja podglądu efektu jego działania (Pokaż podgląd). Możesz zobaczyć w powiększeniu porównanie oryginalnego zdjęcia i pliku po korekcji. Zastosowanie modyfikacji nie oznacza ostatecznej zmiany parametrów zdjęcia - należy je jeszcze zapisać. Po dokonaniu poprawek zdjęcia możesz zapisać w formacie JPEG, Targa, GIF, BMP, TIFF, PCX lub PNG. Przeglądarka grafiki Nero PhotoSnap Viewer obsługuje następujące formaty plików: JPEG, Photo CD Image, Photoshop PSD, Amiga format, X11 Bitmap, GIF, BMP, TIF, PCX, Sun Raster Format oraz Targa. Nero PhotoSnap Viewer dostarczy również dodatkowych informacji o danym zdjęciu, ponieważ potrafi odczytywać z nich metadane EXIF (przycisk Informacja).

Dostępność

Nero Digital Pro dostępny jest na razie jedynie jako produkt do pobrania i zakupu w wersji elektronicznej bezpośrednio ze strony Nero AG. Jeśli korzystasz z pełnej wersji produktu Nero Reloaded 6 nie musisz instalować Nero Digital Pro. Wszystkie programy pakietu są dostępne w Nero Reloaded 6. Pamiętaj również o spełnieniu określonych wymagań systemowych, w tym między innymi o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni dyskowej na obrazy płyt DVD i pliki tymczasowe.


Zobacz również