Dlaczego komunikatory?

Internet przez lata dorobił się wielu różnych programów do prowadzenia tekstowych pogawędek w czasie rzeczywistym. Pierwsza grupa to różnej maści klienty IRC-a oraz chat-roomy, a druga to instant messengery, zwane po polsku komunikatorami.

Internet przez lata dorobił się wielu różnych programów do prowadzenia tekstowych pogawędek w czasie rzeczywistym. Pierwsza grupa to różnej maści klienty IRC-a oraz chat-roomy, a druga to instant messengery, zwane po polsku komunikatorami.

Założenia ich twórców były proste: komunikacja pomiędzy użytkownikami miała się odbywać za pomocą listy kontaktów i krótkich wiadomości, a nie kanałów czy pokojów, jak w przypadku IRC-a i czatów. Plusy takiego rozwiązania to: stała lista znajomych, porządek w rozmowach (konwersujemy tylko z ludźmi, z którymi chcemy) i możliwość zostawiania rozmówcom wiadomości na serwerze (jeśli ktoś jest niedostępny, możemy wysłać mu wiadomość, którą adresat otrzyma po uruchomieniu komunikatora).

Jest kilka podstawowych protokołów używanych przez komunikatory oraz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt klientów z nich korzystających. Najpopularniejszy w skali światowej protokół to ICQ (fonetycznie brzmi tak samo jak angielskie wyrażenie I seek You - poszukuję cię) ze swoim podstawowym klientem Mirabilis ICQ, obecnie w wersji 2003. Inne standardy to AIM, czyli protokół America Online, oraz MSN Messenger Microsoftu. W Polsce najpopularniejsze są trzy komunikatory operujące na trzech różnych protokołach: Gadu-Gadu (korzysta z własnego protokołu o takiej samej nazwie), WP Kontakt (korzysta z GG oraz z protokołu Jabber, obsługując też ICQ) i Tlen (obsługuje GG, zmodyfikowaną wersję Jabbera i ICQ).

Miranda - co to jest?

Poza firmowymi klientami protokołów (np. Mirabilis ICQ do ICQ) jest cała masa różnych darmowych i sharewareŐowych programów umożliwiających komunikację z wykorzystaniem dostępnych protokołów. Najlepszy z nich, najbardziej rozbudowany i jednocześnie należący do kategorii Open Source to Miranda IM, która obecnie obsługuje domyślnie ICQ oraz AIM, a dzięki przeróżnym rozszerzeniom zwanym wtyczkami pozwala na korzystanie z Gadu-Gadu, Jabbera, Tlenu i innych protokołów.

Miranda z początku miała być jedynie alternatywnym klientem ICQ, ale dzięki modułowej budowie i sporej rzeszy entuzjastów piszących nowe wtyczki zamieniła się we wszechstronny i dopracowany kombajn.

Twórcami i jednocześnie pierwszymi zarządcami projektu Miranda IM byli FigBug (do wersji 0.1.0.0) i Cyreve (mniej więcej do wersji 0.2.0.0), teraz ster dzierżą Strickz, egodust i rainwater, odpowiadający za kod programu i podstawowe wtyczki, bez których prawidłowe działanie Mirandy nie byłoby możliwe. Swój udział w rozwoju aplikacji mają ludzie z całego świata: programiści, studenci i inni zapaleńcy, tworzący mniej lub bardziej udane rozszerzenia.

Wtyczki to malutkie biblioteki rozszerzające działanie programu o dodatkowe funkcje. I tak plik icq.dll umożliwia korzystanie z protokołu ICQ, changeinfo.dll pozwala edytować swoje dane w katalogu publicznym ICQ, a contacts.dll obsługuje listę kontaktów.

Mirandę instaluje się tylko raz, a potem można ją dowolnie przenosić między podkatalogami, dyskami i komputerami - jeżeli ma wszystkie cztery wymienione wcześniej elementy składowe, uruchomi się zawsze. Jest to bardzo wygodne, gdy korzysta się z Mirandy w różnych miejscach, na przykład w domu i w pracy.

Wtyczki

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych i najbardziej użytecznych wtyczek do Mirandy. Większość dostępna jest na głownej stonie http://miranda-im.org .

Dzięki Keyboard notify nie trzeba już wychodzić z gry czy przerywać oglądania filmu, żeby nerwowo sprawdzać, czy oczekiwana wiadomość wreszcie nadeszła. Gdy to nastąpi, wtyczka spowoduje mruganie wybranej diody na klawiaturze ([Num Lock], [Scroll Lock] lub [Caps Lock]).

Z niektórymi rozmówcami utrzymuje się na tyle bliskie kontakty, że warto pamiętać, kiedy mają urodziny. Wtyczka Icqbirthday informuje o jubilatach, których data urodzenia wpisana jest w danych o użytkowniku.

Wysyłanie wielu SMS-ów z telefonu komórkowego to duży koszt. Oczywiście można skorzystać z bramek umieszczonych na stronach WWW operatorów, jednak po zainstalowaniu wtyczki mSMS można wysyłać wiadomości przez Mirandę. Opcja ta dotyczy wyłącznie polskich sieci komórkowych. mSMS, autorstwa kolejnego Polaka, Krzysztofa Przybyły, pobrać można ze strony http://www.bankrut.prv.pl .

Popup z kolei pełni tylko jedną funkcję: umożliwia wyświetlanie wiadomości dostępnych po zainstalowaniu innych wtyczek.

Dzięki Quicksearch użytkownik bez problemu sprawdzi, który z jego kontaktów ma dany numer IP, które imiona się powtarzają itp.

Miranda sticky notes to wtyczka dla zapominalskich, wirtualna forma tzw. żółtych karteczek, na których można zapisać dowolne informacje, a następnie umieścić je na pulpicie. Dostępna jest opcja "zawsze na wierzchu", co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli któraś z informacji w "user details" jest szczególnie interesująca, dzięki wtyczce Tipinfo można ją wyświetlać po najechaniu na kontakt kursorem. Może to być status, numer telefonu czy adres e-mail. Do działania tej wtyczki niezbędny jest popup.

Wtyczka Wassup ułatwia śledzenie nowości dotyczących Mirandy. Można dzięki niej ściągnąć listę nowych rozszerzeń, ikon, narzędzi itp.

Gdy użytkownik chce wiedzieć, kto czyta jego status, wtyczka Who is reading my status to umożliwia. Do jej działania niezbędny jest popup.


Zobacz również