Dodajemy Bluetooth

Niewielka część komputerów biurkowych, notebooków i palmtopów jest fabrycznie wyposażona w Bluetooth. Na szczęście rozbudowa jest łatwa i niedroga.

Niewielka część komputerów biurkowych, notebooków i palmtopów jest fabrycznie wyposażona w Bluetooth. Na szczęście rozbudowa jest łatwa i niedroga.

Dodatkowe urządzenia z technologią Bluetooth należą z pewnością do najbardziej interesujących możliwości rozbudowy. Już adapter USB w cenie około 30 euro otwiera przez komputerem biurkowym czy notebookiem zupełnie nowe możliwości pracy w sieciach bezprzewodowych. Nawet niewielkie palmtopy zwykle posiadają możliwość rozbudowy w postaci gniazd na dodatkowe karty.

Bluetooth - więcej, niż zastępstwo kabli

Bluetooth fascynuje przede wszystkim wszechstronnymi możliwościami wykorzystania. Po pierwsze cena, która niewiele przekracza cenę wysokiej jakości kabla do podłączenia palmtopa, telefonu komórkowego czy drukarki. Bluetooth nie tylko sprawia, że kable stają zbędne, ale co więcej, jest niejako "z natury" stworzony po to, by umożliwiał kontakt z niemal dowolnym rodzajem urządzeń peryferyjnych.

Można więc wysyłać dane i obrazy do innego komputera czy palmtopa, nie wstając z fotela wysłać dane do drukarki w drugim końcu pomieszczenia, zsynchronizować terminarze w komputerze i palmtopie, lub surfować po Sieci siedząc na tarasie czy będąc w podróży. W przypadku urządzeń przenośnych, jak notebooki czy palmtopy, ujawnia swoją kolejną zaletę - niewielki pobór prądu. Coraz więcej urządzeń peryferyjnych na rynku posiada wbudowaną technologię Bluetooth. Co ciekawe, dotyczy to jedynie nielicznych komputerów biurkowych i notebooków. Jednak w ostatnich miesiącach ceny adapterów Bluetooth wyraźnie spadły, a więc jest to dobry czas na rozbudowę.

Zasięg - 10 czy 100 metrów?

Bluetooth - mały ciałem, wielki ideą, ale ciągle ślamazarny.

Bluetooth - mały ciałem, wielki ideą, ale ciągle ślamazarny.

Jest kilka klas zasięgu. Standardowe moduły Bluetooth klasy 3 mają maksymalny zasięg 10 metrów i to właśnie je można najczęściej spotkać w palmtopach, telefonach komórkowych i urządzeniach peryferyjnych. Ta klasa w zupełności wystarcza do połączenia różnych urządzeń w obrębie jednego pomieszczenia.

Urządzenia klasy 2, dysponujące większą mocą, uzyskują zasięg od 20 do 50 metrów. Najsilniejsze urządzenia klasy 1 mogą operować na odległość nawet 100 metrów. W takie moduły wyposażone są modemy, stacje bazowe i drukarki, a także wiele adapterów.

Zasięg adapterów jest bardzo zróżnicowany nawet w obrębie tych samych klas. Różnice biorą się ze stosowania różnych podzespołów, wykonania, a wreszcie ze sposobu połączenia z anteną i jakości tej ostatniej. Pewne znaczenie ma również materiał, z jakiego wykonano ściany pomieszczenia, a także sposób urządzenia pomieszczenia. W niektórych przypadkach trzeba przeprowadzić próby różnego rozlokowania urządzeń lub wymienić adapter na inny.

Jeżeli chodzi tylko o to, aby połączyć ze sobą urządzenia znajdujące się w odległości kilku metrów, można zastosować urządzenie o dowolnej klasie zasięgu. Wybór konkretnego modelu zależy jednak też od tego, z jakim urządzeniem ma on współpracować i jaką rolę pełnić. Zdarza się, że komputer PC z adapterem Bluetooth współpracuje bez problemu z palmtopem, ale próba wysłania danych do drukarki wyposażonej w moduł Bluetooth kończy się porażką, lub też bezprzewodowa klawiatura wysyła wpisywane dane w próżnię.

Co z czym - profile i sterowniki

D-Link DBT 120B i Allnet All 1574 są podobne, ale zupełnie różne. All 1574 (niebieski) ma prawie dziesięciokrotnie większy zasięg.

