Czas rozliczeń

Koniec roku to czas rozliczeń. Wspominamy i oceniamy to, co się wydarzyło. Podsumowujemy nasze działania i tradycyjnie już wybieramy produkty najlepsze z najlepszych. Zdradzamy nasze laboratoryjne plany na przyszły rok.

Koniec roku to czas rozliczeń. Wspominamy i oceniamy to, co się wydarzyło. Podsumowujemy nasze działania i tradycyjnie już wybieramy produkty najlepsze z najlepszych. Zdradzamy nasze laboratoryjne plany na przyszły rok.

Wybrać produkty najlepsze spośród setek przetestowanych urządzeń nie jest łatwo. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomagamy sobie w tym jak możemy, stale ulepszając redakcyjne laboratorium i przede wszystkim bezustannie czuwając nad aktualnością i sensownością ustalonych procedur testowych. Do redakcyjnych stanowisk testowych wciąż docierają nowe urządzenia, które w sposób istotny pozwalają nam na usprawnienie testowania i uzyskiwanie jednoznacznych wyników. Jako osoba odpowiedzialna za stronę sprzętową PC Worlda, w minionym roku miałem wyraźnie określony cel - sprawić, aby nasze procedury testowe były jak najbardziej "życiowe". Jak wiadomo, benchmarki syntetyczne to bardzo wygodne narzędzie. Najczęściej wystarczy wcisnąć przycisk Start, wybrać się na kawę i za kilka czy kilkadziesiąt minut uzyskać wynik - najczęściej wyrażony w punktach. Programy te mają symulować jak najlepiej realne zachowania użytkownika pracującego przy komputerze. Nie jest to jednak metoda doskonała, często nie uwzględnia zmian szybko zachodzących w sferze oprogramowania (np. nie bierze się pod uwagę aktualizacji aplikacji użytkowych, jak również nie wykorzystuje się wtyczek usprawniających działanie programu współpracującego z określonym sprzętem). Z tego powodu staraliśmy się w ciągu roku zmarginalizować wpływ benchmarków syntetycznych na nasze oceny. Cel został osiągnięty, choć nie rezygnujemy z nich całkowicie. Część jest powszechnie ceniona za wiarygodność i po prostu się sprawdza. Ich waga w naszych ocenach jest jednak stosunkowo niska. Nad benchmarki syntetyczne przedkładamy testy aplikacji, które przeprowadzamy w warunkach rzeczywistych. Testując procesory, karty graficzne, nagrywarki DVD czy każdy inny rodzaj sprzętu, układamy wzorce tak, aby były maksymalnie powtarzalne oraz realizowały funkcje wykonywane codziennie.

W ten sposób zmniejszamy możliwość nierzetelnej oceny (wiadomo, że producenci benchmarków syntetycznych są poddawani naciskom producentów sprzętu, którzy chcą, aby ich urządzenia wypadały w danym teście lepiej niż konkurencja) i zwiększamy przydatność naszych ocen dla czytelników. Wiemy, że pomaga im to wybrać produkt najlepiej sprawdzający się w typowych zastosowaniach biurowych czy rozrywkowych. W nadchodzącym roku zamierzamy podążać w obranym kierunku i choć kosztuje to nas coraz więcej pracy (testy rzeczywiste są dużo bardziej pracochłonne niż gotowe rozwiązania), uważamy, że warto. Chcemy, żeby nasz magazyn był nowoczesny, coraz bardziej multimedialny i dynamiczny. Kręcimy dla czytelników filmy, w których prezentujemy najciekawsze produkty i nowe sposoby testowania (jak choćby prezentowana w poprzednim wydaniu procedura testów systemów stabilizacji obrazu w aparatach cyfrowych) oraz screencasty, pokazujące funkcje nowego oprogramowania. Sądzimy, że zdjęcia to za mało. Filmów będzie coraz więcej i choć to jedynie dodatek do artykułów prezentowanych na papierowych stronach, mamy nadzieję, że staną się ciekawym uzupełnieniem treści. Jeśli masz swoje zdanie na wspomniany temat, a także chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat magazynu, zachęcamy do wyrażenia swojej opinii na łamach naszego wspólnego forum internetowego http://www.pcworld.pl/forum . Zachęcamy także do zapoznania się z przygotowanym przez nas wydaniem specjalnym PC World Przewodnik kupującego 2005 - jest to kompendium, w którym w ponad 40 kategoriach sprzętowych i programowych prezentujemy najciekawsze produkty dostępne w sklepach. Dla polujących na prezenty będzie to nieoceniona pomoc, dla wszystkich innych - poręczne kompendium, które bez żmudnego przeszukiwania roczników pozwoli na szybką selekcję najlepszych urządzeń w danych asortymentach.


Zobacz również