Czekając na HD

Przetestowaliśmy ciekawe projektory nowej generacji, nowe modele płaskich telewizorów, mocny amplituner 7.1, niedrogą nagrywarkę z twardym dyskiem oraz pierwszy tani odtwarzacz ze skalerem obrazu.

Przetestowaliśmy ciekawe projektory nowej generacji, nowe modele płaskich telewizorów, mocny amplituner 7.1, niedrogą nagrywarkę z twardym dyskiem oraz pierwszy tani odtwarzacz ze skalerem obrazu.

Zbliżają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Tym razem impreza ta oprócz zainteresowania z oczywistych sportowych względów znajdzie się w centrum uwagi Europejczyków także z innego powodu - po raz pierwszy będzie w całości transmitowana w standardzie HDTV. Dla widzów dysponujących tradycyjnymi odbiornikami telewizyjnymi nic to nie zmieni, ale dla tych, którzy zainwestowali w telewizory i projektory pozwalające na wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, będzie to okazja do zakupu specjalnego tunera telewizji satelitarnej, który pozwoli im oglądać mecze i filmy na zupełnie innym poziomie jakości.

Jest tylko jedno "ale" - polskie stacje telewizyje nie planują wprowadzenia w najbliższym czasie HDTV, więc pozostaje odbiór zagranicznych, niekodowanych stacji (więcej piszemy o tym na stronie 14). W bieżącym wydaniu testujemy sprzęt, który przyda się zarówno do wyświetlania obrazu HD, jak i doskonale sprawdzi się przy oglądaniu transmisji z meczów. 37-calowy telewizor LCD Acera to pierwszy odbiornik, jaki trafił do naszej redakcji, który wyświetla obraz w pełnej rozdzielczości HD, czyli 1920 x 1080 (1080p). Jest więc przygotowany do odtwarzania nagrań także z płyt Blu-ray oraz HD-DVD, które mają w ciągu najbliższych lat zastąpić format DVD. Z kolei sprawdzona przez nas plazma firmy NEC to urządzenie oferujące niższą rozdzielczość obrazu, lecz doskonale nadające się do oglądania zmagań piłkarzy w standardowej telewizji. Meczów podczas mistrzostw będzie kilkadziesiąt. Części z nich nie uda się obejrzeć na żywo, ale przecież można je nagrać - testowana przez nas w bierzącym wydaniu niedroga nagrywarka Manty wyposażona w 80-gigabajtowy dysk twardy pozwoli je zapisać także na płytach. W dodatku w dowolnym momencie będzie można mecz "zastopować" i po otwarciu kolejnej butelki orzeźwiających napojów wznowić rozgrywkę w przerwanym momencie - bo taką możliwość dają nowoczesne nagrywarki DVD/HDD. Oprócz tego publikujemy testy pierwszych na świecie, długo oczekiwanych projektorów nowej generacji. Zamiast tradycyjnych lamp wyposażono je w diody LED, które są energooszczędne, trwałe i pozwalają na budowę projektorów o zaskakujących, kieszonkowych wymiarach. Przetestowaliśmy także pierwszy tani odtwarzacz wyposażony w skaler obrazu - rozwiązanie do niedawna obecne w modelach z dużo wyższej półki cenowej.


Zobacz również