D-Link DBT 120B i Allnet All 1574 są podobne, ale zupełnie różne. All 1574 (niebieski) ma prawie dziesięciokrotnie większy zasięg.

Istotne jest również to, jaki profil Bluetooth obsługuje dane urządzenie. Dla przykładu, Serial Port Profile (SPP) umożliwia korzystanie z połączenia bezprzewodowego jak z kabla szeregowego, do wydruków wykorzystuje się ostatnio profil HCRP, zaś klawiatura wymaga profilu HID.

O profilu urządzenia decydują jego sterowniki. Nawet adaptery o takiej samej budowie mogą posiadać różne zakresy funkcji przy wyposażeniu w różne sterowniki. Pamiętaj, że w przypadku komputera z systemem Windows jesteś skazany na sterowniki dostarczone z urządzeniem, gdyż Windows - inaczej niż Linux czy MAC OS X - nie zawiera jak dotąd wbudowanej obsługi Bluetooth.

Nieliczni producenci, jak choćby 3Com, opracowali własne sterowniki. Większość adapterów USB wyposażona jest w sterowniki Widcomm, które w aktualnej wersji obsługują niemal wszystkie rodzaje zastosowań, od zestawu nagłownego do myszy. Jednak wiele urządzeń posiada starsze sterowniki Widcomm, zawierające błędy, a niektórzy producenci nie umożliwiają uaktualnienia ze względu na koszty.

Dlatego przed zakupem konkretnego urządzenia sprawdź na stronie jego producenta, czy możliwa jest aktualizacja do nowszej wersji, względnie czy wersja dostarczana w zestawie jest aktualna. Wskazówką na temat aktualności sterownika Widcomm jest obsługa profilu HID, wymaganego przez bezprzewodowego klawiatury i myszy.

Błękitne karty do palmtopów

Moduł Bluetooth: wybrane rozwiązania do peceta, notebooka i PDA

Moduł Bluetooth: wybrane rozwiązania do peceta, notebooka i PDA

W przypadku urządzeń przenośnych, jak palmtopy, Bluetooth jest praktycznie nieodzowny. Z jednej strony, energooszczędna technika bezprzewodowa umożliwia łatwe nawiązywanie spontanicznych połączeń z innymi urządzeniami. Z drugiej, jest nieoceniona przede wszystkim wtedy, jeżeli chcesz dostać się do Internetu za pomocą palmtopa. Niestety, dopiero od niedawna pojawia się coraz więcej palmtopów z wbudowanym modułem Bluetooth. Na szczęście jednak, odpowiednia karta do złącza Compact Flash lub SD pozwala przekształcić praktycznie wszystkie urządzenia Pocket PC i nowsze urządzenia Palm OS z gniazdem SD w urządzenia bezprzewodowe. Trzeba przy tym pamiętać, że te karty obsługują z reguły ograniczoną liczbę profili - najczęściej te służące do łączności z Internetem przez telefon komórkowy lub modem Bluetooth oraz wymiany plików i danych adresowych.

Dobry czas na rozbudowę

W tej chwili jest dobry czas na rozbudowę komputera czy palmtopa o moduł Bluetooth - ceny są niskie, a choroby wieku dziecięcego w znacznej części wyleczone. Irytujące jest tylko to, że nie wszyscy producenci udostępniają najnowsze wersje sterowników. Dla przykładu, ciągle często jeszcze spotykane sterowniki Widcomm w wersji 1.3.2.7 są nieprzydatne w przypadku bezprzewodowych myszy i klawiatur. To tym większy błąd, że spora część uroku Bluetooth polega właśnie na opcji rozszerzenia możliwości zastosowania sprzętu wyłącznie poprzez instalację nowych profili i inteligentnego oprogramowania.

Przydatne skróty

BIP Basic Imaging Profile

DUN Dial-up Networking (wdzwaniane połączenia z Internetem)

FT File Transfer Profile

HID Human Interface Device Profile (myszy i klawiatury)

HCRP Hardcopy Cable Replacement Profile

LAP LAN Access Profile

OPP Object Push Profile (wizytówki i wpisy w kalendarzach)

PAN Personal Area Networking

SPP Serial Port Profile

SYNC Synchronization Profile


Zobacz również