Denon AVR-3803

Linia nowych amplitunerów Denona doczekaŁa się ostatniego przedstawiciela - najwyższego modelu spośród produktów tzw. popularnych. Wyżej są już tylko ogromne ''piece'' przepeŁnione najnowszą elektroniką, które kosztują dziesiątki tysięcy zŁotych.

Linia nowych amplitunerów Denona doczekaŁa się ostatniego przedstawiciela - najwyższego modelu spośród produktów tzw. popularnych. Wyżej są już tylko ogromne 'piece' przepeŁnione najnowszą elektroniką, które kosztują dziesiątki tysięcy zŁotych.

Denon AVR-3803

Denon AVR-3803

AVR-3803 również do tanich nie należy, jednak jak na maszynę o tych możliwościach wydaje się, że cenę ma akceptowalną (oczywiście dla osób o odpowiednio zasobnym portfelu). Denon rozpoczął wymianę tegorocznej oferty od dolnej półki. Na początku trafił do oferty model 1603, potem 1803, a teraz 3803. W tym roku urządzenia Denona różnią się od siebie dużo bardziej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Nie są to drobne udoskonalenia, lecz każdy model stanowi produkt przeznaczony dla ściśle określonego odbiorcy. Trzeba też zauważyć, że nowe amplitunery Denona są jeszcze solidniej wykonane niż ich poprzednicy. Od modelu 1803 otrzymujemy metalowy przedni panel i dodatkowy kanał centralny tylny. AVR-3803 na pewno powinien trafić w ręce osoby obeznanej już co nieco z tajnikami kina domowego. Liczba opcji, jakie otrzymujemy w standardzie, jest bowiem tak przytłaczająca, że nowicjusz może się poczuć zagubiony i nie będzie potrafił nawet poprawnie dokonać ustawień początkowych. Co prawda dostrojenie wszelkich funkcji jest uproszczone dzięki menu ekranowemu, lecz już podłączenie kolumn i odnalezienie w dziesiątkach gniazd tych, których poszukujemy, wymaga od użytkownika odrobiny wprawy. Warto też przed noszeniem Denona poćwiczyć na siłowni, aby nie nabawić się bólu kręgosłupa. Metalowa obudowa z grubym płatem czołowym to jeszcze nie największy obciążnik konstrukcji. Kilogramy odczuwamy głównie z powodu ogromnego układu zasilania, który musi dostarczyć prąd do sześciu końcówek mocy oddających po 150 W na kanał.

Do amplitunera możemy podłączyć 8 kolumn. Dla niektórych jest to czyste szaleństwo, lecz ci, którzy dysponują dużym pomieszczeniem odsłuchowym, powinni skorzystać z opcji instalacji kina domowego w pełnej opcji. Scena dźwiękowa tworzona przez dwie kolumny przednie, dwie boczne, dwie tylne, subwoofer oraz kanał centralny, robi ogromne wrażenie swym rozmachem i spójnością. Jeśli nawet nie podłączysz z tyłu aż 4 kolumn, to zawsze dwa wolne kanały mogą się przydać do nagłośnienia drugiej strefy. Druga strefa oznacza, że jeśli chcesz, to możesz wykorzystać amplituner do dostarczenia sygnału audio i wideo do drugiego pomieszczenia i używania tego systemu do odtwarzania materiału audio-wideo z niezależnego źródła, przy jednoczesnym użytkowaniu systemu wielokanałowego.

Dane techniczne

Typ amplituner

Cena 6995 zł

Wymiary 43,4 x 17,1 x 41,6 cm

Dystrybutor Horn Distribution, http://www.horn.pl

Waga 16,5 kg

Funkcje DPL II, NEO:6, DD EX, DTS ES, DTS 96/24, kilkanaście trybów DSP, kompresja dynamiki, ustawianie częstotliwości odcięcia, programowalny pilot z makrami pozwalający na sterowanie urządzeniami innych marek, zaawansowany multiroom, przypisywanie złączy cyfrowych źródłom, wygaszanie wyświetlacza, konwersja sygnału wideo

Złącza 2 wejścia i 1 wyjście wideo komponent, gniazdko sieciowe (maksymalnie 100 W), 8-kanałowy pre-out, wejście na 8-kanałowy zewnętrzny dekoder, 10 wejść i 3 wyjścia liniowe audio oraz odpowiadające im złącza S-Video i kompozyt, 2 wyjścia cyfrowe audio (optyczne), 7 wejść cyfrowych audio (5 optycznych, 2 elektryczne), 12 V, remote control, room to room (wejście i wyjście używane z zewnętrznym kontrolerem)


Zobacz również