Denon DVD-1920

Jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku odtwarzacz ten, w swojej klasie cenowej, jest trudny do pobicia.

Jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku odtwarzacz ten, w swojej klasie cenowej, jest trudny do pobicia.

Nowy model odtwarzacza Denona DVD-1920 różni się zdecydowanie od testowanego przez nas wcześniej swojego poprzednika - DVD-1910 (KD 9/2005). Zmiany, jakie producent w nim wprowadził, nie ograniczają się do dodania kilku nowych funkcji. DVD-1920 to nowa konstrukcja stworzona od podstaw. Jedynie wygląd obu urządzeń jest bardzo zbliżony - obudowa odtwarzacza utrzymana jest bowiem w tej samej stylistyce. DVD-1920 oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. Przedni panel wykonany został z solidnego płata metalu. Umieszczono na nim czytelny wyświetlacz i jedynie kilka przycisków służących do sterowania podstawowymi funkcjami. Wśród nich znalazł się niezwykle ważny klawisz (niemający odpowiednika na pilocie zdalnego sterowania) uruchamiający cyfrowe łącze HDMI i pozwalający na ustawienie rozdzielczości obrazu na jego wyjściu. Dostępnych jest kilka trybów od 480p, aż po 1080i. Istotną cechą zastosowanego w modelu Denona łącza HDMI jest to, że zainstalowano je w wersji 1.1, tak więc nie będzie problemów z przesyłaniem nim także ścieżek dźwiękowych. Nowy odtwarzacz wyposażono w wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy wideo o parametrach 216 MHz/11 bit (dla sygnału pozbawionego przeplotu na wyjściu komponentowym). Ponadto dla wszystkich wyjść wideo dostępny jest 5-składnikowy korektor obrazu. Można więc regulować współczynnik gamma i inne typowe parametry sygnału wideo (jasność, kontrast itp.). Rozbudowano również sekcję audio - urządzenie może odtwarzać płyty DVD-Audio i SACD.

Pilot duży, lecz wygodny w obsłudze. Brakuje możliwości przełączania trybów rozdzielczości na łączu HDMI.

Pilot duży, lecz wygodny w obsłudze. Brakuje możliwości przełączania trybów rozdzielczości na łączu HDMI.

Do strojenia systemu audio służy zaawansowana sekcja konfiguracyjna, pozwalająca np. ustalić opóźnienia i poziom głośności każdego z kanałów czy częstotliwość odcięcia dla subwoofera. Nowością wprowadzoną w tym modelu jest obsługa plików DivX. W tej kwestii jednak urządzenie Denona zawodzi. Winne jest temu najprawdopodobniej niedopracowane oprogramowanie. Urządzenie nie tylko nie wyświetla napisów ekranowych zapisanych w plikach .txt, lecz co gorsza ma spore problemy z dźwiękiem. Jeśli plik DivX czy XviD zapisany jest ze ścieżką wielokanałową, to dźwięku nie usłyszymy w ogóle. Sygnał nie dociera ani na wyjście cyfrowe, ani na analogowe. To praktycznie dyskwalifikuje ten model w roli odtwarzacza DivX (chociaż z obsługą obrazu nie ma problemów). Szkoda, że nie dopracowano tej funkcji, bo w pozostałych urządzenie sprawdza się znakomicie. Oferuje wysokiej jakości obraz, który ma bardzo dobrą gradację ciemnych i jasnych barw, jest kontrastowy, a kolory ma naturalne. Zastosowany skaler działa bez zarzutu, nie wprowadza żadnych cyfrowych zniekształceń i poprawia szczegółowość obrazu. Najlepszej jakości sygnał wideo oferuje wyjście HDMI. Uzyskany tą drogą obraz jest nieco jaśniejszy niż przy korzystaniu z gniazd komponentowych, a spektrum barw obszerniejsze (przy wybraniu w menu HDMI trybu RGB z rozszerzoną paletą kolorów). Także brzmienie urządzenia zasługuje na słowa uznania. Odtwarzacz gra z dużą werwą, dźwięk jest zrównoważony z obszerną, lecz szybką podstawą basową, a górne tony nasycone są detalami. Podłączając ten model Denona do dobrego wzmacniacza kina domowego, otrzymamy bardzo przestrzenną i zwartą scenę dźwiękową z prawidłowo rozlokowanymi elementami.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD/DivX

Cena 1595 zł

Dystrybutor Horn Distribution http://www.horn.pl

Wymiary 43,4 x 7,5 x 31 cm

Waga 2,6 kg

Funkcje progresywne skanowanie w NTSC i PAL, zaawansowana regulacja parametrów obrazu, wirtualne pola dźwiękowe, skalowanie sygnału wideo na wyjściu HDMI, odtwarzanie DivX i XviD, SACD, DVD-Audio, MP3, WMA i JPEG

Złącza kompozyt, S-Video, Euroscart (z RGB), komponentowe, cyfrowe wyjście audio (optyczne i elektryczne), wyjście analogowe audio 5.1, wyjście stereo ECA, HDMI 1.1

Dlaczego

Bogate wyposażenie. Dobra sekcja audio i wideo. Wadliwa obsługa DivX-ów.

Potencjalni rywale

Panasonic DVD-S97 1599 zł

Odtwarzacz oferujący doskonałą jakość obrazu i dźwięku. Bogate wyposażenie, unikalne funkcje niespotykane w wielu urządzeniach z tego przedziału cenowego.

Philips DVP9000S/00 1299 zł

Bogato wyposażony odtwarzacz z wyjściem HDMI, zaawansowanym skalerem obrazu, obsługujący SACD.


Zobacz również